Podali jsme podnět k přezkumu „mimořádného projevu předsedy vlády“
Sdílet článek:

Dne 18. 9. odvysílali hned tři provozovatelé televizního vysílání (Česká televize, Nova, Prima) „mimořádný projev předsedy vlády Petra Fialy“. Tento projev vyvolal vlnu nevole ze strany opozičních stran. Abychom předešli budoucím diskusím o legitimitě senátních či komunálních voleb, podali jsme podnět k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání k přezkumu, zda odvysíláním projevu nedošlo ke zneužití práva.

Zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání ukládá provozovatelům vysílání obecnou povinnost zajistit, aby „ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti a zejména nebyla v celku vysílaného programu jednostranně zvýhodňována žádná politická strana nebo hnutí…“ Z této povinnosti zná ale výjimku spočívající v tom, že orgánům veřejné moci je nutno poskytnout nezbytný vysílací čas pro důležitá a neodkladná oznámení v naléhavém veřejném zájmu.

Jak vyplývá i z reakcí provládně orientovaných novinářů, projev předsedy vlády nenaplnil ani jednu z podmínek uplatnění uvedené výjimky.

(Zdroj twitterových zpráv: Parlamentní listy)

Abychom předešli budoucím sporům o legitimitu voleb, podali jsme podnět k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání k přezkumu, zda odvysíláním projevu Petra Fialy nedošlo ke zneužití práva. Pevně věříme, že Rada rozhodne bezodkladně a zamezí případným budoucím sporům.

O výsledku Vás budeme informovat.

Celé znění našeho podnětu:

(Náš podnět ve formátu PDF najdete zdeDoklad o doručení najdete zde.)

Vážení,

dne 18. září 2022 odvysílali následující provozovatelé televizního vysílání:

  • FTV Prima, spol. s r. o. v programech Prima a CNN Prima News,
  • TV Nova s.r.o. v programu Nova v rámci pořadu Televizní noviny a
  • Česká televize v programech ČT 1 a ČT 24

v čase od 20:05 hodin tzv. „Mimořádný projev předsedy vlády Petra Fialy“. Celý přepis tohoto projevu lze nalézt na tomto odkazu: https://www.vlada.cz/cz/clenove-vlady/premier/projevy/mimoradny-projev-predsedy-vlady-petra-fialy-199303/.

Upozorňujeme, že tento projev předsedy vlády, ale rovněž i předsedy politické strany Občanská demokratická strana, byl odvysílán jen 5 dnů před konáním senátních a komunálních voleb s tím, že i zástupci této politické strany se sami (či v rámci koalic) těchto voleb účastní.

Jsme přesvědčeni, že je závažným narušením řádného průběhu voleb, ale i porušením povinností vyplývajících ze zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, pokud takto krátce před konáním celostátních voleb poskytnou provozovatelé prostor jedinému zástupci politických stran a hnutí.

Pro takto zásadní narušení politické soutěže, která je základním kamenem ústavnosti a základním principem demokratického právního státu, musí existovat zcela jednoznačný důvod.

Takovým důvodem může, dle našeho názoru, být pouze situace, předvídaná právními předpisy, konkrétně § 32 odst. 1 písm. k) zákona č 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání a o změně dalších zákonů. Z něj vyplývá povinnost provozovatele televizního vysílání „poskytnout v naléhavém veřejném zájmu státním orgánům a orgánům územní samosprávy na jejich žádost nezbytný vysílací čas pro důležitá a neodkladná oznámení v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu, stavu ohrožení státu, válečného stavu, stavu kybernetického nebezpečí, nebo opatření na ochranu veřejného zdraví a zajistit, aby tato oznámení nebo opatření byla zpřístupněna rovněž osobám se sluchovým postižením a osobám se zrakovým postižením; odpovědnost za obsah těchto oznámení má osoba, které byl vysílací čas poskytnut.

Jak vyplývá z přepisu projevu předsedy vlády České republiky Petra Fialy, žádná z uvedených podmínek nebyla naplněna. Je nutno dodat, že v podstatě stejný obsah zveřejnila Vláda ČR už dříve, v rámci svých tiskových konferencí:

Jsme přesvědčeni, že v případě mimořádného projevu předsedy vlády, odvysílaného dne 18. 9. 2022, došlo ke zneužití zákona způsobem, který může zpochybnit řádnost přípravy voleb i jejich průběh.

Žádáme proto Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o přezkum tohoto incidentu a vyvození odpovědnosti vůči osobě, která si odvysílání projevu vyžádala, příp. vůči dalším odpovědným osobám.

S ohledem na závažnost této situace žádáme, aby Rada jednala bezodkladně, a zabránila tak případným budoucím spekulacím o regulérnosti senátních a komunálních voleb, které proběhnou již 23. – 24. září. Jsme přesvědčeni o tom, že v tuto chvíli není možné poskytnout ostatním politickým subjektům podobný prostor, a proto zřejmě jediným možným nápravným opatřením může být zveřejnění informace o tom, že v tomto konkrétním případě došlo ze strany žadatele o odvysílání projevu ke zneužití práva. Samozřejmě, konkrétní opatření ponecháváme plně na Vašem rozhodnutí.

Žádáme, abychom byli o závěrech přezkumu tohoto incidentu i o přijatých opatřeních vyrozuměni bez zbytečného odkladu.

S pozdravem

Institut práva a občanských svobod, z. s. – Pro Libertate

Tomáš Nielsen, předseda spolku

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*