Podmínka pro Babiše? Groteska vrcholí
Sdílet článek:
Podle serveru Seznam-zprávy navrhuje státní zástupce Jaroslav Šaroch pro Babiše za dotační podvod pokutu a tři roky v podmínce na pět let. Pokuta má činit deset mega, pro paní Mayerovou půl milionu. Zpráva je nepotvrzená.

Trestní oznámení bylo podáno v listopadu 2015 a od té doby je Babiš titulován coby osoba trestně stíhaná. Jeho snaha dosáhnout prezidentského úřadu bývá interpretována i tak, že chce získat trvalou imunitu, aby nešel sedět.

Informace se možná nepotvrdí. Pokud ano, pak to bude doklad teze, kterou tu opakuji po celou dobu trvání aféry. Šlo o podfuk, jakého se velké firmy dopouštějí a jistě nejen u nás. Je to patrné na třeba jen letmý pohled. V právním státě ale není jednoduché dokázat mimo veškerou pochybnost u soudu, že šlo o vědomý a zamýšlený podvod. Před dvěma lety jsem tu napsal:

Poslední vývoj v kauze Čapího hnízda potvrzuje, že převod podniku z Agrofertu na Babišovy příbuzné byl podnikatelský dotační podfuk, avšak kvalifikovat ho jako trestný čin je krajně obtížné, ne-li nemožné.
Vzhledem k enormnímu mediálnímu tlaku se vrchní státní zástupce Zeman neodvážil úplně potvrdit první rozhodnutí státního zástupce Jaroslava Šarocha celé šetření zastavit a prodloužil agonii ve věci Andreje Babiše: jinak by mu chvilkaři zbourali barák, obrazně řečeno. Ochotný detektiv Nevtípil se tak ocitl v Ovčáčkově roli – Ovčáček dodnes hledá Peroutkův článek, Nevtípil hledá důkazy o podvodu. V posledním kroku ovšem nejde o Andreje Babiše staršího, nýbrž mladšího. Toho zainteresovaná veřejnost dobře zná, protože mu investigativní novináři Kubík a Slonková vnikli do bytu a filmovali ho kamerou v brejlích, jak stojí přede dveřmi na toaletu a blekotá nesmysly. To vše je nechutné, ať se na to díváme z jakékoli strany.
Nejvíce nechutné jsou samotné dotace. Ty by byly správné a mravné, kdyby šly například na infrastrukturu, tedy na silnice a železnice především. Firmy ze států, které jsou čistými plátci do evropské kasy, u nás podnikají a čerpají zisk, a je tudíž správné a mravné, když přidají prostředky na rozvoj něčeho, co jim v získání zisku pomáhá. Hospoda ale není infrastruktura a dotování hospody je nemravnost už proto, že ne každá hospoda získá nárok na dotaci.

K tomu nemám co dodat ani dnes. Avízované nové důkazy (údajně zfalšované podpisy) zřejmě nejsou moc průkazné a případné svědecké vystoupení Andreje Babiše ml. před soudem by soudě podle jeho běžně podávaných výkonů neudělalo žádoucí dojem. Návrh státního zástupce je ve stylu chytré horákyně a neuspokojí nikoho. Jedni budou zklamáni, že Babiš nejde sedět do cely po Kajínkovi na Mírov a Babišovi příznivci budou rozhořčeni, že jejich nevinný idol je trestán: podmínečný trest je přece taky trest.

Jak to tak vypadá, po aféře zbude jen pachuť v ústech a v důsledcích z ní bude profitovat sám Andrej Babiš, který pro své hnojomety získá vydatnou munici.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*