Podpora prezidenta J. Bidena strmě klesá




Sdílet článek:

CNN píše, že výsledky posledních průzkumů jsou pro prezidenta „devastující”. Americké matky trápí akutní nedostatek kojenecké výživy. Podpora J. Bidena mezi hispánskými voliči je na historickém minimu. A podle agentury Bloomberg roste panika v Demokratické straně.

Amerika zažívá vysokou inflaci, stále rostoucí počet ilegálních imigrantů, kteří využívají toho, že hranice zůstává nechráněná, a nedostatek některého základního zboží. To se odrazilo na propadu podpory prezidenta J. Bidena.

(1) I podle CNN stojí J. Biden nad propastí

Podle článku CNN z počátku tohoto měsíce je J. Biden „blízko bodu, ze kterého již není návratu”. Důvěra Američanů v jeho administrativu může být narušena do takové míry, že jakékoli další akce před podzimními volbami od kongresu a senátu již nebudou schopni stávající ztrátu popularity zvrátit.

Hlavním důvodem je stav americké ekonomiky sužované vysokou inflací. Článek zdůrazňuje, že vysoké ceny pohonných hmot a základních potravin zasáhly široké vrstvy obyvatelstva výrazně více než běžná recese, která se většinou dotkne jen přímo postižených skupin.

Podle průzkumu stanice CNN si většina Američanů myslí, že politika Bílého domu ekonomice škodí a že vláda nedostatečně bojuje s inflací. Mezi voliči, kteří se nehlásí k žádné straně, je 81% přesvědčeno, že ekonomika je v bídném stavu. Stejný názor zastává i 54% voličů hlásících se k demokratům.

Celková podpora prezidenta je podle posledních průzkumů pod 40%, což CNN hodnotí jako „devastující”.

(2) Nedostatek dětské výživy sráží podporu J. Bidena mezi ženami

Umělé mléko pro výživu kojenců je v USA nedostatkovým zbožím. V mnoha státech je na příděl a někde není k dostání vůbec. Řada matek s malými dětmi je tak vystavena stresovým situacím včetně nutnosti hospitalizace dehydratovaného dítěte. K oblibě stávající adminstrativy nepřispívá ani fakt, že přes zoufalý nedostatek kojeneckého mléka na trhu jej vláda posílá na hranici s Mexikem, kde jej rozdává ilegálním imigrantům.

Tento týden se Bílý dům rozhodl využít pro řešení krize zákona o výrobě pro obranné účely, který byl přijat v roce 1950 v souvislosti s korejskou válku. Zákon umožňuje mobilizaci výroby prostřednictvím prezidentských dekretů.

Deník Wall Street Journal uveřejnil článek s titulkem „Nedostatek kojenecké výživy byl vyroben ve Washingtonu”. Podle článku způsobilo krizi zavření továrny v Michiganu, která zásobovala přes 40% amerického trhu. Výroba byla kompletně odstavena poté, co čtyři kojenci onemocněli po požití mléka.

Ostatní výrobci nedokázali výrobu dostatečně rychle navýšit. Dalším problémem, píše Wall Street Journal, jsou vysoké dovozní přirážky a síť regulatorních opatření, která výrazně komplikuje uvedení nového produktu na trh. „Prezident Biden chce poslat vládní letadla, aby přivezly zásoby ze zahraničí. Ale zdá se, že problémem není nedostatek vstupních surovin. Ani doprava není problém. Hlavní překážky zvýšení dodávek jsou byrokratické.”

První americká vládní letadla vyrazila o víkendu do Německa pro kojeneckou výživu.

(3) Tradiční voliči demokratů ztrácejí důvěru

Podpora J. Bidena neustále klesá i mezi skupinami obyvatelstva, které jsou jinak tradičními voliči Demokratické strany. Jeho podpora mezi Američany hispánského původu dosáhla v květnu nového dna, když se zastavila na 26%. Podle stejného průzkumu té samé agentury z minulého roku byla podpora J. Bidena mezi hispánskými voliči 55%.

Jedinou skupinou obyvatel, u které je podpora J. Bidena vyšší než 50%, jsou černí Američané.

(4) Podpora potratů voliče příliš nepřitahuje

Demokraté do určité míry sázejí na to, že jim podpora potratů přinese politické body. Téma potratů je aktuální, neboť Nejvyšší soud právě rozhoduje, zda je právo na potrat ústavním právem.

Nicméně podle posledního průzkumu agentury Trafalgar mají neomezené potraty velmi malou podporu mezi voliči. Pouze desetina voličů se domnívá, že potraty by měly být legální až do devátého měsíce těhotenství. Nadpoloviční většina se přiklání k názoru, že potraty by měly být nějakým způsobem omezeny.

(5) Panika mezi demokraty

Podle agentury Bloomberg vzrůstá panika mezi členy Demokratické strany, kteří nechtějí opakovat osud Jimmyho Cartera ze sedmdesátých let. Tehdy stagnující ekonomika a vysoká inflace vynesla k moci Ronalda Reagana.

Poradci prezidenta tvrdí, že by se měl před podzimními volbami soustředit na své úspěchy, mezi které patří nízká nezaměstnanost a dávky vyplacené rodinám zasaženým pandemií.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*