Poučení z Mnichova pro dnešní Ukrajinu
Sdílet článek:
JIŘÍ WEIGL
V následujících dnech uplyne 85 let od tragické události našich moderních dějin – Mnichovské dohody. Protože Mnichov je dnes velmi často politiky a žurnalisty zmiňován, a to nejen kvůli svému výročí, stojí za to, se nad poučením z této události trochu zamyslet.

Je s podivem, že velká většina lidí u nás na otázku, jaké poučení si máme odnést z příkladu Mnichova, mechanicky řekne něco v tom smyslu, že se nemá ustupovat agresorovi. To je ale poučení spíše pro velmoci, které nás v Mnichově zradily, než pro nás Čechy, kteří jsme si o Hitlerovi nikdy žádné iluze nedělali, neustupovali mu a pouze jsme v beznadějné situaci na samém konci krize opuštěni všemi kapitulovali.

Pro nás z Mnichova, a nejen z něho, plyne poučení zcela jiné – a to, že velmoci nemají přátele, ale pouze své zájmy. Výlučně na ně spoléhat se zajištěním své státní existence a bezpečnosti se nevyplácí. V Mnichově nás spojenecké velmoci hodily bez výčitek přes palubu, když měly pocit, že je to v jejich zájmu. A udělají to vždycky, pokud k tomu budou mít silný důvod, bez ohledu na přátelství, mezinárodní právo, demokracii a bohužel i spojenecké závazky. O třicet let po Mnichovu nás náš tehdejší největší spojenec dokonce okupoval, když měl pocit, že jsou ohroženy jeho mocenské pozice. Nikdo tehdy ve světě pro nás nehnul ani prstem.

Proto člověk těžko chápe, že po těchto historických zkušenostech naši politici říkají, to co říkají, a tváří se, že jedině rezignace na naše vlastní zájmy a servilní poslušnost vůči spojencům, nikoliv sebevědomá a vyvážená zahraniční politika vůči vnějšímu světu, jsou zárukou bezpečnosti a prosperity. Kdo příliš věří mocným, často se zklame.

Příkladem budiž dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který vyvolal na světové politické i mediální scéně pozdvižení svou ostrou reakcí na obilní embargo ze strany Polska, Slovenska a Maďarska a tvrdě na to reagoval i v projevu na Valném shromáždění OSN. Dosavadní miláček veřejného mínění se najednou stal otloukánkem – co si to dovoluje říkat, místo aby projevoval vděčnost a pokoru. Mnozí už začali říkat, že mají jeho i Ukrajiny dost.

Zelenského frustrace je ale pochopitelná. Celá léta byla Ukrajina lákána do EU a NATO a vysnila si, že zapojením do těchto organizací západního světa bude definitivně zajištěna její bezpečnost a prosperita. Nedosáhla vůbec ničeho, pouze si vykoledovala agresi Ruska, které se ukrajinskými ambicemi cítilo ohroženo. Nikomu se do války s Ruskem na pomoc Ukrajině zjevně nechtělo.

Ukrajinci se proto krátce po ruském vpádu dohodli s útočníky na kompromisním ukončení konfliktu. To však Západ neakceptoval a slíbil Ukrajincům neomezenou vojenskou a ekonomickou pomoc, když se Rusům postaví na válečný odpor.

Dnes již válka trvá rok a půl, Ukrajina je devastována a ničena, pětina území je okupována Ruskem. Padly statisíce vojáků, materiální škody jsou nesmírné, třetina obyvatelstva odešla do zahraničí. Nyní, na prahu druhé válečné zimy Zelenskyj vidí, že Západ sice hovoří o porážce Ruska, ve skutečnosti se jí však bojí a žádný otevřený konflikt s ním v žádném případě nechce. Zbraně dodává pouze takové a v takových počtech, aby Ukrajina rychle neprohrála, ale nikoliv aby mohla pomýšlet reálně na vítězství. Ofenzíva, do níž ukrajinskou armádu Západ natlačil, nemá přes ohromné oběti výsledky. Znovudobytí okupovaných území je zjevně iluze.

Ve Vilniusu Ukrajina jasně viděla, že ji do NATO ve skutečnosti vážně nikdo nechce, a příklad dnešní obilní krize jí ukazuje, jak to asi bude se členstvím v EU. Pozdě si naivní Ukrajinci uvědomují, že západní velmoci nemají v konfliktu stejné zájmy jako Ukrajina, která je však na Západu dnes zcela závislá.

Zelenskyj oprávněně nemá pocit vděku. On byl ochoten jít na připravenou kompromisní dohodu s Rusy. Jít do zničující války ho přiměl Boris Johnson s Američany za zády. Kromě statisíců mrtvých a zničené vlastní země zatím nedosáhl ničeho a před sebou má časově neomezenou válku se silnějším nepřítelem. Když si vzpomene na Vietnam, Irák a Afghánistán, a uvědomí si, jak dopadly tyto konflikty, když v nich USA najednou už nechtěly pokračovat, když si vzpomene, co se potom s těmito zeměmi dělo a děje a jak dopadli tamější západní spojenci, příliš optimismu mu nezbývá. Mějme proto pro jeho tvrdá slova pochopení.

 

JIŘÍ WEIGL

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,04 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

10 Comments

 1. No – a proč si na Afghánistán nevzpomněl dřív? Vždyť to bylo nějakého půl roku po trapném úprku! To nemá – jako hlava státu – dost úsudku, aby věděl, jak USA zachází se svými užitečnými idioty? Jo já zapomněl: on není hlava státu, stejně jako jí není Čaputová nebo Pavel. To všechno jsou maňásci.

  • Ale Zelený je jiný, ten umí hrát bimbasem na piáno…. to Čaputová nemůže a Pavel ho má malýho …. Ukroši si Zelenýho nakonecn zabijou sami. Vzor Rumunsko?

 2. ukrajinskej smradlavec si vybral sám-aby jsme se brzo ve zprávách nedívali na to,jak mu nastolicovaní demokraté z pluku AZOV řežou palicu po vzoru IS

 3. Snahu dělat z Ukrajinců oběti nechápu. Sami si vybrali svůj osud, když se po násilném, Američany sponzorovaném protistátním převratu v roce 2014 ve jménu banderovského integrálního nacionalismu těšili na to, jak se pod záštitou zbraní NATO jednou a provždy vypořádají s devítimiliónovou ruskou menšinou.

  • Ukrajinský stát vskutku není třeba litovat. Litovat je třeba ukrajinské občany, kteří se ve státní politice neangažují.

   • ani občany netřeba litovat, zvolili si, co zvolili a tak mají, co chtěli! Nás taky nikdo nebude litovat za tu pakáž, co jsme si zvolili a kam dostali republiku! Maximálně se nám budou tlemit

    • Tak třeba já jsem si tu pakáž nezvolil. Ovšem s tím, že se mi budou tlemit, nic nenadělám.

   • Však taky prchají, jak můžou. Bez ohledu na cokoli – pokud vám zdrhne polovina občanů, je něco shnilého ve státě.

 4. Pan autor ze spolku neomylnych(a kdovikomu potřebnym) správně říka,ze velmoci ovladaji svet.No a ti ostatni meněvelmocní se musi rozhodnout,jaky zivot a svobodu poskytuje ta nebo ona velmoc a vybrat si.O panu autorovi neni v roce 1989 ani vidu ani slechu,ze by orodoval za SSSR.No a dneska by se mu to zrejme libilo v jinem podaní.Ma možnost.Nikdo mu v tom nebrani vybrat si osobne velmoc a tradááá pod jeji křidla.Jenomže spolku neomylnych se tuze libi svoboda kterou mají a o nejake zmeně ani omylem neuvazují.Pouze vykazuji cinnost ve prospech statu,ktery nas oznacil za nepřitele.Ne my jeho,on nas.A kdyby svet chvalil RF za napadeni Ukrajiny,tak oni by ji obhajovali.Tak jako vždy všechno naopak než vetšinova spolecnost.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*