Povinnosti zaměstnavatelů ohledně bezpečnosti práce




Sdílet článek:

Zaměstnavatelé mají spoustu povinností. Nejen dodržovat Zákoník práce a vyplácet zaměstnancům mzdu, ale jednou z povinností zaměstnavatele je i vytvářet svým pracovníkům bezpečné pracovní prostředí a podmínky k práci.

Nad zaměstnavatelem stále a každý okamžik visí „Damoklův meč“, protože zaměstnanci jsou „jen“ lidé, kteří dělají i chyby. A chybám je nutno předcházet. Proto také existují firemní vzdělávání, která jsou ze zákona jak pro zaměstnavatele, tak i zaměstnance – povinná.

Proto musejí být pracovníci proškolováni ohledně bezpečnosti práce a požární ochrany nejen při přijetí do pracovního poměru, ale i během jejich pracovní činnosti, a to v zákonem stanovených periodách. Což je právě povinností zaměstnavatele.

Kdo může školit BOZP na pracovišti?

Školit může například vedoucí pracovník, personalista nebo určená osoba, která má znalosti BOZP a PO. Měl by být zároveň autoritou, umět vysvětlit daný problém a situaci, znát aktuální legislativu, také by se měl seznámit s obecnými riziky v pracovním prostředí pro všechny profese, a to nejen dělnické, ale i úřednické, což bývá opomíjeno. A nemuselo by se to vyplatit!

Jelikož bývají vedoucí zaměstnanci dosti vytíženi svými pracovními povinnostmi, je vhodné zajistit proškolení zaměstnanců i online kurzy, které jsou stále oblíbenějšími. Jsou rychlé, přehledné a vytvořené pro podmínky všech profesí. Navíc nejen v českém jazyce, ale i v angličtině. A přiznejme si, v českých firmách pracuje je stále více zahraničních posil.

Jaké jsou výhody online kurzu školení požární ochrany?

Tento internetový kurz je především uživatelsky velice příjemný. Jeho velkou další výhodou je graficky propracovaná forma, která vás seznamuje srozumitelně s právními předpisy, které je nutné znát v oblasti požární ochrany. Stejně tak vás obeznámí s povinnostmi zaměstnanců, se zásadami požární prevence a co je neméně důležité a podstatné – se správnými postupy při případném způsobeném požáru.

Uvědomme si, že jsou i různé druhy hasicích přístrojů:

  • Práškový
  • Vodní
  • Pěnový
  • Sněhový
  • Plynový

A víte, který druh hasicího přístroje míjíte například každý den při vstupu na pracoviště? A co s ním vůbec můžete a nesmíte hasit? Věděli jste, že musíme hasit vždy odspoda nahoru? Respektive, že pomocí práškového hasicího přístroje se doporučuje hasit přerušovaně?

Anebo, což je velmi důležité: Je nutné hasit vhodným přístrojem. Protože – pokud zvolíte chybný, pak dokonce můžete způsobit větší škodu než samotný požár! Dokud se neseznámíte s přesnými postupy, a to jak správné ohlášení požáru nebo samotné hašení či jak probíhá následná evakuace, netušíte, co vše se může stát. Proto na případné nebezpečí buďte připraveni. Každá informace získaná včas se vám pak v případě nouze může hodit.

(PR)

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*