Pracující reagují na expertní plán energetické nezávislosti Evropy
Sdílet článek:

Expertní skupina z mezinárodní energetické agentury připravila na konci prvního kvartálu tohoto roku desetibodový plán na snížení evropské závislosti na plynu z východu. Jak ho hodnotí běžní lidé v přestávce mezi pletením svetrů a sušením trusu?

 

Americký novinář William Buckley říkal, že by byl radši, aby mu vládlo prvních dva tisíce lidí z telefonního seznamu než celý Harvard. Na posouzení, zda měl pravdu, je možné použít desetibodový energetický plán expertní skupiny mezinárodní agentury.

Mezinárodní energetická agentura „International Energy Programme”, ve zkratce „IEA”, působí pod hlavičkou organizace „OECD”, která sdružuje 38 ekonomicky vyspělých států s cílem podporovat ekonomický rozvoj.

Posláním organizace IEA, jejímž členem je i Česká republika, je „pracovat s vládami a průmyslem na zajištění budoucnosti na základě obnovitelné energie pro všechny”. Mimo jiné produkuje podle vlastních slov i „autoritativní analýzy a řešení pro reálný svět”.

V prvním kvartále tohoto roku publikovala IEA desetibodový plán na snížení evropské závislosti na ruském plynu. Plán představuje jednotlivá opatření spolu s krátkým dovětkem, co zavedení opatření přinese.

(1) Nepodepisovat žádné nové smlouvy na dodávky plynu s Ruskem.

Dopad: Umožní větší diverzifikaci dodávek pro tento rok a do budoucnosti.

Komentář okolojdoucích z ulice neboli KO: A nezapomněli se zeptat, jestli s nimi Rusko chce podepsat nějaké smlouvy? Prej to lehce prodají na východ i se slevou, která nevadí, když jsou ceny tak vysoké.

(2) Nahradit ruské dodávky plynu z alternativních zdrojů.

Dopad: Zvýší dodávky neruského plynu.

KO: Ale co když není dostatek alternativních dodavatelů, kteří mají plyn na rozdávání? A co když bude problém s dopravou na místo určení? A co když budou chybět lodě na zkapalněný plyn? Nebo terminály? Hlavní je nezačínat těžit plyn v Evropě!

(3) Zavést minimální požadavky na množství uskladněného plynu.

Dopad: Zvýší odolnost systému zásobování plynem na příští zimu.

KO: To je výborná myšlenka. Němečtí soudruzi ale udělali chybu v tom, že ji postavili na předpokladu, že bude přes léto dostatek plynu na to, aby mohl být nějaký přebytek uskladněn. 

(4) Urychlit výstavu větrných a solárních zdrojů energie.

Dopad: Sníží spotřebu plynu během jednoho roku.

KO: Postavíme to do začátku zimy. Proč by ne? S elitním vzděláním lze naplánovat neuvěřitelné věci. A co když bude v zimě bezvětří a tma? Pssst….!

(5) Maximalizovat využití energie z biomasy a jádra.

Dopad: Sníží spotřebu plynu.

KO: To by šlo. Ale když politik investuje svoje ego do jejich zavření a za zády má fanatické ideology, kteří se chodí ohřát k rodičům a před kterými se bojí i jen pípnout, bude chvíli trvat, než to přizná. Navíc má podle soudu povinnost je poslouchat.

(6) Zavést krátkodobou daň na mimořádné zisky k ochránění slabých příjmových skupin před dopady cen energií.

Dopad: Sníží účty za energie v případě, že ceny plynu zůstanou vysoké.

KO: Zabavovat peníze je univerzálním řešení. Neřeší to příčinu, ale to není účel

(7) Urychlit nahrazení plynových boilerů tepelnými čerpadly.

Dopad: Sníží spotřebu plynu.

KO: Instaluje-li deset topenářů deset topných systémů za deset dní, kolik systémů instaluje tisíc topenářů do zimy? Hodně, existuje-li neomezený počet topenářů a jsou-li systémy na skladě. V matematice běžného života se to nazývá nepřímá úměra s omezenou dodávkou vstupních proměnných. 

(8) Urychlit energetické úspory v budovách a průmyslu.

Dopad: Sníží spotřebu plynu.

KO: Kdo to zaplatí? Ááááá, vlastně podle nových ekonomických teorií vzniká bohatství v bankomatu. Tak to potom jo!

(9) Podporovat snížení teploty v místnostech o 1 stupeň C.

Dopad: Sníží spotřebu plynu.

KO: Experti si myslí, že občan, který musí vyjít s rodinným rozpočtem, neví, že když má méně peněz, musí se uskrovnit. Tak se podle studií pozná rodinný rozpočet od státního.

(10) Urychlit snahy o diverzifikaci zdrojů energie a snížení závislosti na fosilních palivech.

Dopad: Oslabí vazbu mezi dodávkami plynu a evropskou energetickou bezpečností

KO: Občané už svoje snahy o diverzifikaci urychlili. Hromadí dřevo, otužují se a pletou svetry.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*