Michail Gorbačov – muž, který ukončil studenou válku, umřel ve věku 91 let
Sdílet článek:

Michail Gorbačov, který ukončil studenou válku bez krveprolití, ale nedokázal zabránit rozpadu Sovětského svazu, zemřel v úterý ve věku 91 let, uvedly ruské tiskové agentury s odvoláním na představitele nemocnice.

Gorbačov, poslední sovětský prezident, uzavřel dohody o snížení počtu zbraní se Spojenými státy a partnerství se západními mocnostmi s cílem odstranit železnou oponu, která rozdělovala Evropu od druhé světové války a umožnil znovusjednocení Německa.

Když se v roce 1989 prodemokratické protesty přehnaly přes státy sovětského bloku komunistické východní Evropy, zdržel se použití síly – na rozdíl od předchozích vůdců Kremlu, kteří poslali tanky, aby potlačily povstání v Maďarsku v roce 1956 a v Československu v roce 1968.

Protesty však podnítily aspirace na autonomii v 15 republikách Sovětského svazu, který se během následujících dvou let chaoticky rozpadl a Gorbačov se marně snažil tomuto kolapsu zabránit.

Jeho politika „glasnosti“, tedy svobody projevu, umožnila dříve nemyslitelnou kritiku strany a státu, ale také povzbudila nacionalisty, kteří začali usilovat o nezávislost v pobaltských republikách Lotyšsku, Litvě, Estonsku a jinde.

Po návštěvě Gorbačova v nemocnici 30. června řekl liberální ekonom Ruslan Grinberg armádnímu zpravodaji Zvezda: “Dal nám všem svobodu – ale my nevíme, co s ní dělat.”

Za Českou republiku můžeme panu Gorbačovovi jedině poděkovat.

Twitter

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 3,83 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*