Problémem Oregonu nejsou drogy! Je to socialistická politická kultura
Sdílet článek:

BAWERK.EU

Málokdo ví, že stát Oregon dekriminalizoval všechny drogy skrze hlasování. Noviny „Wall Street Journal“ nedávno zveřejnily tento článek: „Oregon dekriminalizoval tvrdé drogy: nefunguje to.“ Otázkou zde je, proč to nefunguje? V roce 2020 stát Oregon dekriminalizoval všechny drogy včetně tvrdých drog jako je heroin, pervitin, který si můžete připomenout jako klíčovou věc v hitu seriálu „Breaking Bad“ a fentanyl, velmi nebezpečný syntetický opiát. Fentanyl je dalším opravdovým příkladem nejnovějšího náhradního produktu války proti drogám.

Před dekriminalizací, pokud jste byli chyceni při tom, když jste měli jednu z těchto drog, byly jste zatčeni za její držení. Stát Oregon byl také vepředu, co se týká legalizace marihuany pro lékařské účely v roce 1998 a rekreační použití v roce 2014. Podle nového zákona o dekriminalizaci dostanete poukaz, malou pokutu a telefonní číslo pro pomoc při získání odvykacích služeb. To pro narkomany nepředstavuje žádné odstrašení a v zásadě jen plýtvá časem policie. Ve skutečnosti se užívání drog stává mnohem více viditelným. To je špatné pro obchod a komunity. Velmi málo lidí využije výhod odvykací služby, kterou vláda státu učinila dostupnou.

Policie na začátku vydala více než šest tisíc poukazů, ale jen 92 lidí se obtěžovalo zavolat a mluvit s někým o tom jak se dostat na odvykání. Pokud jste nezavolali, předpokládala se pokuta 100 dolarů. Ale ani ta nebyla vynucována. Policii to stojí víc, než aby našla pachatele, a bezdomovci závislí na drogách bývají v placení takových pokut liknaví. Také stále dokola opakují, „Prosím vezměte mě na odvykání.“ Zatčení pro všechny přečiny spojené s drogami pokleslo významně z 11 tisíc v tomto státe na 4 tisíce. Nepřekvapivě výsledky změřené v nemocnicích jsou špatné. Fatální předávkování vzrostlo o 23 %. Předávkování, které neústí ve smrt ve městě Eugene (asi 175 tisíc obyvatel) narostlo o více jak 100 %.

Moje vlastní práce poukazuje na ten fakt, že prohibice vede k „tvrdším“ nebo opojnějším drogám a nebezpečnějšímu typu drog, většina z nich není komerčně vyráběná, ale jsou vyrobeny a distribuovány na černém trhu nebo za nelegálních podmínek. Takové drogy mají nízkou kvalitu a bezpečnost a větší opojnost a toxicitu a jsou tak škodlivější a smrtelnější než komerčně vyráběné a distribuované výrobky. Dekriminalizace drog neučinila s tímto problémem nic [tedy netýkala se výroby drog, pozn. překladatele].

Co dekriminalizace drog udělala je to, že dovolila narkomanům konzumovat bez zákonných trestů. Jako výsledek tohoto bychom měli očekávat větší spotřebu a spotřeba by se měla stát více veřejnou a méně utajenou. Nepřekvapivě se tedy narkomani bez doma objevují více na veřejných místech, došlo zde k nárůstu lelkování, přespávání na lavičkách v parku a před obchody. Rozhazování všech druhů odpadků je obtěžující, lidé se proplétají ulicemi a běžně k vidění jsou narkomani chodící okolo jako zombie.

Viditelný problém veřejného užívání drog a jeho externality jsou sociálním problémem, není problémem „svobodné společnosti.“ Zákaz užívání drog na veřejnosti a na soukromém vlastnictví není antilibertariánským počinem. Pokud je to můj dům, já činím rozhodnutí o tom, kdo a jak může konzumovat na mém majetku. Je to moje místo byznysu, já rozhoduji kdo a co se konzumuje na mém majetku. A v mém městě jsou to voliči a občané, kteří ustavují tyto pravidla a vynucují je. A to je důvod proč to takhle dopadlo ve státě Oregon. Zde stát a města podporují problém bezdomovců a práva narkomanů a bezdomovců nad právy dobrých občanů. Někteří lidé si stěžovali, že lidé bez domova mají více práva než daňoví poplatníci.

To není problém vztahující se k problému prohibice, ale spíše pramení ze socialistického nastavení mysli oregonských voličů. Selhání „politiky“ veřejného prostoru, ve skutečnosti jde o efekt toho, že se dají bokem instituce svobodné společnosti, jako je soukromé vlastnictví, které by mělo očistit tyto další veřejné aspekty užívání drog. Nepřekvapivě jsou zde nyní snahy o opětovnou kriminalizaci těchto drog. Jedna majitelka knihkupectví a zapřisáhlá komunista, která se sama přiznala k Deadheadům (ke skupině fanoušků hudební skupiny Grateful Dead; blíže viz ZDE), hlasovala pro toto opatření na dekriminalizaci drog. Myslela si, že věci budou jiné, a teď si ona a jiní myslí, že „laboratoř demokracie“ je zklamala.

V zásadě toto hlasování za dekriminalizaci tvrdých drog odhalilo ideologické problémy ve státě Oregon. V Oregonu nedekriminalizovali tvrdé drogy, protože jsou libertariány, klasickými liberály nebo jsou protivládní. Udělali to proto, že jejich ideologické nastavení mysli se opírá velmi o socialisty a komunisty a obecně jiné formy etatismu.

Jeden z nevyhnutelných problémů, který zde kvůli národní prohibici na drogy mají, jsem popsal v článku nazvaném „Welcome to Needle Park“. Pokud legalizujete drogy v malé, izolované oblasti obklopené velkou oblastí, kde je jsou drogy pořád nelegální, budete do této oblasti přitahovat konzumenty drog. Můžete si lehce představit, že narkomani v Seattlu a San Franciscu, přinejmenším část z nich, se může přemístit do Portlandu [největší město státu Oregon, pozn. překladatele], aby zde konzumovaly drogy podle svého volby anebo návyku. Pokud je policii zakázáno stíhat narkomany pro jejich „problémové chování“, potom jich bude přitahováno ještě více.

Řešením v Oregonu není nová kriminalizace drog, ale spíše to, aby společnost uplatnila svoji vůli. A když říkám společnost, mluvím o nexu soukromého vlastnictví. Majitelé musí [musí jim to býti dovoleno, pozn. překladatele] vykonávat vůli ve svých domech, svých obchodech a jako voliči  na veřejných místech. To je něco, co musí býti platné také pro veřejný sektor, protože to je to v čem tento problém spočívá a veřejný sektor musí stanovit pravidla pro veřejné vlastnictví anebo ještě lépe, měli by privatizovat nebo prodat veřejné vlastnictví tak, že bude kontrolováno soukromými vlastníky.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*