Někdo namítne, že probíhají ukrajinsko-ruská jednání. Probíhají, ale k ničemu nevedou. Mohou vůbec k něčemu vést? Jsou to ta správná jednání? Neměl by jednat někdo jiný? Jde opravdu o rusko-ukrajinský konflikt? Mohou ho vyřešit Rusové a Ukrajinci?
Nejedná se ve skutečnosti o konflikt úplně jiný? Není to spíše konflikt Západu s Ruskem, v němž je Ukrajina nešťastným, byť vhodným objektem? (Původně jsem napsal „jen nešťastným objektem“, ale velmi komplikovaný a rozporuplný třicetiletý vývoj Ukrajiny po rozpadu Sovětského svazu znamenal, že Ukrajina k tomu i jako „subjekt“ leccos přidala. Toto analyzovat se však dnes nehodí.)
Jsem přesvědčen, že si za jednací stůl musí co nejdříve sednout Západ s Ruskem. Neodvažuji se navrhovat formát. Musí v něm ale být USA. Zdánlivě je jasné, že tam za Evropu musí být představitelé EU (i když jejich mandátu a autentičnosti nevěřím, resp. nevím, nakolik tito lidé vyjadřují skutečné zájmy velkých evropských zemí – např. Francie v období prezidentských voleb, Německa s novou, nezkušenou, extrémně levicovou vládou). Musí se „zaplést“ i Čína. Ti všichni však mají své, velmi různorodé zájmy. Není mezi nimi zájem, jak nejrychleji tuto válku ukončit.
Ukrajina a Ukrajinci nebyli v minulých letech miláčky Evropanů. Za sebe musím říci, že jsem se vždycky strašně styděl za to, jak Češi jednali s ukrajinskými – legálními či nelegálními – migranty pracujícími u nás. Teď najednou ze všech přímo tryská láska k Ukrajině a Ukrajincům. Není tato láska jenom „zástěrkou nenávisti k Rusku“, jak mi ve svém emailu napsala jedna paní magistra, kterou osobně neznám? Nenávist k někomu je špatným a chatrným motivem lásky k někomu jinému. Pomocí lásky a/nebo nenávisti se tragická situace na Ukrajině vyřešit nedá. Musí nastoupit rozum a chladný pragmatismus.
Stejná pisatelka mi napsala, že „všichni jsou zaslepeni touhou Rusko zničit, i za cenu sebezničení a hospodářské likvidace Evropy“. Už je na čase odvážit se toto téma nastolit. Je třeba se poučit v historii.
V antikvariátu jsem minulý týden nalezl knížku kvalitního ruského, politicky však rozporuplného spisovatele Ilji Erenburga, kterou jsem původně četl, když byla u nás vydána v nakladatelství Mladá fronta v roce 1966. Ta knížka se jmenuje „Trust D.E.“, s podtitulem „Historie zkázy Evropy“. Byla prvně vydána již v roce 1923. Trust D.E. je název Organizace pro zničení Evropy. Nedosahuje sice kvalit dystopických knih Huxleyho a Orwella, ale za přečtení stojí. Prozrazuje, že po šoku z první světové války ve dvacátých a třicátých letech podobně uvažovalo více evropských myslitelů, nejen ti dva slavní. Neblížíme se k uskutečnění těchto antiutopií? Nebude právě teď Evropa jednou z bezprostředních obětí toho, co se stalo na Ukrajině?
Dnešní extrémní bagatelizace ekonomických a migračních důsledků války na Ukrajině to naznačuje. Že válka bude využita k utužení evropské unifikace a k dalšímu potlačení suverenity národních států je zřejmé. Že povede k rozsáhlé militarizaci zemí. Netrápí to nikoho? Nebo lépe řečeno, jsou ti, kteří se odvažují přiznat, že je to trápí, nastrčenými loutkami Putina? Nebo jsou to naopak lidé, kteří nechtějí dopustit, aby „Trust for the Destruction of Europe“ – v modernistickém a progresivistickém provedení – zničil Evropu? Nebo alespoň její střední a východní část? Konec konců, tuto část Evropy ti na jejím západě nikdy moc nemilovali.
Reprezentanty této ohrožené střední a východní Evropy by se měli cítit zejména členové naší vlády a parlamentu, vítězové říjnových voleb. Chovají se tak? Mluví o utrpení ukrajinského lidu, ale nezdá se mi, že dělají všechno proto, aby válka co nejrychleji skončila. (A aby jednou z jejích největších obětí nebyla Česká republika.) Není v tom skryt jejich zlý předpoklad, že čím déle bude válka trvat, tím více to oslabí a poškodí Rusko? A že je co nejdelší trvání války vlastně dobře? Mám hrůzu, že jim něco takového běhá v hlavách. Nejen politikům, ale i těm, kteří ovládají naše veřejnoprávní média.
Sanze o mírové vyřešení konfilktu na Ukrajině nenapomáhá ani vypjatá konfrontační rétorika. Naposledy slovenský ministr zahraničí v oficiálním prohlášení srovnal Putina s Hitlerem. Vzhledem k prokazatelným historickým faktům však tímto prohlášením ve své podstatě pouze zveličuje negativní historickou úlohu Putina a naopak podle mého názoru nneomluvitelně umenšuje historickou negativní úlohu Hitlera.
cituji—WASHINGTON – Očekává se, že prezident Joe Biden oznámí ukrajinské vládě novou vojenskou pomoc ve výši více než 1 miliardy dolarů již ve středu, podle amerických představitelů, protože se opět očekává, že ukrajinský prezident Volodymr Zelenskyj bude žádat Kongres o další pomoc na obranu svého země proti ruské invazi.
1,01 miliardy dolarů bude zahrnovat více stejných druhů vojenského vybavení, o kterém Ukrajinci říkají, že je potřebují nejvíce: protipancéřové a protivzdušné systémy, včetně přenosné protivzdušné obrany, jako jsou Javelins a Stingery. Peníze by pocházely z finančního balíčku z 13,6 miliardy dolarů přidělených Ukrajině v souhrnném návrhu zákona o rozpočtu, který Biden tento týden v úterý podepsal.
Zatímco Bílý dům zvažuje vyslání dalších vojáků do Evropy, aby se přidali ke zhruba 15 000 tam již nasazeným od začátku rusko-ukrajinské krize, neočekává se, že Biden nyní nasadí další vojáky, uvedli američtí představitelé.
.. více zdroj Zveřejněno: 15. března 2022
zde pokračování
https://www.marketwatch.com/story/biden-expected-to-announce-another-1-billion-in-military-aid-to-ukraine-11647391155?mod=home-page
Nikdo nespěchá s mírem, protože: 1) Rusko ještě nedosáhlo cíle, které si na Ukrajině vytyčilo, 2) Ukrajina je dotovaná Západem materiálně, zbraněmi a penězi a ten tok je ještě stále dostatečný. 3) EU i USA v podstatě vyčkávají na vyčerpání stran konfliktu, jen jej zpovzdálí popichují. Kdo by za tohoto stavu stál o nějaké „mírové“ jednání?
Čekají na Vás, pane prezidente. Zkuste se jim jako prostředník navrhnout. Pak to nejspíše pochopíte.
…. a další miliardu přislíbila Evropská banka pro obnovu a rozvoj. A tím to nekončí. V poskytování podpory budeme pokračovat. Jakmile přestanou padat bomby, pomůžeme ukrajinskému lidu znovu vybudovat jejich zemi. Nadále budeme za Ukrajinou stát.“
více zdroj
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/cs/ip_22_2382
Ptám se, kde jsou příčiny té české protiruské bojovnosti, která třeba Němcům a Maďarům chybí. Bude jich zřejmě více. Nabízí se přirozená podpora malého proti útoku velkého. Byť tady to tak úplně neodpovídá, protože Ukrajina měla před válkou druhou největší armádu v Evropě, hned po Rusku. Nabízí se i přirozený odpor malého slovanského národa vůči národu, který si osobuje úlohu slovanského hegemona. Nabízí se i „pomsta“ za osmašedesátý rok a léta nesvobody, které však dnes již značná část populace nijak významně nezažila. A nabízí se i ochrana demokracie před autoritářstvím, byť Ukrajina před válkou vzorem demokracie určitě nebyla (velká moc oligarchů, kontroverzní jazykový zákon). Strach z Ruska jako dobyvatele světa už snad s ohledem na vývoj války nemůže obstát. Zmíněným Němcům a Maďarům vždy některý z těchto aspektů příčin „bojovnosti“ chybí.
Já mám dojem, že se tu zástupně řeší trauma z toho, že jsme byli dvakrát obsazeni a nemohli se bránit. A protože Němci jsou dneska ti hodní a od německého traumatu už uplynulo dost vody, odnesli to Rusové komplet.
Protože by zbrojaři neměli co žrát?
no jo 1968
—
https://quintus-sertorius.webnode.cz/l/pani-hlasatelko/
cituji-Paní hlasatelko,
svoje slova považujete vždy za absolutní pravdu.
Nedávno jste prohlásila, že Rus na nás poslal tanky a teď jedou naše tanky na něj.
Protože jsem to vše v roce 68 prožíval, chtěl bych doplnit vaše hvězdné vědomosti.
Tanky na nás poslal tehdy vedoucí země Brežněv a to byl Ukrajinec.
V orgánu který o tom rozhodoval nejzuřivějším žadatelem o agresy byl generalní tajemník Ukrajiny Šelest samozřejmě Ukrajinec.
Velící vojsku pětikoalice armád byl maršál Grečko, světe div, se Ukrajinec.
Armáda pětikoalice, která vpád realisovala, byl 1. ukrajinský front, tedy Ukrajinci.
Teda při další některé vaší relaci uvádějte:
„Neodpovídají-li fakta tomu, co hlásám, tím hůř pro fakta.“
Už to před vámi hlásal jeden významný filosof.
Ale to vy asi nevíte a vědět nepotřebujete.
Říkáte to, za co vás platí, tak jaké ohledy na skutečnost!
Vladimír Kolmistr
(ročník 1930)
Kladno zdroj viz výše