První Pavlova cesta mimo Prahu, velký krok k likvidaci automobilismu a boj o zvýšení důchodů
Sdílet článek:
VÁCLAV KLAUS

Náš zvolený, ale ještě neinaugurovaný prezident, v američtině president elect, předvádí mimořádnou nedočkavost. Exemplárním příkladem toho je jeho cesta do Karlovarského kraje. Je však dobře, že se setkal s tím, že ne všichni lidé vidí svět jako pražská bublina. Nevěděl to předtím? (Dnes se budeme míjet v Mnichově u příležitosti velké Security Conference, ale on bude asi v jiných sálech než já.)

Evropský parlament schválil nulové emise z aut (v roce 2035) a zároveň od roku 2025 připravuje zavedení nové emisní normy tzv. Euro 7/VII, která bude znamenat strašlivé zkomplikování automobilismu a výroby aut. Odváží se Česká republika protestovat? Odborníci mají tisíce námitek, ale vláda to neslyší. Co mohou udělat občané? Hlavně by se měli probudit a vzít naši dlouholetou kritiku evropského zeleného šílenství vážně.

Ukrajinská válka už trvá – bez jednoho týdne – rok. Stále jsme svědky její bezhlavé obhajoby. Jakékoli hlasy vybízející k opatrnosti a k mírnění a ukončování války nikdo neposlouchá. Slavná americká Rand Corporation, která je jakýmsi dlouholetým myšlenkovým trustem amerického ministerstva obrany, vydala v lednu dvaatřicetistránkovou zprávu, ve které žádá ukončení války na Ukrajině, jednání o mírové smlouvě s Ruskem a neutrální Ukrajinu. Opakuji, instituce mimořádně kvalitní a určitě nepatřící mezi apriorní odpůrce válek všeho druhu. Říká, že „dlouhá válka není v americkém zájmu a skrývá v sobě obrovské eskalační riziko, které může vést až k nukleární katastrofě.“ Ve švýcarském Die Weltwoche čtu, že v žádném německém významném médiu nebyla tato zpráva zmíněna. Mám strach, že u nás také ne. Zkuste si tuto zprávu najít na internetu.

Rozhořel se boj ne o důchodovou reformu, ten je věčný, ale o připravované letní zvýšení důchodů. Vláda se asi, i když se tomu divím, dívá na čísla státního rozpočtu, a dospěla k názoru, že na zvýšení důchodů podle standardních vzorečků, které nepředpokládaly vysokou inflaci, nemá. Teď vypukne v parlamentu boj, opozice bude samozřejmě proti. To je její úloha, ale měla by bojovat i proti obřímu deficitnímu financování, které se nám dříve či později strašlivě vymstí. Tato karta se však bude špatně hrát. Měla by zaútočit na obrovské plýtvání penězi v celé řadě položek výdajové stránky státního rozpočtu – na zdravotnictví, na školství, na obranu, na množící se počet úředníků, atd. O tom to totiž všechno je.

P. S.: Ve čtvrtek nám média sdělila, že ve své funkci skončil před rokem jmenovaný zmocněnec vlády pro oblast médií a desinformací, neboli hlavní cenzor. Vláda tuto funkci zrušila. Kéž by zrušila i své blouznění na téma desinformací. Bude Tomáš Pojar, který to teď bude mít na starosti, rozumnější než Michal Klíma? Kéž by.

 

VÁCLAV KLAUS

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,91 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Spojení amerického imperialismu a ukrajinského ultranacionalismu vyústilo ve válku na Ukrajině a Západní Evropa Američanům a Ukrajincům k tomu poněkud přihlouple svítí. Současné prohlášení kancléře Scholze, že větší dodávky zbraní zajistí rychlejší mír, silně připomíná část orwellovského hesla z románu 1984, že válka je mír a nevědomost je síla.

  2. RF nacionalismus,ktera posila statisice svych obcanů na zbytecnou smrt a neni jim jich lito,je ukazkou kolonialniho dobyvani sousednich statů ve 21 století,kterou odsoudilo 143 statu OSN.Agresor a jeho poskoci se vsemozne snazi omlouvat toto bezohledne niceni infrastruktury ciziho statu pro prezití milionu civilistu s detmi.Pomoc demokratickych svobodnych zemí trpicimu narodu zesmesnuji,odsuzuji a chteli by narusit jednotu NATO a EU,aby se jim lepe zotrocovaly dalsi osamocene staty v Evropě.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*