Putinova ,,speciální vojenská operace” se může nakonec převrátit v občanskou válku. Propadne se Rusko do chaosu?
Sdílet článek:

SM

Není to možná až tak překvapující informace, spory mezi ruským nejvyšším politickým a vojenským vedením a Jevgenijem Prigožinem vrcholí. Zakladatel žoldnéřské skupiny Wagnerovců Prigožin obvinil ruskou armádu z útoku na jejich pozice, přičemž mělo být zabito ,,mnoho mužů”. Jak informoval ruský portál Meduza, video, které mělo ukázat následky útoku na Wagnerovce, je pravděpodobně zinscenované a Prigožin zřejmě zakládá cíleně na hlubší spor mezi jeho skupinou a Moskvou. Může to být začátek občanské války v Rusku?

Doutnající rozpory mezi Prigožinem a ruským nejvyšším politickým a vojenským vedením v čele s ,,nenáviděným” ministrem obrany Sergejem Šojguem nyní erodovaly naplno na povrch a mají poměrně velký potenciál eskalovat. Otázka je až kam. Zakladatel tlupy hrdlořezů Prigožin Wagnerovců obvinil ruskou armádu z útoku na pozice jeho skupiny. Prigožin se dožaduje okamžitého příjezdu Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova, zároveň ,,Putinův šéfkuchař” hrozí, že uskuteční pochod na Moskvu.

Prigožinovy rozpory mezi ním a Moskvou nabývají na intenzitě, a co se zdálo před několika měsíci jako zanedbatelné v souvislosti s nedostatkem munice a vybavení pro Wagnerovce, nyní je více než hmatatelné, reálné. Že je Prigožin ,,zlým mužem”, také názorně dokázal, když v rozporu s oficiální ruskou propagandou informoval ve svých četných videích, že ukrajinská ofenziva je naopak úspěšná a ruská armáda ztrácí své pozice.

A nutno říct, že Prigožin hraje osobní vabank, a sází vše na jednu kartu, za což mu hrozí až 20 let vězení za výzvu ke vzpouře. Jeho obdoba Kronštadského povstání proti bolševikům z roku 1921 může nejen skončit v krvavé lázni, ale přispět k propuknutí občanské války, což by vzhledem k ruské historii nebylo ničím překvapivým.

Je to pomsta za předcházející válečný vývoj směrem k Wagnerovcům, nebo chce Prigožin dosáhnout hlubších personálních změn v Kremlu, odstranit Šojgua, a možná i samotného Putina? Není to vyloučeno vzhledem k avanturistické a vztahovačné Prigožinově povaze. Otázkou zní, jestli by se po občanské válce, která není vyloučena, skutečně nepřepisovaly politické a vojenské reálie a Vladimir Putin by stále byl u politického kormidla, nebo byl v jejím důsledku svržen.

Na každý pád došlo k tomu, co si z ruského nejvyššího politického vedení nikdo nepřál. ,,Speciální vojenská operace” na Ukrajině, která měla trvat sotva pár dní, má vážné důsledky dovnitř vedení země a Rusko se tak může ponořit do chaosu, nebo v krajním případě do již zmíněné občanské války. Tyto události jsou na druhé straně zákonitým vyvrcholením chronických rozporů mezi Wagnerovci a oficiálními kremelskými politickými strukturami o kompetence, způsob vedení války a praktického naplnění jejích cílů. Tohle asi Putin 24. února 2022 skutečně nezamýšlel.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 2,10 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*