Rada ČT rozcupovala aktivismus Nory Fridrichové
Sdílet článek:

ALIPRO

Ve čtvrtek 16. 2. 2023 obdržela Aliance pro rodinu od předsedy Rady ČT, Karla Nováka, posouzení stížnosti na reportáž “Pro všechny“. Tu odvysílala ČT v pořadu 168 hodin dne 12. 6. 2022. Rada ČT dala zcela za pravdu Alianci pro rodinu a rozcupovala vysvětlení Nory Fridrichové, kterou Rada ČT obdržela jako stanovisko vedení ČT.

Aliance pro rodinu opírala svou stížnost zejména o to, že ačkoli jsou ve společnosti významně zastoupeny dva odlišné názorové proudy, z nichž jeden chce ústavní zakotvení manželství jako svazku muže a ženy a druhý přijetí tzv. stejnopohlavního manželství, zmíněná reportáž byla zpracována pouze jednostranně ve prospěch názorového proudu, který prosazuje uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry. Na obhajobu dramaturgie pořadu, který stoprocentně protežoval zastánce redefinice manželství se Nora Fridrichová vyjádřila tak, že daná reportáž neměla za cíl znovu a dokola popisovat známé postoje obou táborů. To je podle ní dnes už mediálním evergreenem: „vše zaznělo mnohokráte od uzákonění registrovaného partnerství v roce 2006.

Rada ČT takovou obhajobu zcela odmítla tvrzením, že: “není možné argumentovat tím, že postoje obou táborů jsou známé a jsou mediálním evergreenem, proto se reportáž nezabývala stanovisky odpůrců. Jednak při použití této logiky mohla reportáž stejně tak dobře mapovat pouze stanovisko odpůrců a nezabývat se argumenty příznivců. Ale hlavně, a to je to nejpodstatnější: takové zpracování se jeví zcela v rozporu s Kodexem ČT, konkrétně s článkem 5.1., který hovoří o tom, že: „(ČT) poskytuje divákům informace důležité pro jejich všestrannou orientaci a svobodné utváření názorů.“

Další nekompetentností ze strany ČT, kterou Rada ČT odhalila, bylo pozvání údajně nezávislého sociologa, Zdeňka Slobody, o němž už ČT zapomněla zmínit, že je zakladatelem, aktivistou a LGBT lobbistou za platformu PROUD. Rada ČT závěrem konstatovala, že pohled na svět, který část radních pokládá za konzervativní, nikoliv za ultrakonzervativní, jak Alianci pro rodinu označuje vyjádření ČT, je v euroamerickém kulturním okruhu legitimní součástí společenské diskuze. Jeho vytěsňování by Českou republiku posouvalo k režimům, které svobodnou diskuzi potlačují.

Celé vyjádření Rady ČT je k dispozici zde.

alipro.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Fridrichová vsadila na jednu kartu a udělala ze sebe hlásnou troubu současné vládní garnitury. V demokratických poměrech, pokud tu ještě nějaké budou, se však i tato garnitura časem odporoučí a s ní Fridrichová, která nebyla schopna zachovat novinářskou etiku a uchýlila se, v pozici zaměstnance veřjenoprávní televize, k nemístnému politickému aktivismu.

  2. Pokud hledate ty spravne hlàsne trouby,zkuste praxi u Vaseho oblibence.Pak tu kterou tak kritizujete budete povazovat za minitroubičku.Jó ta previt praxe.Porad tvrdosijny pohled jednim smerem.V čim zajmu asi?V zajmu RF a jejich patych kol od vozu zde vsechno pomlouvat.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*