Rádio Jerevan již ověřuje i geopolitické dezinformace (satira)
Sdílet článek:

G. SITAŘ

Občané volají do rádia a chtějí znát názor jerevanských expertů na geopolitické dezinformace. Protože rádio Jerevan rozumí všemu nejlépe, není pro něj samozřejmě problém to občanům vysvětlit. Rádio ví, že občané jsou bez instrukce, co si mají myslet, zcela bezradní.

Jaké jsou ty největší geopolitické dezinformace? Rádio sestavilo z dotazů posluchačů souhrn s názvem „Politicky racionální válka”.

Pro americkou administrativu je mírové řešení konfliktu na Ukrajině za stávající situace nejhorší variantou. Poté, co na Ukrajinu poslala více než 70 miliard dolarů bez jakékoliv kontroly a ukrajinská protiofenzíva zůstala za očekáváním, je mír politickou prohrou s možnými dalekosáhlými následky. Bílý dům se tak rozhoduje mezi jistou prohrou hned a nějakou šancí na zvrácení situace někdy v budoucnosti.

Do zbraně

Volba je jasná. Politicky racionálním řešením je v konfliktu pokračovat. Nejlépe až do příštích prezidentských voleb i za cenu možné eskalace. Mimořádná situace opravňuje použití mimořádných opatření při volbách. Vítězství Donalda Trumpa by bylo vážným problémem pro zbrojní lobby, před kterou varoval již prezident Eisenhower, když ve svém projevu na rozloučenou řekl:

„Pouze ostražití a informovaní občané si mohou vynutit správný poměr mezi ohromným aparátem obranného průmyslu a našimi mírumilovnými metodami a cíli tak, aby bezpečí a svoboda společně vzkvétaly.”

Donald Trump je jediným z kandidátů, který otevřeně prohlašuje, že jeho cílem je rychlý mír na Ukrajině a konec amerických demokratických válek v zahraničí.

Mimořádná situace pomáhá

Pokud se podaří zajistit nějakou mimořádnou situaci během příštích prezidentských voleb, bude možné pokusit se zopakovat strategii z voleb minulých. Pandemie umožnila nikdy předtím nevídané využití hlasování poštou, které vedlo k rozsáhlým volebním podvodům, jež jsou v USA pravděpodobnější než kdekoli jinde, neboť v mnoha státech je možné hlasovat bez dokladu totožnosti a seznamy oprávněných voličů obsahují statisíce chybných údajů.

Například jen v Los Angeles bylo na voličských seznamech 1,5 milionu neplatných jmen. Při hlasování poštou je obtížné ověřit, kdo vlastně hlas poslal a zda to byl skutečně on. Standardní proces elektronické kontroly shody podpisového vzoru na hlasovacím lístku je závislý na nastavení citlivosti a stát Pensylvánie dokonce zakázal kontrolu shody podpisu na hlasovacím lístku s podpisovým vzorem na voličském seznamu.

Když je mír politická sebevražda

Ukrajinské vedení nemá jinou možnost než v konfliktu pokračovat. Cokoli jiného než vítězství znamená konec v politice a hodně nejistou budoucnost. Racionální variantou je v takovém případě zabránit občanům, aby mohli vyjádřit svůj názor ve volbách, a ekonomicky zajistit svoji budoucnost, dokud to ještě jde.

I ti, co mohou pochybovat, musí držet linii, neboť kdo první zaváhá, bude okamžitě odstaven a možnost ekonomického zajištění skončí. Ale nejen to. Jeho konec bude využit jako důkaz příkladného řešení korupce.

Evropa je na tom stejně

Kterýkoli evropský politik ve funkci čelí podobnému problému. Pochyby o válce do posledního ukrajinského muže znamenají konec v politice a nepříjemný mediální lynč. Je racionální v takovém případě mlčet a v případě potřeby i zamávat vlajkou.

Co Rusko?

Pro Rusko je pokračování konfliktu ve stávajícím režimu pravděpodobně výhodné z několika důvodů. Je-li cílem Ruska zabránit vstupu Ukrajiny do NATO, je pro něj zdecimovaná ukrajinská armáda do budoucnosti lepší variantou než zachování toho, co z ní do současnosti zbylo. Rusko ví, že bude-li za ukrajinské členství v NATO umírat voják jiné země než Ukrajiny, bude to pro NATO politicky úplně jinak průchodné.

Dobývání dobře opevněných ruských pozic bez jakékoli letecké podpory a za dominantní nadvlády Ruska ve vzduchu je nejefektivnější způsob, jak ukrajinskou armádu maximálně eliminovat s minimem vlastních ztrát.

Protievropské sankce

Dalším plusem pro Rusko může být fakt, že západní sankce pravděpodobně oslabují více Evropu než Rusko. V kombinaci se zelenou sebevraždou znamená ekonomické oslabení klíčových evropských zemí silnější pozici Ruska do budoucnosti.

V neposlední řadě se jazýček geopolitické rovnováhy vychýlil od Ameriky a západních zemí směrem na východ. Rusko se sblížilo s Čínou a aliance zemí BRICS neboli Brasil, Russia, India, China, South Africa se na srpnovém zasedání dohodla na největším rozšíření od přistoupení Jihoafrické republiky v roce 2010. Takzvaný Global South se snaží maximálně využít odklonu řady nejen afrických zemí od USA a oslabit tak Ameriku ekonomicky i geopoliticky.

Kdo zůstal zapomenut?

Lidé, kteří nesou náklady politicky racionálních řešení, jsou nejbezbrannější. Nemají dost peněz, aby uplatili ukrajinské armádní náboráře, ani SUV, ve kterých by mohli ze země ujet. Svůj názor vyjádřit nemohou, protože volby na Ukrajině pravděpodobně nebudou.

To ovšem není v historii nic nového.

No, tak na to se posluchači ptají.

Rádio Jerevan:

„Milí posluchači! Kde jenom začít? Naštěstí má rádio Jerevan díky podpoře Evropské unie přístup k ověřeným datům, více zde, a proto může jednoznačně prohlásit: Ne, tak to není.”

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*