Rádio Jerevan vypsalo soutěž o nejúspěšnějšího ekologického aktivistu




Sdílet článek:

Otázka, komu se podařilo nejvíce snížit uhlíkové emise, je konečně zodpovězena. Odpověď může překvapit.

Rádio Jerevan jde s dobou. Aby podnítilo zájem o palčivé problémy dneška, vypsalo soutěž o nejúspěšnějšího ekologického aktivistu. Po dlouhých diskuzích se redaktoři rádia shodli, že pro hodnocení, kdo je nejlepší, budou stačit tři kritéria.

Nejdůležitějším ukazatelem jsou emise uhlíku. Jak velká byla redukce emisí v důsledku akcí daného aktivisty. Za druhé čas. Jak dlouho mu trvalo, než došlo ke snížení emisí. Posledním ukazatelem je celková uhlíková bilance. Jak energeticky náročné byly akce, které vedly ke snížení emisí.

Do redakce přišlo mnoho podnětů. Ale nakonec zvítězil návrh, který poslala organizace „Extinction Rebellion”, jejímž cílem je podle vlastních slov „donutit vlády za pomoci aktů občanské neposlušnosti, aby začaly spravedlivě ekologicky jednat”.

Vítězem se stává…

Ohledně vítězného návrhu vypukly vášnivé spory. Údajně zvítězil v hlasování jen proto, že rebelové z Extinction Rebellion vyhrožovali, že se přilepí na vysílače rádia a tím změní jeho vlnovou délku. Nicméně hlasování bylo označeno za platné.

Fanfára!

Vítězem soutěže o nejúspěšnějšího ekologického aktivistu se stává…

asijský vojevůdce Tamerlán známý též pod jménem Timur, který žil ve 14. století.

O vítězství v soutěži rozhodl fakt, že se mu během dobývání jeho říše podařilo vyhladit až 5% tehdejší světové populace, čímž dosáhl relativně největší redukce emisí uhlíku v historii.

Velký Timur

Timur byl turecko-mongolského původu a narodil se ve 14. století na území dnešního Uzbekistánu. Prohlásil se za pokračovatele velkého mongolského válečníka Čingischána, který dobýval svět o 150 let dříve.

Při rozšiřování svého impéria porazil armády vznikající Osmanské říše, mongolského vládce Zlaté hordy, svého velkého rivala, a v neposlední řadě muslimský stát s centrem v Dillí.

Na vrcholu moci zahrnovala jeho říše dnešní Pákistán, část Indie, Írán, Irák, jižní Kavkaz a západní část Turecka. Centrem jeho říše bylo město Samarkand v dnešním Uzbekistánu.

Perské pyramidy

Do historie vstoupil jako nemilosrdný vojevůdce. Historici odhadují, že počet obětí jeho armády dosáhl 17 milionů. Ve městě Isfahán, které leží na území dnešního Íránu, použil taktiku brutálního teroru, který měl zlomit jakýkoli odpor na dobytých územích.

Svým vojevůdcům nařídil, aby popravili obyvatele města a z jejich useknutých hlav stavěli pyramidy. Pokud některému vojevůdci došly při masakru síly, měl být též popraven. Historické prameny uvádějí, že vojáci postavili 28 pyramid z hlav lidských obětí, v každé z nich mělo být zhruba 1 500 hlav.

Vyhodnocení soutěže

U prvního kritéria získal vojevůdce Tamerlán neboli Timur velký náskok. U druhého kritéria náskok sice mírně ztratil, protože mu budování říše zabralo celý jeho život, ale při posuzování posledního ukazatele svůj náskok opět navýšil.

Uhlíková stopa jeho armády byla výrazně nižší než u jeho motorizovaných následovníků, neboť kůň sice prdí, čímž produkuje nebezpečný metan, ale na druhou stranu nekrká.

Post scriptum

Text je příkladem takzvané demagogické SATIRY, která se vyznačuje tím, že kritizovaný jev záměrně dovede do extrémně absurdních konců.

 

Zdroje:

(1) Timur

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*