Rozsáhlý únik informací z Pentagonu již sklízí kyselé ovoce. Některé zprávy mohou být pro Ukrajinu smrtící
Sdílet článek:

SM

Únik informací z Pentagonu již může mít dalekosáhlé důsledky. Podle dostupných informací se nejednalo pouze o dodávky zbraňových systémů Ukrajině, ale o analytické zprávy i z dalších zemí. A též se objevují informace o různých osobách, zatím nejvýše postavenou osobností je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Obsah a rozsah informací svědčí o tom, že se nejednalo pouze o dokumenty získané zdroji Pentagonu, ale s největší pravděpodobností i o informace ze součinnosti s tajnými službami USA, jako CIA nebo NSA, a též ze součinnosti se spojenci v NATO, nebo s ukrajinskou tajnou službou. Zapojeny jsou i zdroje z podřízenosti Pentagonu, tedy především USAF (letectva) a US NAVY (námořnictva). V podřízenosti sekce letectva Pentagonu, tedy sesterská organizace k USAF, jsou kosmické síly – USSF (United Sates Space Force). Mezi sedm hlavních úkolů patří i vojenské zpravodajství a kybernetické operace. Takže v součtu utrpěly na půdě USA všechny klíčové zpravodajské komponenty.

Informace o ukrajinské PVO, tedy brzkém vyčerpání střel země-vzduch pro systémy PMU S-300 a KUB zhruba do měsíce mohou být pro Ukrajinu smrtelné, protože bude moci být vystavena leteckým i raketovým útokům ze středních a velkých výšek a z kratší vzdálenosti. Proti nízkoletícím cílům, jako jsou bitevní vrtulníky nebo bitevní či stíhací bombardovací letouny, je zatím dostatečně vybavena i díky dodávkám ze zahraničí. Doposud se ruské letectvo muselo držet mimo dosah PVO Ukrajiny a toto by mu umožnilo operace bez jakéhokoliv efektivního odporu.

To, že USA sledovaly a sledují vrcholné představitele Ukrajiny včetně prezidenta, není žádným překvapením. Ještě zcela nevychladnl skandál s odposlechem špiček spojenců v NATO, tedy například i bývalé kancléřky Merkelové či francouzských prezidentů. K tomu slouží třeba systém ECHELON provozovaný NSA i technologie na amerických základnách, tedy i v Evropě. Podle určitých informací se prezident Zelenskyj mění, bohužel ne k lepšímu. Není to údajně ani tak válkou, jako vrcholnou funkcí a s ní spojenou mocí v zemi i vliv ve světě. Tedy analýza, jak je stabilní a spolehlivý, nebo zda hrozí „palácový převrat“ nenechávává spojence ani Rusko v klidu. Pokud byla zveřejněna analýza Zelenského, pak je to pro Rusko „dar z nebes“. Může se zaměřit na jeho slabé stránky a posilovat jeho opozici svými favority poukazováním na klíčová negativa charakteru a vládnutí ukrajinského prezidenta.

Co můžeme jako zásadní, je únik informací zřejmě získaných v prostředí ruských zpravodajských služeb a vybraných útvarů. Putin, jako bývalý příslušník KGB nezaváhá ani vteřinu, aby nespustil prověrky a čistky, případně „pouze“ vystřídání na funkci a přeřazením do vzdáleného regionu, třeba i na funkci stejnou nebo vyšší, ale s cílem zpřetrhat kontakty nebo naopak typovat a sledovat, kdo se bude snažit o obnovení komunikace. USA tak mohou přijít o celé agenturní sítě v ruských službách, a není nutné připomínat, že získání zdroje je otázkou let a vybudování celé sítě je ještě časově, finančně i organizačně náročnější.

Informace o specializovaném výcviku vybraných jednotek k boji s tanky NATO je dá se říci v nadsázce popravou za bílého dne. Prvním předmětem zájmu při prověřování budou vojáci mající jakýkoliv vztah k Ukrajině nebo zahraničí obecně. A protože se evidentně jedná o malé jednotky, nebude to složitá práce, přesah může být tak o 2-3 velitelské stupně výše, ale hierarchické velení předurčuje tok informací. Voják usvědčený z práce pro zahraniční moc v době války (zde tím spíše v době nedobře se vyvíjející ,,speciální vojenské operace“) bude s největší pravděpodobností popraven, otázkou je, zda vůbec souzen. Důsledky ponese i jeho rodina.

Lze předpokládat, vzhledem k tomu, že se jedná o informace z výcviku, tedy z nejnižšího stupně velení, že se jedná o ukrajinské zdroje, jež logicky mají nějaký vztah k Ukrajině – prarodiče vojáka či manželky mohou z Ukrajiny pocházet, nebo to jsou vojáci z příhraničních oblastí, kde rozdíl Ukrajinec nebo Rus do války neřešili. Takže dopady to bude mít i na ukrajinské zpravodajské sítě dlouhodobě budované. A nelze vyloučit, že i zde nebudou plošné čistky a propaganda nezačne stigmatizovat vše ukrajinské. To vyvolá strach, neochotu k jakékoliv spolupráci na ruské i na ukrajinské straně – obavy o své blízké převáží nad národním cítěním. ,,Denacifikace Ukrajiny“ a její „proradnost“ získají na ruské straně pravděpodobně další příznivce.

USA měly řadu skandálů s únikem informací, ale nikdy to nebylo v době války. Šlo spíše o technické selhání, ekonomické zisky jednotlivců nebo spřízněnost s různými aktivistickými hnutími či politickými směry. I proto stále zní alarm – jak je možné, že tak velké množství různorodých informací všech stupňů utajení z v podstatě celého světa, přes všechny kontrolní mechanismy, logy apod. bylo staženo ze serverů a zasláno na sociální sítě. To by musel být hodně velký flashdisk aby se to tam vešlo, spíše externí harddisk. Tedy opět selhání (možná) jednotlivce, ale rozhodně kontrolního a bezpečnostního systému. A proč tyto informace byly zveřejněny teď? Dá se spekulovat od únavě z války po blížící se prezidentské volby v USA. Bude to chvíli trvat, než bude zveřejněna, alespoň částečně pravda.

 

theguardian.com, bloomberg.com, nytimes.com, SM

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,77 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*