Ruská agrese: Bojí se Západ Putina?




Sdílet článek:
Nikdy na ty pocity nezapomenu. Léto 1991. Začátek války na Balkáně, zásah jugoslávské federální armády proti rodícímu se nezávislému Slovinsku. A mé noční můry. Budil jsem se v hrůze: konflikt byl příliš blízko.

Ani ne 500 kilometrů, taková je vzdálenost mezi západními Čechami a Lublaní. Spánek mi rušily děsivé představy, co všechno obyčejné Slovince čeká. A to byl teprve začátek: nejhorší běs války měl teprve přijít. Ne ve Slovinsku, ale jižněji.

Příliš jsme si zvykli na to, že mír – slovo komunisty totálně zprofanované – je každodenní samozřejmostí. Vždyť i vojenská služba v tzv. lidové armádě byla víc než čím jiným pouhou hrou na vojáky.

V červnu 1991 zazvonil zvonec – a spaní na mírových vavřínech byl konec. Jistě, předtím byly jiné konflikty, ale s výjimkou srpnové okupace 1968, která nebyla skutečnou válkou, ale připomínala 15. březen 1939 (heslo: neklást odpor, nemá to smysl), se všechny ostatní konflikty odehrávaly dostatečně daleko. Brutální sovětský vpád do Maďarska 1956 jsem sice „zažil“, ale jako čtyřměsíční mimino.

Uplynuly tři dekády a je to tu zase. Beránka se opět zachtělo kremelskému vlku – a tento kremelský vlk má na svědomí zločiny, které nedávají spát. Kolik lidského utrpení způsobil Hitler, když rozpoutal druhou světovou válku! Kolik lidského utrpení způsobil – a ještě způsobí – Putin, když rozpoutal agresi proti suverénnímu státu!

Kolik nevinných lidí bylo zavražděno, zraněno, zmrzačeno, kolik jich přišlo o své nejdražší a o své domovy, kolik lidí válečné běsnění donutilo udělat něco, o čem před 24. únorem 2022 vůbec neuvažovali, totiž narychlo opustit svoji vlast – jenom proto, že se Putin rozhodl vojensky dobýt sousední zemi.

Kolik ze stejného důvodu napáchala – a ještě napáchá – ruská armáda škod, kolik toho na Ukrajině ještě zničí, zruinuje, zdevastuje, zdemoluje.

Proč, ptáme se. Proč se toto musí dít v 21. století? Jak je možné, že si takto počíná stát, který má být jako člen Rady bezpečnosti strážcem světového míru, přičemž tato historická role mu připadla díky tomu, že byl vojensky úspěšný v boji proti agresorovi – a připadla mu proto, aby se něco tak úděsného, čeho se v Evropě dopustilo nacistické Německo, už nikdy nemohlo opakovat.

A hle – ze strážce míru se stal krutý agresor. V principu stejný jako ten, který svým ďábelským počínáním Rusku (předtím SSSR) umožnil, aby se stalo oním garantem míru na této planetě. Těžko si představit větší absurditu, větší paradox.

Putin se stal úhlavním nepřítelem západní civilizace. Není jediný, ale aktuálně nebezpečnější. Jeho šílené rozhodnutí vyvolat na východě Evropy dobyvačnou válku – s imbecilním zdůvodněním „denacifikovat“ Ukrajinu – se přímo i nepřímo dotýká milionů lidí, stovek milionů. Tak jako kdysi dobyvačná politika jednoho uřvaného psychopata s patkou a knírkem.

Tenkrát nebylo jiné cesty než boj, boj s agresorem až do konečného vítězství.

A dnes? V éře jaderných zbraní, na jejichž vlastnictví Putin nepokrytě sází? Budeme-li k sobě upřímní, nevyhneme se nepříjemným otázkám. Nedrží nás politický gauner Putin v šachu? Energetickém. Jaderném.

Není euroatlantický Západ v pasti? Stejně jako Izrael, jelikož Kreml má v ruce „klíč k syrskému nebi“, což brání izraelským politikům jednohlasně říci pravdu o ruské agresi a efektivně Ukrajincům pomáhat. Myšleno dodávkami zbraní.

A tušíme vůbec, kdo v celé té noční můry vyvolávající záležitosti tahá za delší konec?

Ne že bych si to přál, ale ta otázka visí ve vzduchu. Co se bude dít, až první ruské střely dopadnou na území členského státu NATO? Budeme ochotni jít do střetu? Že má Putin „jaderné tlačítko“? My (Západ) ho máme také.

Kam ve vydírání Ukrajiny a vlastně celého Západu dovolíme Putinovi zajít? Jsme si jisti, že víme, kudy vede červená linie?

Poněkud prostořeký velvyslanec Ukrajiny v Izraeli Jevgen Kornijčuk v pátek 11. 3. 2022 v Tel Avivu řekl, že Izrael se Moskvy „bojí“ (jinak by Ukrajině pomáhal víc). Položím kacířskou otázku: Nelze tuto výtku vztáhnout na celý svobodný svět?

Stále tajně doufám, že nikoli.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 2,33 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

6 Comments

  1. Ten blábol na závěr, o “svobodném světu” jsem nepochopil.

    Jaký svobodný svět? To si pan autor nepovšimnul, jak svobody za posledních 30 let na Západě ubylo? Ve prospěch jednoho jediného správného (liberálního) názoru a anticivilizačních hnutí?
    Kde je dnes třeba svoboda slova na tzv. Západě? Zhruba tam, kde v Rusku…
    Jediný, kdo má skutečnou, nevázanou svobodu na tzv. Západě, je pouze buzík, úchyl, ekošílenec, xenofil (vítač) a každý, kdo tuhle civilizaci nenávidí a rozkládá ji.
    Dokud se toto nezmění, nelze o “svobodném světě” vůbec hovořit.

  2. Pane Stejskale, to je naprosto nesmyslný článek. My tady na západě jsme mnohem dál. Řešíme 76 pohlaví, bojujeme proti CO2, rušíme průmysl, protože jsme pochopili, že něco vyrábět je ostuda, rušíme energetiku, protože máme Slunečníky, Měsíčníky a Větrníky, máme Grétu, je to naše svědomí. Tak proč bychom měli bojovat proti nějakému Putinovi, Nepotřebujeme jeho pšenici, jeho uran, jeho naftu, plyn, nepotřebujeme od něj nic…My máme ideály a on se nás bojí.

  3. Pane autore – stačilo, aby s Putinem celý ten náš slavný, arogantní západ jednal jako s důstojným soupeřem, když už ne s partnerem. A nikdo se ho bát nemusel.

  4. A proč se autor, když už “nakousl” téma Balkán, nezmínil o agresi NATO, když bez rozhodnutí RB OSN a v rozporu s článkem 1. Washingtonské smlouvy (zakládající listina NATO) napadlo a 78 dní nepřetržitě bombardovalo bývalou Jugoslávii? Nezmínil se snad proto, že by musel konstatovat, že agrese NATO byla zrovna tak svinská jako agrese RF? Nebo to neplatí a státy s kterýma jsme momentálně kámoši dělají jenom “hodné” agrese? Něco na způsob “humanitárního” bombardování?

  5. Ala,ale copak on Putin vlítl na Ukrajinu z ničeho nic bez jakéhokoliv varování?Tak trochu osvěžíme pamětˇ:sjednocení Německa,NATO se ani o pídˇnepřiblíží k Rusku(a jak řekla jistá Madla,,není spravedlivé,aby jeden stát měl tolik nerostného bohatství”),no v r.2007 Putin varoval poprvé,2014 když se uspořádal Majdan v režii USA,tak bouchl do stolu a po referendu připojil Krym,kde hrozilo,že tam USA budou mít námořní základnu,od R.14 na Donbase zemřelo 14000 převážně rusky mluvících občanů UA pod palbou vlastní armády(UA),no a když Zelenskyj v lednu 2022 začal vyhrožovat v Mnichově jadernými zbraněmi,tak asi pohár přetekl.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*