Rusko vydává sankce na mnoho cizinců, včetně nejvyššího prokurátora ICC a Obamy
Sdílet článek:

SLOVANKA

ICC spousta zemí světa vůbec neuznává. K těmto zemím patří nejen Rusko, ale mino jiné i USA, které daly mnohokrát najevo, že jejich válečné zločiny nebudou souzeny mimo Spojené státy, kde se jimi samozřejmě nikdo nezabývá. Jakou reakci tedy mohl Západ očekávat poté, co byla podána žaloba k ICC na Putina?

Rusko vrátilo úder Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) poté, co v březnu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, což rychle vedlo k tomu, že hrstka evropských zemí prohlásila, že by ho ochotně vydala, pokud by Putin někdy přistál na jejich území.

Moskva nyní vydala vlastní zatykač na nejvyššího prokurátora u haagského soudu Karima Khana. Ruské ministerstvo vnitra dokonce v pátek oficiálně přidalo jeho fotografii a složku na svůj „seznam hledaných osob“ v databázi ministerstva. Stalo se tak i v době cestovních sankcí oznámených proti masivnímu seznamu Američanů a vrcholných představitelů západních zemí.

Khan je občanem Spojeného království a Rusko již dříve varovalo, že je vyšetřován pro „trestní stíhání osoby, o níž je známo, že je nevinná“ – s odkazem na Putina a zatykač ICC.

Nové oznámení však neupřesnilo Khanův přestupek. Tyto zatykače typu oko za oko jsou samozřejmě do značné míry symbolické, ale mohly by z mezinárodních cestovních plánů učinit záležitost zvláštního plánování a opatrnosti, vzhledem k tomu, že Khan má nyní v podstatě zakázáno  vstoupit  na ruské území (nebo možná nad ním jen přeletět), kde by byl zatčen.

Zatykač ICC proti Putinovi zároveň ještě více vzdaluje možnosti diplomacie a dialogu.

Rusko také právě oznámilo masivní a rostoucí seznam Američanů, kterým je zakázán vstup do země, jak podrobně popisuje Washington Times:

Bývalý prezident Barack Obama, noční televizní moderátoři, zákonodárci a novináři, včetně The Washington Times, patří mezi 500 Američanů, kterým Rusko zakázalo vstup do země.

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že tento krok byl učiněn „v reakci na pravidelně protiruské sankce uvalené administrativou Joea Bidena.“

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že seznam – který zahrnuje 45 členů americké Sněmovny reprezentantů, senátora J.D. Vance z Ohia, Katie Britt z Alabamy a Erica Schmita z Missouri – byl složen z lidí, kteří šířili rusofobii a zásobovali Ukrajinu zbraněmi.

Jeffrey Scott Shapiro, sloupkař a editor komentátorské sekce The Washington Times, byl mezi  zmíněnými členy z médií. Nick Paton Walsh, reportér CNN a britský občan, byl na seznamu také.

Dále jsou tam komici Jimmy Kimmell, Stephen Colbert a Seth Meyers – a to spolu s bývalým americkým velvyslancem Jonem Huntsmanem.

V současné době se Biden a další světoví lídři setkávají v Hirošimě v Japonsku na summitu G7, kde je přítomen i ukrajinský prezident Zelenskyj. Vysoko na pořadu jednání jsou čerstvě rozšířené ruské sankce a probíhají diskuse o tom, jak dále trestat Moskvu za válku na Ukrajině.

A mezitím co debatují, byl dobyt Bachmut…

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,90 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

8 Comments

 1. Tady se není o čem bavit. Američani prostřednictvím NATO dorazili se svými zbraněmi až na Ruské hranice a Rusy to už “kupodivu” přestalo bavit. Do toho se jim ještě přimotali banderovští západní Ukrajinci se svou představou ukrajinsky národně čisté Ukrajiny pod americkou ochranou. Kdyby se Čína dohodla na vojenském paktu s Mexikem nebo Kanadou, naši američtí přátelé by jednali stejně, jako nyní jednají Rusové, ale v jejich případě by to podle zdejších nohsledů byla nejspíš “oprávněná obrana demokratických hodnot”. Současná zlovolná, protiruským rasismem motivovaná podpora režimu, který své nacistické a válečné zločince uctívá jako národní hrdiny a jehož armáda označuje své zbraně nacistickými symboly, nemůže být v žádné civilizované společnosti ani morálně a ani právně obhajitelná. Pokud se tak nyní děje, svědčí to jen o totálním duševním i morálním úpadku části západních elit. Ti lidé jsou snad schopni ve jménu protiruského rasismu časem rehabilitovat i Hitlera. Zastavme ty šílence, dokud je ještě, doufejme, čas!

 2. T.Pane cist to po Vas lidi,tak si jdou koupit provaz.Dělá Vám to dobře?Jeste ze lidi mají svoje životní zkušenosti.Ale Vy jste schopen je presvedcit,ze jejich zivotni zkusenost je špatna a ze Vy to vite lip ze to tak není.No a agresor cizich uzemi je chudak a oběť se nemá pravo bránit.Limit jste splnil.

  • Nikdo vám s tím provazem nebrání, jen jde o to, že u USSA, NATO vám agrese nevadí, aha já zapomněl oni to dělají pro DEMOkracii. Kdyby jste měl něco v té dutině nahoře tak by jste se zamyslel a přišel na to že to vlastně dělají i pro vás. Neb jinak už by jste tady měl těch pandemií různého druhu že by jste se z toho posral, nebo si myslíte že by ukradinci vypouštěli ty jedy z Yankees laboratoří jen v příhodném větru? Jak říkám dosti lidem rapidně ubývá šedá kůra mozková.

 3. P.Oni nemusi nic dělat pro Vás.Důležite je,ze Vy si muzete delat svobodně co chcete.Třeba vyřvávat na namesti s praporem že na Ukrajině neni žadna specialni operace,ale prachsprosta dobyvačna valka a okupace ciziho uzemí.No a tam kde se Vam to ideologicky tak líbí, by jste s timto názorem zmiznul i s praporem.Tak vidite jak se mate dobře v tom prohnilem zapadě a pěkně svobodně si v něm lebedíte.

  • Teď jste mne rozesmál – skutečně věříte, že v ČR můžete “vyřvávat na namesti s praporem že na Ukrajině neni žadna specialni operace, ale prachsprosta dobyvačna valka a okupace ciziho uzemí”?
   No jen si to zkuste. Naschvál.

 4. V.No to si představte že můžete dokonce okupovat muzea,rvát se s policajtama a pak říct že jste šel nahodou kolem.A jste vysmátý.No a zkuste toto v tom lepšim světě at máme přehled.Jó ta praxe.

 5. V.Ja radši mavam rukama protoze na rozdil od Vas vim,ze za mě zadna vlada nic neudela.Presto ruzni buditele presvedcujou ty nepoucitelne,ze vsude na svete to tak funguje(vlada je od toho ze Vy mate pravo na vsechno co chcete).Buditele zmiznou pak s rancem v advokacii,a ten zbytek upina nadeje k dalsimu buditeli.A tak porad dokola.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*