Novinky

Podle Macrona válka na Ukrajině neskončí v řádu dnů ani týdnů
Sdílet článek:

„Nemyslím si, že v příštích dnech a týdnech dojde ke skutečnému vyjednanému řešení,“ řekl Macron na fóru v Poissy na jihozápadním předměstí Paříže, zatímco poprvé vedl kampaň za obnovení svého mandátu v dubnových prezidentských volbách.

Řekl, že Putin dělá „historickou chybu“, když se svou válkou postavil proti ukrajinským „bratrům“. Macron zdůraznil, že je třeba respektovat obyvatele všech zemí „a zajistit, aby žádný národ, žádný lid nebyl ponižován“.

Polsko zřejmě stíhačky na Ukrajinu nepošle

Polští vládní představitelé v pondělí prohlásili, že Polsko neposlalo a nepošle své stíhačky na Ukrajinu, aby podpořily obranu Ukrajiny proti Rusku.

Náměstek ministra zahraničí Marcin Przydacz v rozhovoru pro Rádio Zet řekl: „Neotevřeme svá letiště a polská letadla nebudou bojovat nad Ukrajinou… Polská letadla nebudou bojovat nad Ukrajinou.“

Mluvčí vlády Piotr Mueller však samostatně uvedl, že konečné rozhodnutí ještě nepadlo. Uvedl, že rozhodnutí o vyslání stíhaček představuje riziko a je „velmi delikátní záležitostí“.

Komentáře přišly poté, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal Spojené státy, aby pomohly Kyjevu získat více bojových letounů pro boj s ruskou invazí a udržení kontroly nad svým vzdušným prostorem.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že Washington se zabývá návrhem, podle kterého by Polsko dodalo Kyjevu stíhačky ze sovětské éry a na oplátku by obdrželo americké F-16, aby nahradilo jejich ztrátu.

Polsko se k této myšlence stavělo nepříliš nadšeně, přinejmenším veřejně, zejména proto, že Rusko varovalo, že podpora ukrajinského letectva by byla v Moskvě vnímána jako účast v konfliktu a mohla by vyvolat riziko odvety.

Podle Kremlu budou ruské vojenské akce „ihned“ zastaveny, pokud Ukrajina splní podmínky

Rusko požaduje, aby Ukrajina zastavila vojenské akce, změnila ústavu tak, aby zakotvila neutralitu, uznala Krym jako ruské území a uznala separatistické republiky Doněck a Luhansk jako nezávislá území, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Peskov agentuře Reuters řekl, že Rusko Ukrajině sdělilo, že je připraveno „ihned“ zastavit své vojenské akce, pokud Kyjev splní jeho podmínky.

Jednalo se o dosud nejjasnější ruské prohlášení o podmínkách, které chce Rusko Ukrajině uložit, aby zastavilo to, co nazývá „zvláštní vojenskou operací“ na Ukrajině, která probíhá již 12. den.

Peskov uvedl, že Ukrajina si je podmínek vědoma. „A bylo jim řečeno, že to všechno může být ihned zastaveno.“

K otázce neutrality uvedl: ,,Je třeba, abychom se snažili o zachování neutrality,“ řekl Peskov: „Měli by udělat změny v ústavě, podle kterých by Ukrajina odmítla jakékoli cíle vstoupit do jakéhokoli bloku. To je možné pouze provedením změn v ústavě.“

Mluvčí Kremlu trval na tom, že Rusko neusiluje o vznášení dalších územních nároků na Ukrajinu.

„Skutečně dokončujeme demilitarizaci Ukrajiny. Dokončíme ji. Ale hlavní je, aby Ukrajina přestala s vojenskými akcemi. Měli by zastavit své vojenské akce a pak nikdo nebude střílet,“ řekl.

„Měli by udělat změny ve své ústavě, podle kterých by Ukrajina odmítla jakékoli cíle vstoupit do jakéhokoli bloku. Mluvili jsme také o tom, že by měli uznat, že Krym je ruské území, a že musí uznat, že Doněck a Luhansk jsou nezávislé státy. A to je vše. Za chvíli to skončí,“ řekl Peskov agentuře Reuters.

Nastínění ruských požadavků přišlo v době, kdy se delegace Ruska a Ukrajiny připravovaly na pondělní setkání ke třetímu kolu rozhovorů zaměřených na ukončení ruské války proti Ukrajině, invaze zahájené 24. února, která způsobila nejhorší uprchlickou krizi v Evropě od druhé světové války a vyvolala pobouření po celém světě.

Ukrajina odmítá koridory do Běloruska a Ruska

Ukrajinští představitelé v pondělí odmítli ruský návrh na evakuaci civilistů z obléhané Ukrajiny do Ruska a Běloruska.

„Jedná se o nepřijatelnou variantu otevření humanitárních koridorů,“ uvedla na brífinku ukrajinská vicepremiérka Irina Vereščuková.

Podle ruského návrhu by jedinou možností pro civilisty prchající z Kyjeva a jeho předměstí bylo vydat se do Homelu v sousedním Bělorusku. Civilisté v Charkově a Sumách na východě Ukrajiny by museli prchat do ruského města Belgorod.

Bělorusko je klíčovým spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ukrajinská vláda navrhuje osm humanitárních koridorů, mimo jiné z jižního přístavu Mariupol, které by umožnily civilistům cestovat do západních oblastí Ukrajiny, kde nedochází k ruskému ostřelování.

„Požadujeme, aby Ruská federace přestala manipulovat a zneužívat důvěru vedoucích představitelů Francie, Číny, Turecka a Indie,“ řekla Vereščuková.

Rusko v pondělí otevře humanitární koridory do ukrajinských měst

Ruská armáda v pondělí zastaví palbu a otevře humanitární koridory v několika ukrajinských městech, uvedlo ministerstvo obrany poté, co boje zastavily víkendové evakuační úsilí a vzrostl počet civilních obětí ruské invaze.

Koridory budou otevřeny v 10 hodin moskevského času (07:00 GMT) z hlavního města Kyjeva a měst Charkov, Mariupol a Sumy a jsou zřízeny na osobní žádost francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, uvedlo ministerstvo.

Podle map zveřejněných agenturou RIA povede koridor z Kyjeva do ruského spojence Běloruska a civilisté z Charkova budou mít k dispozici pouze koridor vedoucí do Ruska. Koridory z Mariupolu a Sumů povedou jak do dalších ukrajinských měst, tak do Ruska.

Ti, kteří budou chtít opustit Kyjev, budou moci být také letecky přepraveni do Ruska, uvedlo ministerstvo a dodalo, že k monitorování evakuace bude využívat drony.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

 1. Válka na Ukrajině je skončená.Putin jí nesrovnal se zemí jako Čečensko,dostal co chtěl a výlevy našich médií jsou stabilní,jako vždy.Buď postupují naše zbraně vítězně vpřed anebo zahajují taktický ústup.

 2. Rheinmetall chce na Ukrajinu dodat hlavní bojové tanky Leopard

  Německo chce dodat těžké zbraně na Ukrajinu – alespoň pokud si ministr zahraničí poradí. Velká německá zbrojní společnost dává velmi konkrétní nabídku.
  Německá zbrojařská skupina Rheinmetall nabízí pro Ukrajinu až 50 hlavních bitevních tanků.

  “První Leopard 1 by mohl být dodán za šest týdnů,” řekl generální ředitel düsseldorfského puškaře Armin Papperger, “Handelsblatt”. To však vyžaduje souhlas federální vlády.
  11.04.2022

  https://www.freenet.de/nachrichten/politik/baerbock-wirbt-fuer-lieferung-schwerer-waffen-an-die-ukraine-40440822.html

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*