S von Leyen až na úplné dno
Sdílet článek:

JAN STIFTER

Paní von Leyen bojuje o to, aby během dalších pěti let mohla stát v čele Evropské unie a určovat její směřování. Nahání mi to husí kůži.

Když se před pěti lety o tuto funkci ucházela poprvé, chtěli zelení v evropském parlamentu prosazovat snížení emisí CO2 do roku 2030 o 50%. Von Leyen jim navrhla, že pokud budou volit ji, bude ona prosazovat snížení o 55%. Není to žádné tajemství, ukazovala to televize – už nevím, zda švýcarská či německá – ale bylo to tam. Dohoda se uskutečnila, zelení dali hlasy, von Leyen se stala šéfkou evropské komise a my máme program «Fit for 55», jehož důsledky pociťujeme stále více.

Fascinovalo mne tehdy, jak lacině to bylo řečeno – vy mi dáte hlasy, já budu prosazovat vaše přání. Nebylo to podloženo žádnou úvahou, ani zda je to po fysikální stránce vůbec možné, ani jak to bude drahé. Prostě já chci být zvolena a jsem ochotna udělat za to cokoliv. Naprosto nezodpovědný egoismus.

Vím, že politika takhle funguje, ale od člověka na špičce Evropy bych přece jen čekal moudrost, rozvahu a zodpovědnost.

Nyní tedy tato žena chce vládnout dalších 5 let a má už připravenou prioritu, kterou chce prosazovat. Bude-li zvolena, bude se prý věnovat hlavně obranyschopnosti Evropy. Zřejmě se domnívá, že na to má kvalifikaci – vedla německé ministerstvo obrany. Jenže – to, co za sebou zanechala, je spíš odstrašující. Bundeswehr je v katastrofálním stavu – nejsou tanky, letadla, děla. O stavu námořnictva píše dneska die WirtschaftsWoche (zde). Hlavně nejsou lidi. Kdo by taky chtěl být vojákem, když mladé generaci už léta sugerují, že blahobyt a mír prostě máme a vlast, vlajka, hymna, hrdost – to jsou směšné pojmy. Nevím o ničem, co by von Leyen udělala, aby se to změnilo.

Hodně se psalo o tom, že pod jejím vedením nebylo možno dokončit ani opravu školní lodě námořnictva, protahovalo se to stále o další a další roky a sypaly se do toho další statisíce eur. Značné obnosy tekly do kapes «soukromých poradců».

Uniformy pro těhotné tankistky patří ke známým anekdotám.

Teď tato paní zamýšlí centralizovat a zefektivnit evropský obranný průmysl. Všimněme si dobře – řekla «centralizovat». To je její oblíbené téma. Centralizovat, plánovat a z Bruselu kontrolovat.

Pro takového Putina by její zvolení byla vynikající zpráva. Dojde-li k tomu, stačí počkat si pár let let a pak mu Evropa spadne do kapsy úplně sama.

Ovšem snad našim dnům není ještě úplný konec. Jakýsi evropský soud se začal zabývat smlouvou o dodávce vakcin od firmy Pfizer. Je známo, že tato smlouva, kterou von Leyen dojednala, byla předložena poslancům pouze se začerněnými pasážemi. Hlavně byla vyčerněna ta čísílka, která lidi zajímají nejvíc. Někdo si zřejmě, jak se říká v české kotlině, namastil kapsu. Nevíme, zda se von Leyen sama nebo její známí podílela, ale musela o tom vědět. Bude-li tedy soud dost důsledný, snad by mohl Evropu ještě zachránit.

I když – mají oni v tom Bruselu vůbec někoho lepšího?

 

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,87 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*