Selektivní ztráta kritického myšlení
Sdílet článek:

JAN TICHÝ

Jak se stane, že člověk, kterému to pálí, je vzdělaný, ve svém povolání odborník na slovo vzatý, sečtělý a se všeobecným přehledem a najednou ho slyšíte plkat bláboly a fráze?

 

A navíc, není to politik, který zpravidla neumí nic jiného, a pokud v politice (najmě té vrcholné) působí dlouho, již dávno zapomněl i svoji původní praxi.

Téměř všechno takovému člověku hltáte ze rtů, býval pro vás ještě nedávno autoritou, s níž jste souhlasil skoro ve všem. A najednou v určitém tématu místo přemýšlení a vlastního názoru, vládní narativ. Jistě, člověk může mít názor souhlasný s vládním narativem, ale prosazuje-li ho jen v jedné oblasti (a to ještě dost fanaticky) jinak střízlivě uvažující a přemýšlivý člověk, je to na pováženou.

Jeden můj kamarád tomu říká selektivní ztráta kritického myšlení. Můžeme tomu říkat i ztráta soudnosti, fanatická ideologická zaslepenost či aktivismus. Proč to je? Přesvědčení? Může být. Konformita? Pravděpodobně: v této oblasti se mi vyplatí souznít (nebo aspoň předstírat souznění) s vládním narativem, a hlavně se k tomu hrdě hlásit, být viděn a nenechat se předběhnout. Když se to vyplatí, jde o zištné chování, o narativu nemusím být stoprocentně přesvědčen, mohu mít své pochyby, ale nesmím je dávat najevo. Ostatní nesmí mít o mém „správném“ postoji nejmenší pochybnost.

Může tam být i strach ze ztráty místa, či vlivu, komplikace při splácení hypotéky, neschopnost se uživit něčím jiným, zejména ne rukama, a navíc tak dobře (bez větší námahy a s nadprůměrným platem).

Pokud takový člověk se živí tím, že parazituje na druhých a bez opory v zákoně, by jeho pozice či dokonce instituce, vůbec neexistovala a nedostával by žádné rozpočty, dotace, granty či úlevy, je takové chování i pochopitelné.

Co už je ale méně pochopitelné (navíc naprosto nelogické) je, že parazit ničí svého hostitele. Parazit je zdánlivě mocný, protože obsadil (a naprogramoval) vrcholné řízení systému, a hlavně má pod kontrolou i většinu potřebných zdrojů (energii, prodej a distribuci potravin, informace, finance, vzdělávání, zdravotnictví). Hostitel, tedy lidé jsou zdánlivě bezmocní. Nejsou ale všichni ovladatelní a je jich mnohem víc. Problém je, že nejsou schopni se domluvit a ve své většině přistupují na hru „rozděl a panuj“, protože žijí v roli oběti a stačí jim předhodit viníka, který může za jejich těžkosti. Je vůbec možné takto nastavený systém změnit? Bylo by to možné, ale mnohem pravděpodobnější je, že se systém sám vyčerpá a zkolabuje.

Systém se zhroutí právě díky tomu, že hostitel už bude tak vysosaný, že už nebude mít sílu své parazity živit. A to je nejen selektivní ztráta kritického myšlení, ale i ztráta zdravého selského rozumu a pudu sebezáchovy v případě parazita, pokud se přemnožil a stále více vysává hostitele.

Pro hostitele to platí naopak. Pokud si zachoval zdravý rozum a pud sebezáchovy, přestane parazita ve vlastním zájmu podporovat. To je požadavek vlastního přežití. Když si toto člověk uvědomí a začne hledat cesty, jak se parazita zbavit, nebo ho aspoň tolik nekrmit a zároveň, jak na něm přestat být tak závislý, stává se silnějším, neboť neodevzdává svou sílu parazitovi, a navíc pracuje na tom, aby se parazitický systém sám zhroutil, protože nebude, kdo by ho živil.

Takže prostor pro parazity se zužuje tím, jak ubývají síly jeho hostitelů a tím, že část původních hostitelů je přestane hostit.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*