Novinky

Sharyl Attkissonová: Cílem „ověřovatelů faktů“ je zmást veřejnost




Sdílet článek:

„Téměř každý způsob předávání informací byl kooptován, pokud to bylo možné, nějakou skupinou, [a] s ověřovateli faktů to není jinak,“ řekla Attkissonová v pořadu EpochTV „American Thought Leaders“.

„Buď byli v mnoha případech kooptováni, nebo byli vytvořeni za účelem šíření narativů (určitých výkladů skutečnosti) a propagandy,“ řekla Attkissonová. „To vše je součástí velmi dobře financované a dobře organizované scény, která nám diktuje a vychyluje informace, které chce, abychom měli.“

Attkissonová uvedla, že si poprvé začala všímat toho, že zprávy jsou kontrolovány, na počátku roku 2000, kdy se mediální společnost, pro kterou pracovala, aktivně snažila potlačit určité reportáže.

„Tlak se začal týkat spíše toho, aby se nějaká reportáž neodvysílala nebo aby se o nějaké studii ve zprávách nepsalo, a ne jen aby se uvedla také druhá strana, nebo aby se zajistilo, že se o té věci bude informovat přesně,“ zmínila o tématech z prostředí farmaceutických společností, která tehdy pokrývala.

V roce 2016 Attkissonová zaslechla, jak bývalý prezident Barack Obama říká, že zprávy je třeba „moderovat“, načež mainstreamová média začala důsledně používat termín fake news pro označení většinou konzervativních zpráv, které považovala za nepravdivé.

„A já si vzpomínám, že jsem si říkala, že je to taková divná věc, protože mezi veřejností nebylo žádné velké hnutí, které by hlásalo, že lidé potřebují, aby jejich informace byly moderovány, že někdo musí zasáhnout a říkat nám, co si máme myslet, moderovat to, co je online. Ale… když se pak podíváte na média, den za dnem se objevovaly titulky o falešných zprávách a moderování toho, co by se mělo a nemělo uvádět.“

Attkissonová měla na mysli Obamův výrok na konferenci Frontiers v Bílém domě v Pittsburghu v Pensylvánii v říjnu 2016.

„Je to relevantní pro naši demokracii, naše občany. Budeme muset v rámci tohoto divokého západu v oblasti informačních toků obnovit nějakou moderátorskou funkci, se kterou budou lidé souhlasit,“ řekl tehdy Obama.

Protože Attkissonovou tato myšlenka moderování zpráv zajímala, zkoumala téma dezinformací, což ji přivedlo k neziskové organizaci First Draft, kterou financoval bývalý generální ředitel společnosti Google, Eric Schmidt.

„A když jste se podívali na webové stránky té neziskovky, když říkali fake news, tak tím mysleli výhradně fake news ze strany konzervativců a jejich pohledu na věc; neexistovala žádná liberální verze fake news. A pak během několika týdnů prezident Obama pronese projev, média se toho chytí a vezmou tu myšlenku za svou.“

Attkissonová uvedla, že frázi fake news ve skutečnosti začala používat levice, ale bývalý prezident Donald Trump ji fakticky postavil na hlavu a nyní si většina lidí myslí, že s ní přišel on.

„Ale ve skutečnosti je dobře zdokumentováno, že jde o vynález politických aktivistů na levici v období, které jsem popsala,“ řekla Attkissonová.

Pro svou knihu Smear (Pomluva) dělala rozhovory s lidmi, kteří pracují na šíření dezinformací a propagandy s cílem zmást veřejnost. „A oni mi vysvětlili, že i pokud by neudělali nic jiného, než že jen zmátli informační prostředí, možná úplně nevěříte tomu, co říkají, ale udělali dost pro to, abyste si nebyli ničím jisti.“

Cenzura během pandemie

Attkissonová kritizovala velké zpravodajské stanice za to, že jsou „hlásnou troubou“ vlády nebo jiných zájmových skupin, místo aby jim kladly nepříjemné otázky nebo je poháněly k odpovědnosti, zejména pokud jde o pandemii.

Uvedla, že brzy po začátku pandemie hovořila o viru a směru, kterým se ubírá, s mnoha vědci, vládními i soukromými, než si vytvořila vlastní názor. Požádala některé vědce, aby se svým názorem veřejně vystoupili, ale ti se báli.

„Říkali, že se neodvažují mluvit ze strachu, že budou kontroverzní, a ze strachu, že budou označeni za ,popírače koronaviru‘, protože média začala používat toto slovní spojení. A za druhé se obávali odporovat doktoru Faucimu, který byl z důvodů, které úplně nechápali, podle nich v médiích tak trochu zbožštěn nebo kanonizován.“

Epoch Times Photo
Dr. Anthony Fauci, ředitel Národního institutu pro alergie a infekční choroby, vypovídá během slyšení v senátním výboru pro zdravotnictví, vzdělávání, práci a důchody v Kapitolu, 11. ledna 2022. (Shawn Thew / Getty Images)

Dr. Anthony Fauci je ředitelem Národního institutu pro alergie a infekční nemoci (NIAID) od roku 1984 a byl poradcem sedmi prezidentů v otázkách veřejného zdraví, včetně covidu-19. Byl obviněn z klamání veřejnosti ohledně financování výzkumu koronavirů „gain-of-function“ v Číně.

Attkissonová uvedla, že Národní ústav zdraví použil peníze daňových poplatníků na financování experimentů s koronaviry ve spolupráci s Čínou, ale zprávy v médiích hovořily o opaku.

„A pak se narativ řídí jiným způsobem; vzpomínám si, že po přezkoumání samotných grantů, protože jsem nevěděla, co je pravda, dokud jsem nenašla tu dokumentaci, jsem cítila zadostiučinění a pak jsem stále slyšela, nejen představitele veřejného zdravotnictví, ale i novináře, jak tvrdí, jako by věděli, co je pravda, že se nic z toho nestalo.“

Attkissonová dále uvedla, že dalším způsobem, jak zmást veřejnost ohledně pravdy, je označit něco za konspiraci, jako se v souvislosti s novým koronavirem stalo například ohledně teorie o úniku viru z laboratoře.

„A přesto, když slyšíte lidi říkat ,konspirační teorie‘, je to navrženo tak, aby vám to zabrnkalo na tu malou část mozku, která říká, no, ta věc není pravda,“ řekla Attkissonová. „A já si vždycky zachovávám otevřenou mysl a říkám si, že na té šílené věci, o které se říká, že je to konspirační teorie, může být něco pravdy.“

Attkissonová se domnívá, že někteří lidé mohou být zmanipulováni, aby uvěřili příběhu, který předkládají korporátní média, protože žijí uvnitř „krabice“, což znamená, že internet je jejich jediným zdrojem informací.

„A lidé, kteří chtějí kontrolovat informace, si jsou dobře vědomi toho, že pokud mohou kontrolovat jen opravdu několik základních zdrojů – mluvíme o Googlu a Twitteru a Facebooku a Wikipedii – mají informace pod zámkem, protože jsme všichni byli odkázáni na těchto několik zdrojů.“

Podle Attkissonové je jejich cílem, abyste uvěřili tomu, že jste v menšině, a abyste se báli vznést námitky proti konkrétnímu výkladu skutečnosti. „Mohou vás o tom přesvědčit, pokud žijete uvnitř té krabice, a tak neustále lidem říkám: žijte mimo krabici. Ano, na internetu můžete získat informace a dělat to, co děláte. Ale určitě věřte své kognitivní disonanci. Mluvte s lidmi kolem sebe.“

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*