Jak maličká zemička dezertovala od NATO a hrozí, že zabrání válce s Ruskem
Sdílet článek:

Z chorvatského prezidenta se stal zvrhlík! Pokouší se zabráni válce kvůli Ukrajině. A ono by to mohlo fungovat. Už nějakou dobu bylo jasné, že aliance je ohledně zapojení na Ukrajině rozdělená. Amerika, Británie, Polsko a Pobaltské státy tam přemisťují zbraně. Ale Německo do konfliktní zóny jakékoliv německé zbraně odmítlo poslat.

Prezident Biden uvedl 8 500 vojáků do „vysoké pohotovosti“ a varoval, že by do Východní Evropy mohl nasadit 50 000 vojáků. Vznikla otázka, bude NATO stát za tím stupňování nátlaku? Nebo nasazení vojsk ke konfliktní hranici vyvolá rozkol v alianci?

Teď tu máme díky chorvatskému prezidentovi předběžnou odpověď. „Chorvatsko v případě eskalace žádná vojska nevyšle,“ řekl Zoran Milanovič. „Naopak odvolá z NATO všechna vojska do posledního chorvatského vojáka!“

To je pozoruhodné, protože to nepochází od žádného euroskeptika, za nímž se táhne historie útoků na NATO. Milanovič je členem centro-levicové chorvatské Sociálnědemokratické strany, která je tvrdě proevropská. Ale i mnozí se sympatiemi k Evropě se nechtějí nechat zatáhnout do konfliktu s Ruskem.

Pan Milanovič zašel ještě dále a poukázal na dvě věci, o nichž mluvit je na Západě téměř univerzálně zakázané.

1. Poukázal, že k ukrajinskému konfliktu dochází na prahu Ruska.

2. Řekl, že NATO „musí uzavřít smlouvu, která bude brát ohledy na „bezpečnostní zájmy Ruska.“

Tato tvrzení porušují Západní ortodoxii o ukrajinském konfliktu. Uznávat, že Rusko má legitimní bezpečnostní zájmy, je zakázáno. Navrhovat diplomatické řešení místo boje v zástupné válce znamená exkomunikaci.

Žádné překvapení, že Milankovič je teď cílem útoků. I jeho vlastní ministr zahraničí se pokouší ho shazovat. „Prezident nemluví za Chorvatsko, nýbrž za sebe,“ řekl ministr zahraničí Grlič-Radman. „Jsme a zůstaneme loajálním členem NATO.“

Tento politický rozkol s Grličem- Radmanem tu, protože ten je v Chorvatsku z centro-pravicové strany. Ale je tu i hlubší rozkol: o tom, jestli bezmyšlenkovitě následovat Západní konsensus nebo prosazovat „Chorvatsko v první řadě!“ Milankovič mluví jako patriot.

Teď totiž vzniká otázka: Kolik dalších patriotů ještě v NATO je? Promluví i další hlavy států a prohlásí, že jejich země nemají na válku s Ruskem chuť?

Velitele německého námořnictva takové vyjádření stálo kariéru. Milankovič právě ohrozil svou reputaci. Kdo bude další?

TYLER DURDEN

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,55 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*