Impotence Západu
Sdílet článek:

Připadlo mi surreální a otřesné vidět britské a americké poslance, jak ovacemi vestoje vzdávají čest a slávu hrdinnému prezidentovi Ukrajiny Volodymyru Zelenskému, to Němci v Bundestagu, jimž vyčetl ztrátu realismu, byli přece jen z jeho projevu poněkud nesví.

Za posledních několik desetiletí se ve veřejném prostoru na Západě, jako by svět nebyl dost složitý, místo pokorné diskuse ujala móda dávat pokud možno silnými výrazy najevo jediný správný názor, předvádět se (grandstanding) a naparovat se svou ctností (virtue signalling). Krásna slova a skutek utek.

Západ se o Putinovu válku hodně zasloužil. Samozřejmě převážně z blbosti. Nepochopil mystický nacionalismus ruských slavjanofilů a kágebáckou náturu samoděržavce, který jako novodobý carevič hodlal napravit křivdu dějin a v dobré tradici nepovažoval Ukrajinu za stát a Ukrajince (západní) za národ.

Západní politici hlavního (pravolevého) proudu politiky uvěřili své hypotéze o nevyhnutelném konci dějin a „liberální” provázanosti unipolárního světa, jež měla války jednou provždy vyloučit. Ve skutečnosti posílila diktatury jako Rusko a Čínu.

Tragickým představitelem tohoto postoje se stal americký prezident Biden, ačkoli byl dobře informován o chystaném útoku nějaké dva měsíce předem, jednoduše kapituloval. Známý historik Niall Ferguson si v této souvislosti připomněl Dostojevského román Idiot. „Biden po nástupu do Bílého domu okamžitě snížil dodávky zbraní Ukrajincům, zrušil sankce proti ropovodu Nord Stream2 a naznačil Rusům, že nebude Ukrajinu vojensky bránit. Pohrozil sice Putinovi hospodářskými sankcemi, ty ovšem jak víme, žádné diktátory od svého záměru nikdy neodradí”, zemi sice ožebračí, ale tyranii utuží (viz Írán).

Nevím, možná by bylo k odrazení agresora stačilo poslat pár amerických divizí do Kyjeva. Trapné jsou ve výsledku i sankce, jimiž Biden hrozil. Politici a komentátoři se vychloubají sjednocením západního odporu a užívají oblíbenou nadsázku „bezprecedentní”, jenomže dočasně zkonfiskované paláce, konta a jachty ruských oligarchů na Západě ani odchod západních firem (IKEA, McDonald, KFC) na válku mít dopad nebudou. A proklamované tvrdé sankce jsou ve skutečnosti neúplné, jen polovina z ruských valutových rezerv 640 miliard dolarů se zmrazila a zablokované bankovní transakce (SWIFT) se týkají pouze sedmi bank. Rusko má ovšem zadní vrátka v Číně.

Evropa se stala závislou na ruském plynu a Německo by se bez něho (55 procent) a uhlí (26 procent) i ropy (24 procent) podle německého zeleného ministra Roberta Habecka na místě zhroutilo. Kam se tedy poděla evropská solidarita, kterou jak vidno ani EU nereprezentuje, vždyť by se všichni mohli o potíže z embarg solidárně podělit, místo aby financovali válku 700 miliony dolarů denně. Vysoká cena ropy hraje Putinovi do karet, příjmy z exportu mu ve skutečnosti rapidně rostou. Jedině západní totální embargo na import a export z a do Ruska by zvýšilo náklady na devastaci Ukrajiny a možná odradilo Putina od další války v Evropě.

Evropa je impotentní, pouze se předvádí a nám už dnes zbyly oči jen pro pláč.

 

Alexander Tomský

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

 1. No a? Když mohli tleskat Grétě, která jim nadávala?
  Milý autore – souhlasím, že Západ hodně pomohl situaci na Ukrajině a to vlastní blbostí. A dodala bych, že pohrdavým přezíráním reálných potřeb Ruska, arogancí a svévolí. Pýcha předchází pád, to nevíte?
  Kdyby Putin nebo Si začali v Mexiku budovat tajné biologické laboratoře a vojenské základny, kdyby na březích Mexického zálivu vystavěli parádní a perfektně vybavenou námořní základnu, kdyby průběžně vraždili Američany, usazené v Mexiku a kdyby vykřikovali, že Mexiko je svobodná země a tudíž může s přehledem vstoupit do vojenského paktu, který právě zakládají – vy si jako fakt myslíte, že USA by tiše a pokorně tomu všemu přihlížely?? Jako opravdu???

 2. On je západ a západ. Slabost ducha je viditelná. Vlády na západě nevládnou, protože předaly moc neziskovkám, aktivistům, fanatikům na fakultách… a výsledek? Plácají se v problémech genderizmu, me too, záchodů pro všechny pohlaví atd… Jsou ještě jiné země na západní polokouli, které tyhle zhovadilosti neřeší. Tam ještě v armádě nemají jednotky homosexuálů, lesbiček a maskáče nemají růžovou barvu. Věci zcela prosté ovlivňují věci důležité. Nás to čeká 🙂

 3. Podle mě jediným pravým důvodem současné ukrajinské tragedie je zoufalá snaha
  jisté dříve-velmoci za Velkou louží zbavit se svýmmo expresně narůstajícího ekonomického,politického a morálního krachu.
  K tomu se potřebovala zbavit evropské konkurence,,posilované z nadějně narůstající
  spoluprácí z putinovskou Ruskou federací.
  Proto bylo náhle nutné plánovat budovámí vojenských raketových základen na krymu
  proto se na Ukrajině začal ctít okraz nicistických zabijáků a začli vadirusky mluvící sousedé.Začlo se zabíjet na Dombasu a Lugansku,upalovalo se v Kyjevě
  A Rus svými surovinami udržující v chodo evropský průmysl a ekonomiku se tak
  musel státkrvelačným nepřítelem všeho a všech.
  Jak hloupý,důvěřivý a uboze naivní býva často tak zvaný člověk rozumný.

 4. Impotence západu téma- https://weltwoche.ch/wp-content/uploads/sites/2/Bildschirmfoto-2022-04-13-um-11.46.48-e1649843240150-1024×613.jpg https://www.youtube.com/watch?v=5RsKiH1XeBU

  https://www.youtube.com/watch?v=e-_oWB67nMc

  a u nás, když to není komediant-což je herec vyjádřeno slovem stejného významu a to on je Stropnický, tak je to to co, nelze ani opsat je tam momentálně v té pozici.
  Když to tak vidím, tak je to kabaret napříč EU, kdo bude více ejnkeslbundes jako ministr .

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*