Skoro milion českých domácností hlásí už teď závažné potíže kvůli drahým energiím
Sdílet článek:
Hitem je samovýroba dřeva, lze při ní získat palivo za desetinu ceny dřeva z pily.

Závažné problémy kvůli drahým energiím má už teď pětina tuzemských domácností. Těch je celkem 4,5 milionu, tudíž závažné problémy se týkají takřka milionu domácností. Vyplývá to z nového průzkumu společnosti PAQ Research. Závažné problémy znamenají střední či dokonce velké potíže v souvislosti s drahými energiemi.

Milion domácností v závažných potížích však i tak stále představuje až příliš optimistický údaj. Řada domácností se totiž dosud s realitou energetické drahoty tak úplně nestřetla. Jde například o ty, jež svoji spotřebu průběžně nekontrolují a čekají až na roční vyúčtování. To pro ně může letos být opravdovým šokem. Šok pak řadu domácností čeká i z dalšího důvodu – nejen letos, ale třeba i v příštím roce. To proto, že mají platby za energie zafixovány na relativně nízké úrovni z doby před válkou. Až fixace skončí, přijde onen šok.

Vládní úsporný tarif, na nějž Fialův kabinet podle svých slov vyčlení 66 miliard korun, však zmíněnému takřka milionu domácností nepomáhá. Vláda totiž zatím nerozhodla, na základě jakého klíče – komu a v jakém objemu – bude tarif pomáhat. Úřady tak zatím členy potřebných domácností mohou odkázat spíše jen k příspěvku na bydlení, případně k příspěvku na živobytí nebo k dávce mimořádné pomoci.

Tyto dávky však rozhodně nejsou – a hlavni ani nebudou – samospásné. Otázka také je, na kolik pomůže i samotný úsporný tarif. Lidé tak raději berou situaci do svých rukou. Chtějí se zejména připravit na nadcházející podzim a zimu, které budou zcela kritické. Hitem těchto dní je proto samovýroba dřeva. Člověk si za mírný poplatek jezdí pro dřevo přímo do lesa. Jde vlastně o úplně ten nejlevnější způsob, jak si dnes zajistit zdroj energie k vytápění v nadcházející topné sezóně.

Při samovýrobě si člověk otop sám nařeže, naloží a také odveze. Cena kubíku dřeva ze samovýroby, zhruba 200 korun, je až desetkrát nižší než cena dřeva z pily nebo ze skladu. Přitom i dřevo právě z pily nebo za skladu je i přes své zdražení v posledních měsících stále dramaticky levnějším zdrojem energie než plyn nebo elektřina.

 

LUKÁŠ KOVANDA

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

6 Comments

  1. Pane Kovando, cena samovýroby přece záleží na tom jak si člověk cení své člověkohodiny. 200Kč je nějaký průměr?

  2. Kdo nemá komín, tak to vůbec nevyužije. Nevím, jestli tuto zprávu mám vůbec brát vážně. Kotle na tuhá paliva jsou o 2 roky prodloužené, tzn. že to je marginální, a na úrovni fixací cen energií na stejnou dobu. Navíc, většina lidí chodí do lesa na suché dřevo nebo ho krade, a neplatí samozřejmě nic.
    Závěr: Pan ekonom v podstatě burcuje lesní správy, aby si les lépe hlídaly – to se hodí i kvuli požárům, děkujeme 🙂

  3. Zlatí komunisti , za nich jsme o cenách energií ani nevěděli , byla to směšná částka v nájemném !

  4. To problém s palivy z Ruska nevyřeší ! Evropa měla nechat Rusko a Ukrajinu , ať si problémy vyřeší nezi sebou , určitě by to nebylo tah hrozné jako při vmněšování západu !

  5. už před 20 lety jsem si říkal-jak to lenoši můžou dát a ve své škodolibosti jsem čekal-až chcípnou,ale omyl,stát jim začal pomáhat a to tím -způsobem,že těm co dělají začal brát.Dnes je jasné,že líní-uchylní debilové byli jen užiteční idioti a vůbec o ně nejde-oni bez ruky satana chcípnou během hodin.Vždy šlo o jakš takš normální lidi a v prvé řadě o křestany.Všechny lidi má dábel v ruce,ale křestany ne,křestané mají v sobě Svatého Ducha a to je Bůh

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*