Sluneční bouře by mohla způsobit výpadek internetu na celém světě
Sdílet článek:
Není vyloučeno, že jedna ze silných slunečních bouří by mohla způsobit masivní výpadek internetu na celém světě. Šance, že k tomuto scénáři dojde, není tak malá, jak by se mohlo zdát … Ekonomický dopad jednodenního výpadku internetu se v USA odhaduje na 7 miliard dolarů.

Nová studie SIGCOMM 21 vědců z Kalifornské univerzity se zaměřila na zkoumání síly geomagnetických bouří v důsledku sluneční erupce a jejích následků pro naši Zemi.

Slunce se nachází ve své velmi aktivní fázi pokud slunečním erupcím dochází poměrně často. Během sluneční erupce může slunce vyvrhnout částice koronální hmoty směrem k Zemi. Tyto částice by v zemské atmosféře mohly způsobit masivní narušení satelitní technologie, čili by mohlo dojít k výpadkům například GPS, internetu, televize či mobilního signálu.

Studie zkoumá mimo jiné i to, jak by sluneční bouře mohly ovlivnit podmořské kabely. Globální internet se spoléhá na komplexní síť kabelů položených přes dno oceánu, které spojují země dohromady. Právě tyto podmořské kabely jsou citlivé na geomagnetické proudy.

Pokud by došlo k narušení těchto kabelů, mohlo by dojít k úplnému výpadku internetu na celém světě, případně by jednotlivé kontinenty zůstaly od sebe odříznuty. Vědci zkoumali, jaká je šance, že dojde k takové silné sluneční bouři, která by způsobila celosvětový výpadek, čili by došlo k “internetové apokalypse”. Šance na takový scénář je  od 1,6 do 12% za desetiletí , což není zanedbatelné číslo.

Analýzy říkají, že USA by byly pravděpodobně zasaženy nejhůře, protože se spoléhají na podmořské kabely, které je spojují s Evropou, zatímco Evropa a Asie by na tom byla s připojením zřejmě lepší díky pozemním spojením.

Otázkou je, zda je svět na něco takového připravený. Výpadky by v případě tohoto scénáře mohly trvat několik týdnů až měsíců .

V novodobé historii byly zaznamenány pouze dvě velmi silné sluneční bouře, a to jedna v roce 1859 a druhá v roce 1921, kdy ještě internet neexistoval. 

Pokud na Slunci dojde k velké sluneční erupci, lidé na Zemi budou mít přibližně 13 hodin na to, aby se na možný globální výpadek připravili.

 

zdroje:

1. / A huge storm from the Sun could cause the internet apocalypse, Fucaa.com, 8.9.2021

2. / Sluneční bouře by mohla způsobit výpadek internetu na celém světě, Imeteo.sk, 9.9.2021

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*