Sobota 11.3. na Václaváku proti fialové bídě!
Sdílet článek:

NESPOKOJENY.CZ

Proti bídě, proti agresi, proti válce, proti novým vazalstvím na věčné časy, proti systému, proti politikům. Nespokojený občan nenaslouchající mainstreamovým médiím není nebezpečím pro demokracii, nýbrž pro tuto vládu. Už s ním totiž nemohou manipulovat. Začínají se nás bát. A to je dobře. Pojďme jim ukázat, že už nemíníme nečinně přihlížet tomu, jak plundrují naši zemi. Pojďme se postavit fialové bídě! 11.3. Václavák! Jindřich Rajchl žádá sobotní Václavák o mandát.

Je potřeba, aby Fiala a jeho loutková vláda viděli, že to co dělají není v pořádku, a že zde existuje narůstající masa nespokojených lidí. Že je potřeba to zastavit. A tak děkuji Jindřich RajchlJana Zwyrtek Hamplová, Vidlákovi a dalším za uspořádání a propagaci akce Česko proti bídě. Nemyslím si, že sama o sobě může něco zásadně změnit, ale může to být první skutečně vážný krok správným směrem.

Pětikoalice znásilnila český právní řád a hned třikrát porušila zákon v naprosté panice, protože jí dochází, že veřejné rozpočty totálním způsobem zadlužila a dostala je pod obrovský tlak. České republice hrozí snížení ratingu, hrozí, že investoři přestanou nakupovat státní obligace, a to by znamenalo zásadní zásah. Stát by neměl ani na základní věci.

Vyzývám k občanské neposlušnosti. A hlavně 11.3. v hojném počtu na Václavském náměstí. Nedáme si to líbit!

Říkali jsme si, zda 11. březen nebude na celonárodní protivládní protest příliš brzy. Po shlédnutí aktuálního dění ve sněmovně vidíme, že je to naopak LAST MINUT. Kdo, když ne my, kdy, když ne teď…

Vyzývám k občanské neposlušnosti. A hlavně 11.3. v hojném počtu na Václavském náměstí. Nedáme si to líbit !!!

Na Václavském náměstí se společně postavíme proti bídě!

Poté, kdy nám vláda jasně ukázala, že už si s parlamentem vůbec nehodlá lámat hlavu a definitivně vykročila k totalitě, je nejvyšší čas jí v tom zabránit.

Je třeba poděkovat opozičním poslancům za to, že dělali vše, co bylo v jejich silách. Nicméně je zřejmé, že ani oni už nejsou schopni zastavit pětidemoliční sebranku, která nám jasně demonstrovala, že se ve své smrtelné křeči neštítí už vůbec ničeho. Zákony nezákony, ústava neústava, my máme 108 a vy budete zticha a pokorně trpět vše, co si na vás vymyslíme!

Co bude příště? Stanné právo? Zákaz shromáždění občanů? Kam až je tahle vláda schopna klesnout, pokud ji nezastavíme?

Zbýváme už jen my – občané České republiky. A já vás teď a tady volám – přijďte své zemi na pomoc!

Nyní už nemůžeme čekat.

Vím, že jsou schopní už asi úplně všeho, ale my nesmíme ustoupit. I kdyby mě zítra zavřeli, tak vy tam prostě v sobotu musíte být! Každý jeden z vás!

V parlamentu už je evidentně na jejich šílené cestě do absolutní propasti nezastavíme.

Zbývá jen Václavák.

To, zda uspějeme, či nikoliv, nezáleží na nás na pódiu, nýbrž pouze na tom, kolik vás přijde.

To vy jste nejvyšší zdroj moci v této zemi.

A jen vy rozhodnete o tom, jestli tahle noční můra bude pokračovat dál, nebo jestli nám dáte mandát ji ukončit!

11.3.2023. Pevně doufám, že toto datum se brzy stane českým státním svátkem.

Je to na vás.

Demonstrace proti bídě, strana PRO a situace v Česku.

Žijeme ve světě lží.

Zítra na Václavském náměstí budu mimo jiné mluvit o tom, že žijeme ve světě lží.

Dnes se vám stručně a jasně pokusím vysvětlit tři z nich:

1) Nahrazení koruny eurem je především záležitostí ekonomiky.

Ne, není. Vlastní měna je jedním z hlavních pilířů suverenity každé země. Pokud vaši měnu kontroluje někdo jiný, pak již nemůžete hovořit o plné svrchovanosti daného státu. Jak kdysi řekl jeden moudrý muž – pokud přijmeme euro, je to stejné, jako kdybychom řídili auto a převodovku odevzdali do Bruselu.

2) Na Ukrajině se bojuje za Českou republiku.

Ne, nebojuje. Dokonce se tam nebojuje ani za Ukrajinu. Tu si bere většina světových politiků do úst jen proto, aby prosadili svoje vlastní vnitropolitické zájmy. Běžní Ukrajinci a ukrajinské území jsou jen obětí těchto politických hochštaplerů. Kdyby tomu tak nebylo, tak už dávno sedí všichni u stolu a jednají o míru.

3) Snížení platů politiků je populistické gesto a z pohledu rozpočtu naprosto marginální úspora.

Tady přece nejde o to, kolik peněz se tím reálně ušetří. Jde o projevení solidarity s vlastními občany. Pokud chci, aby se uskrovnili a akceptovali snížení důchodů či jiných sociálních dávek, pak musím začít u sebe a na prvním místě odhlasovat snížení vlastních platů. Jinak mě nikdo nemůže brát ani na minutu vážně a oprávněně mě musí považovat za pokrytce. Pokud po někom cokoliv chci, pak musím jít sám příkladem.

A když už jsme u těch důchodů, tak nemohu nevzpomenout na naši pondělní debatu na TV Barrandov, kde jsme se bavili o Maďarsku, které jsem dával za příklad jako zemi, jež primárně prosazuje zájmy svých občanů a daleko méně jim jde o to, co si o nich myslí v Bruselu. Eurohujeři ve studiu oponovali zcela vylhanou floskulí, že Maďarsko nikdo nebere vážně. Pak tam ještě zmínili, že nebudeme rozebírat to, proč v Maďarsku volí lidé s tak obrovskou převahou Viktora Orbána.

Inu, možná to bude tím, že Maďaři mají díky němu 4x levnější elektřinu než my, 6x levnější plyn než my a poměr mezi důchodem a průměrnou mzdou tam činí neskutečných 94%, což je s přehledem řadí na první místo v celé Evropské unii!!!

Mimochodem u nás je to o nějakých 30% hůře a vláda se nám snaží vysvětlit, že musí tento poměr ještě více snížit, protože na vyšší valorizaci důchodů nemá peníze.

Jestli to náhodou nebude tím, že panu Zdechovskému, panu Kolajovi a všem těm našim servilním eurofilům jde víc o to, aby se zalíbili paní von der Leyen a panu Timmermansovi, zatímco Orbánovi jsou tihle dva ukradení a stará se především o svoje lidi.

Takže tímto odhazuji veškerý zbytečný balast šířený Českou televizí a položím vám jednoduchou, ale naprosto klíčovou otázku:

Chcete, abychom byli chváleni v Bruselu za to, že jsme věrným partnerem Německa a Francie, nebo chcete mít 4x levnější elektřinu, 6x levnější plyn a důchody na úrovni 90% průměrné mzdy s tím, že budeme v Bruselu za zlobivé dítě EU?

Pro mě je odpověď zcela jasná.

Mnohem důležitější než to, co si o tom myslím já, však je to, co si o tom myslíte vy.

Třeba mi dáte odpověď už zítra na Václaváku.

Co říkáte?

Děkujeme za důvěru.

Od okamžiku, kdy jsme zveřejnili telefonní číslo 775 177 479, na které nám můžete poslat SMS zprávu, pokud s námi nemůžete být 11. března na Václavském náměstí, přišly tisíce krásných vzkazů.

Děkujeme Vám všem za povzbudivá slova, za důvěru, kterou v nás vkládáte.
Jen malá ukázka zpráv (bez korektur):

Dobrý den, reaguji na výzvu od pana Rajchla. Bohužel se setkání má Václavském náměstí nemohu účastnit z důvodu bezpečnosti v těhotenství. Ale velice souzním s veškerými názory a postoji. A z celého srdce si přeji, aby se konečně vláda začala zajímat o české občany, aby můj syn a druhé dítě na cestě měli budoucnost tady a nemuseli ji hledat někde v zahraničí. Děkuji, Patricie (32 let).

DOBRY DEN. DEKUJI ZA VASI PRACI A VYJADRUJI VAM MOJI PLNOU PODPORU!

Podpora „Česko proti bídě“ posílám vám hlas i za manžela, raději ještě zašlu z jeho mobilu, mám těžkou nemoc plic, neustálá bych celou dobu tam stát i cestu tam i zpět, moc se omlouvám.
Stojime plne za vami a rozhodne souhlasime s akci Cesko proti bide.

Jsme proti petidemolici. DEMISE!

Stop této vládě co podporuje konflikt, který trvá již pár let, a dodává zbraně, které jej jen prodlužují na úkor svých občanů.

Děkuji za možnost se připojit k vyslovení nesouhlasu k současnému vedení našeho státu a ubírání našich lidských práv pod zástěrkou ochrany národní bezpečnosti a soudržnosti v rámci EU. Kristyna

Tělo nedovolí, duch je s vámi!

Posílám svůj hlas a 11. 3. budu s Vámi alespoň na dálku.

Zdravím do Prahy. Jsem invalida o fr. holích. Což o to, jsem na chudší živobytí zvyklý, mám vlastní dům a tak od důchodu do důchodu i vyjdu. V tom problém nevidím. Problém vidím v budoucnu pro naše potomky, když tuto NAŠÍ (možná, zatím, ještě..) zemi vedou amatéři a aktivisté. Jindra

Dobrý den, jezdím na každou demonstraci a podporuji PRO, bohužel jsem od ledna onkologický pacient a nemohu se zúčastnit.

Podporuji demonstraci 11.3.2023 a děkuji p.Rajchlovi. D. z Brna.

Velice si vážím toho co děláte pro lidi v České republice, jako bych byla s vámi. Věřím, že ještě bude nějaké příště. Alena

Prijmete moji podporu s demonstraci a konecne spolecne svrhneme tutn vladu fialoveho zla. Dekuji Vam za vse co pro nasi vlast delate.

Podporujeme vás

Drzim palecky, at vse vyjde a dobre to pro nas dopadne.

Dekuji za Vasi praci pro CR. Michal

Dobry den. Jedenactého brezna budu bohuzel v nemocnici po operaci ale fandim Vam a doufam ze tahle vlada probruselskych a proukrajinskych kolaborantu ktera zatahuje Cesko do bidy a do valky musi byt odstranena.

Dobry den, velice rada bych se 11. 3. zucastnila, ale musim se starat o male dite, tak mi to situace neumoznuje. Mate mou veskerou podporu! Hodne sil nam vsem!

Stojim za Vami a drzim palce, at uz se konecne narod probere z fialové kocoviny

ahoj, jelikož se nemohu zúčastnit osobně kvůli pracovní povinnosti,tak posílám podporu SMS.zalezi mi na české zemi a na budoucnosti našich dětí.zalezi na nás v čem je budeme vychovávat a v jaké zemi budou jednou žít.moooc vám držím palce a demonstraci budu sledovat online.tohle zlo a psychopati co teď vládnou musí skončit, zdraví Anna z Hradce.

Podporujeme demonstraci 11.3 celá rodina, počet plnoletých 7 osob.

Moc vás zdravím. Jako samoživitel se nemohu zúčastnit akce, tak aspoň takto vyjadřuji velkou podporu a věřím, že se pro nás, díky vám, stane život příjemnějším a jednodušším. Mirek
Jsme s Vámi, i když zrovna s chřipkou, ale také už nechceme tuhle vládu a nevěříme médiím ty jejich lži.

Jedna z posledních šancí na změnu směřování naší země. Bojujte, je za Vámi spousta lidí. Věřím Vám. Osobně bohužel přijet nemůžu, poslal jsem alespoň malý příspěvek.

Přeji hezký večer a chci vyjádřit podporu všem rozumně smýšlejícím lidem. Nesouhlasím s politikou současné vlády, nechci válku, ale mír.

Podporuji akci Česko proti bídě. Morální fialovou bídu je potřeba co nejdříve ukončit. Hodně štěstí. Jsem s Vámi.

Strana PRO odeslala vládě dopis s požadavky, které se týkají svobody slova, zahraniční a bezpečnostní politiky či situace v oblasti energetiky.

POŽADAVKY NA VLÁDU ČR

ENERGETIKA

Vláda České republiky ignorovala varování celé řady energetických odborníků a svou liknavostí, jakož i naprostou absencí snahy o realizaci kroků vedoucích ke snížení ceny základních energií pro domácnosti o podnikatelský sektor, způsobila absurdní situaci, kdy koncoví odběratelé elektřiny platí nejvyšší cenu ze všech států Evropy, přestože je Česká republika největším exportérem této komodity v rámci EU. Stejně tak čeští odběratelé platí nejvyšší cenu ze všech evropských států za plyn a po přistoupení k politice zastropování cen ruské ropy reálně hrozí též dramatické zvýšení ceny pohonných hmot a v krajním případě i jejich fatální nedostatek.

Tento stav je hlavní příčinou rekordně vysoké inflace, bankrotu stovek soukromých podnikatelů působících zejména v energeticky náročných odvětvích, likvidace celých průmyslových sektorů, jakož i rozvratu domácích rozpočtů u nízkopříjmových skupin, zejména důchodců, samoživitelů a mladých rodin s dětmi.

Politika zastropování cen u koncových spotřebitelů byla evidentně zcela chybným krokem, když vyústila v obrovskou zátěž státního rozpočtu v řádech stovek miliard korun, aniž by přinesla požadovanou efektivní úlevu koncovým spotřebitelům.

Aktuální stav, kdy se astronomicky zvýšila cena komodity, jíž je Česká republika významným producentem (elektřina), a přesto dochází k dramatickému zchudnutí našich občanů i našeho státu, považujeme za zcela neúnosnou.

Proto požadujeme:

 1. Odkoupení 100% akcií ČEZ a.s. do vlastnictví České republiky – Česká republika jakožto majoritní akcionář uvedené společnosti disponuje celou řadou nástrojů, jež jí umožňují efektivně zrealizovat odkup cca 30% akcií držených minoritními vlastníky. V současné situaci je nezbytné, aby stejně jako Francie (EdF) či Německo (Uniper) odkoupila tyto akcie do svého vlastnictví, což by jí umožnilo regulovat cenu elektřiny bez rizika žalob ze strany minoritních akcionářů.
 2. Vyvázání určení ceny kontraktů pro vnitrostátní dodávky elektřiny z cenové hladin určované Evropskou energetickou burzou v Lipsku a její regulace pro všechny kategorie odběratelů v souladu se zákonem č. 526/1990 Sb. o cenách.
 3. Okamžité odstoupení ze systému spekulativního obchodování s emisními povolenkami (ETS).
 4. Uzavření dlouhodobého kontraktu na dodávky zemního plynu obdobné německému, maďarskému či srbskému kontraktu.
 5. Odstoupení od nákupu zemního plynu na Evropské energetické burze v Lipsku a regulace cen zemního plynu pro všechny kategorie odběratelů v souladu se zákonem č. 526/1990 Sb. o cenách.
 6. Odkoupení šesti plynových zásobníků na našem území do vlastnictví České republiky a jejich zařazení do systému státních hmotných rezerv.
 7. Odstoupení od cenového stropu stanoveného pro dovoz ruské ropy zeměmi G7 v součinnosti s Evropskou unií.

Žádáme, aby Vláda ČR do patnácti dnů ode dne doručení této výzvy informovala veřejnost, že tyto kroky přijímá a že zahajuje práci na jejich okamžitou realizaci.

SVOBODA SLOVA

Vláda České republiky tzv. bojem proti dezinformacím provádí systematické kroky k postupnému omezování svobody slova. Připomínáme, že článek 17 Listiny základních práv a svobod zaručuje každému svobodu projevu a právo na informace. Ty, jakož i právo vyhledávat a šířit informace, lze omezit pouze zákonem a pouze v případě, že jde o opatření v demokratické společnosti nezbytná.

Vláda přitom postupně zavádí nástroje, jimiž uvedená práva a svobody přímo ohrožuje. A naopak nečiní nic na jejich ochranu. A to na úrovni České republiky i Evropské unie.

To považujeme za nepřijatelné, a proto Vládu České republiky vyzýváme, aby:

 1. Zavedla zákonnou povinnost provozovatelů online sociálních sítí, otevřených veřejnosti, neomezovat svobodu projevu a právo na vyhledávání informací tam zveřejněných, nesměřuje-li takové omezení k ochraně práva člověka na ochranu jeho soukromí.
 2. Zavedla zákonnou povinnost médií poskytovat v rámci zpravodajství objektivní a vyvážené informace s cílem umožnit lidem vytvořit si vlastní názor. Média nesmějí zneužívat ochrany, kterou jim právo dává, k tomu, aby manipulovala veřejným míněním.
 3. Zavedla skutkovou podstatu přestupku spočívajícího v porušení shora uvedených povinností, a to pod přísnou sankcí.
 4. Upravila pravomoci Rady České televize a Rady Českého rozhlasu tak, aby mohly sankcionovat vedení veřejnoprávních médií v případech, kdy dojde k porušení jejich povinností daných kodexem těchto médií a vedení nezjedná nápravu v čase k tomu určeném.
 5. Zajistila plnou nezávislost rad veřejnoprávních médií na aktuální politické reprezentaci.
 6. Vyloučila z programů veřejnoprávních médií tzv. názorové pořady, jejichž cílem je propagace konkrétního názorového proudu v oblasti politiky i vědy.
 7. Okamžitě zrušila pozici vládního zmocněnce pro dezinformace a média, rozpustila tým KRIT, ukončila nepřijatelné šmírování pracovníků veřejné správy a zaručila jim právo na vlastní názor, právo na projev tohoto názoru a právo na svobodu slova i myšlení v souladu se současným právním řádem.
 8. Okamžitě oznámila orgánům Evropské unie ukončení veškerých svých aktivit souvisejících s potíráním šíření tzv. dezinformací.

Žádáme, aby Vláda ČR do patnácti dnů ode dne doručení této výzvy informovala veřejnost, že tyto kroky přijímá a že zahajuje práci na jejich okamžitou realizaci.

ZAHRANIČNÍ POLITIKA

Každý ozbrojený konflikt je v zásadním rozporu s imperativem na zachování míru, tak jak jej stanoví Charta OSN a platné mezinárodní právo, včetně základních ustanovení článků 1 a 2 Severoatlantické smlouvy. Na základě těchto principů a zásad jsou státy zavázány řešit své konflikty mírovými prostředky a usilovat o nastolení míru.

Valné shromáždění OSN za dobu své historie mnohokrát deklarovalo, že kroky, které nevedou k mírovému ukončení ozbrojených střetů, ale naopak tyto prodlužují, prohlubují a zvětšují tak utrpení obyvatel, a to včetně vměšování třetích států do konfliktů, přepjatou válečnou rétoriku a státem řízenou propagandu na podporu války nevyjímaje, odporují nejen shora uvedeným požadavkům mezinárodního práva, ale jsou zločiny proti míru a lidskosti sui generis.

Je proto bytostným životním zájmem České republiky a všech jejích občanů, aby byly co nejrychleji zastaveny veškeré ozbrojené akce na Ukrajině a byla neprodleně zahájena jednání, jejichž výsledkem nebude prosazení velmocenských zájmů, ale obnovení mírového soužití národů daného regionu a tím i zajištění bezpečnosti celého světa.

Proto požadujeme:

 1. Urychlené přijetí jasné a nezpochybnitelné deklarace vlády České republiky, že náš stát usiluje o nalezení mírového řešení válečného konfliktu na Ukrajině.
 2. Zahájení konzultací se státy V 4, EU a na půdě OSN o možnostech uspořádání mírové konference za účasti zástupců Ruské federace, Ukrajiny a Spojených států amerických, kdy hostitelskou zemí by mohla být Česká republika.
 3. Přijetí závazku Vlády České republiky, že nedojde k vyslání jakýkoliv vojenských či jiných jednotek ozbrojených sborů do zahraničí bez předchozího výslovného mandátu Rady bezpečnosti OSN, s výjimkou zcela krajního případu, kdy profesionální příslušníci Armády České republiky budou vysláni na území členských států NATO k plnění závazků kolektivní obrany v souladu s článkem 5 Smlouvy o NATO za předpokladu, že ke splnění tohoto závazku nebude možné použít mírnějších prostředků.
 4. Revizi dosavadního přístupu materiální pomoci Ukrajině ukončením dodávek vojenského materiálu a přechodem k dodávkám materiálu pro civilní sektor, přičemž při posuzování rozsahu, charakteru a doby realizace této pomoci musí být bezpodmínečně zohledněny i ekonomické možnosti a zájmy České republiky.

Žádáme, aby Vláda ČR do patnácti dnů ode dne doručení této výzvy informovala veřejnost, že tyto kroky přijímá a že zahajuje práci na jejich okamžitou realizaci.

BEZPEČNOST

Do Sněmovny Parlamentu České republiky bylo Vládou ČR postoupeno k projednání několik návrhů změn zákonů v oblasti zajišťování bezpečnosti státu, odůvodněných aktuálními změnami bezpečnostní situace ve světě, a to zejména s odkazem na invazi vojska Ruské federace na území Ukrajiny. Vláda požaduje změny v řadě zákonů, nicméně za zásadní lze považovat zejména návrh novely Ústavy České republiky a návrh novely branného zákona.

Předně je nutno opakovaně zdůraznit, že válka na Ukrajině není naší válkou, s Ukrajinou nemáme jedinou smlouvu o společné obraně a Ukrajina není členem severoatlantické aliance. Z právního pohledu tedy k Ukrajině nemáme žádné mezinárodněprávní závazky. Vláda České republiky se přesto rozhodla podporovat Ukrajinský režim za každou cenu. Mezinárodní právo je ovládáno zejména zásadou reciprocity, ale kde bere česká vlády jistotu, že by se představitelé Ukrajiny zachovali stejně vůči naší republice, pokud bychom se ocitli v podobné situaci?

Úvahy o zapojení české armády, nebo snad dokonce civilního obyvatelstva do toho konfliktu, je proto nutné hned v zárodcích důrazně odmítnout. Jakémukoli hodnocení bezpečnostní situace v Evropě musí předcházet minimálně objektivní analýza příčin a důvodů, ze kterých vůbec k rozpoutání této války došlo. Není přijatelné, aby jednostranné hodnocení situace, jehož evidentním smyslem není ukončení války a mírové řešení sporu, ale zcela sobecký zájem západních mocností na oslabení vlivu Ruské federace, bez ohledu na ztráty na straně Ukrajinského lidu nebo ekonomických dopadů na Evropu, byly důvodem k dalšímu omezování občanských práv a svobod občanů České republiky nebo k rozšiřování jejich povinností v oblasti obrany státu v situacích, které závisí pouze na rozhodnutí politiků, jejichž rozhodování je ve vleku prozápadního populismu a propagandy.

K samotným návrhům ve Sněmovně:

V Ústavě vláda požaduje rozšíření svých pravomocí také k vyslání ozbrojených sil České republiky mimo území ČR nebo k pozvání cizích vojsk na území ČR, bez souhlasu parlamentu, za účelem ochrany života a zdraví, ohrožení majetkových hodnot nebo bezpečnosti České republiky. Branný zákon by měl dle návrhu nově obsahovat tzv. institut předurčení, ale vedle toho také zavádí možnost shromažďovat osobní údaje o všech občanech, kterých se týká branná povinnost, mimo stav ohrožení státu nebo válečný stav, tedy v době míru.

S vědomím historických událostí, z nichž můžeme uvést třeba zvací dopis, na jehož základě došlo k okupaci vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968, nebo událostí uplynulých dvou let, kdy byli příslušníci armády zneužíváni třeba k nezákonnému omezení přejezdů hranic okresů, považujeme rozšiřování pravomocí vlády v Ústavě za nepřijatelné. V navrhovaném znění by sice měla být tato pravomoc vlády omezena lhůtou 60 dnů, nicméně z historie zcela nedávné jsme si ověřili, že podobné lhůty jsou čistě formální, když stejně, jako v případě nouzových stavů, ani zde vládě nic nebrání, aby před koncem této lhůty rozhodla znovu a rozhodovala tak v podstatě do nekonečna. Nemluvě už o tom, že vládou navržená formulace je natolik obecná, že v podstatě umožňuje vyslat vojsko České republiky, nebo přivítat vojsko cizího státu na našem území, za v podstatě jakýmkoli myslitelným účelem. To je v situaci, kdy předseda vlády a ministři obou silových rezortů opakovaně v médiích mluví o účasti České republiky ve válce a v situaci, kdy navrhované změny jsou odůvodňovány strategickou koncepcí NATO 2022, jež konstatovala, že v euroatlantickém prostoru nepanuje mír, což a contrario znamená, že dle NATO zde panuje válečný stav, naprosto nemyslitelné. Za stejně nemyslitelné považuji, aby vláda uvažovala o zapojení civilního obyvatelstva České republiky do ozbrojených konfliktů za zachování udržitelné obrany území spojenců České republiky, jak uvádí v důvodové zprávě k návrhu změny branného zákona. Přesto, že spojenci, tzn. členové NATO, mají k dispozici přes 3 mil. aktivních profesionálních vojáků. Pokud snad vláda, či velení armády předpokládá, že v případě napadení spojence v NATO některé členské státy svoji armádu nepošlou, a místo toho frontu doplníme o své civilisty, je potřeba, aby na takové úvahy zase stejně rychle zapomněli.

Lze připustit, že reakční doba a připravenost České republiky na přímé napadení vnějším nepřítelem není v současném stavu ideální. Tak to je a je to důsledek dlouhodobé ignorace této otázky vládami předchozími. Jako zcela nemyslitelné ale považuji, aby k natolik zásadním změnám, jako všeobecné zapojení civilního obyvatelstva do ozbrojeného konfliktu, docházelo bez široké odborné diskuze, natož snad ve zkráceném legislativním procesu. My nemáme za hranicemi žádného nepřítele a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo v dohledné době změnit, aby vláda musela požadovat přijetí změn zákonů v oblasti obrany státu v prvním čtení v Poslanecké sněmovně.

Nepochybuji o tom, že zde existuje mnoho občanů, kteří se vysloveně těší na to, až budou moci jít bojovat mimo území České republiky a padnout za zájmy velmocí ovládajících severoatlantickou alianci. Tak to minimálně vypadá z nespočtu diskuzí na sociálních sítích a pod články v hromadných sdělovacích prostředcích. A vládě nic nebrání, aby těmto občanům účast na bojových operacích umožnila, když z nějakého důvodu nemají možnost nebo zájem vstoupit do armády. Za zcela racionální tak považuji návrh obsahující tzv. předurčení a nemám nic proti tomu, aby o občanech, kteří se k zařazení do předurčení dobrovolně rozhodli, Armáda ČR evidovala také jejich osobní údaje. Jako zcela nepřípustné nicméně v současné situaci považuji to, aby armáda shromažďovala údaje občanů za účelem jejich odvodu také o lidech, kteří po válce nelační a už vůbec nemají zájem se účastnit války, která se České republiky netýká.

 1. Požadujeme proto, aby Vláda České republiky a všichni její ministři okamžitě ustali s užíváním rétoriky, ve které tvrdí, že je Česká republika ve válce, nebo ve které občany České republiky straší válkou.
 2. Dále požadujeme, aby Vláda České republiky okamžitě stáhla z projednávání novelu čl. 43 Ústavy České republiky, spočívající v rozšíření pravomoci vlády rozhodnout o vyslání ozbrojených sil ČR nebo pobytu cizího vojska na území ČR v případech ochrany života a zdraví, ohrožení majetkových hodnot nebo bezpečnosti České republiky.
 3. A dále požadujeme, aby vláda České republiky stáhla a přepracovala návrh změn branného zákona tak, aby pro doplňování vojsk mimo válečný stav nebo stav ohrožení státu využívala armáda pouze informace občanech, kteří se svým zapojením do potencionálního ozbrojeného konfliktu sami souhlasí a o ostatních občanech byla oprávněna informace shromažďovat dle dosavadní právní úpravy, tedy až po vyhlášení válečného stavu nebo stavu ohrožení státu.

Žádáme, aby Vláda ČR do patnácti dnů ode dne doručení této výzvy informovala veřejnost, že tyto kroky přijímá a že zahajuje práci na jejich okamžitou realizaci.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*