Stanovisko k blokování domén na “doporučení” vlády
Sdílet článek:

Od pátečního večera neřešíme skoro nic jiného, než reakce na vaše dotazy a emotivní apely ve věci zablokování několika internetových domén správcem registru českých doménových jmen CZ.NIC. V sobotu jsme vydali jen krátkou reakci a mezitím zjišťovali potřebné informace. Nyní již můžeme poskytnout podrobnější stanovisko a odpovědět na otázky, které jsme sami v sobotu položili.

Kdo konkrétně rozhodl o blokaci domén – CZ.NIC nebo vláda? Který státní orgán a který úředník vydal doporučení zablokovat domény?

Je to rozhodnutí NIC, které nese za blokace právní odpovědnost. Konali na doporučení blíže neurčené bezpečnostní složky (podle Františka Vrábela jde o Národní centrum kybernetických operací), která jim předala ještě delší seznam webů. NIC jej zúžil na oněch osm. Státní úředníci také přislíbili právní pomoc v případě žalob, které pravděpodobně očekávají a možná spoléhají na to, že způsobená škoda nebude velká.

Na jakém právním základě k rozhodnutí došlo? Existuje nějaké soudní rozhodnutí?

Podle všeho neexistuje žádné soudní rozhodnutí a proto si myslíme, že šlo o nezákonný postup, který lze u soudu napadnout a podle řady oslovených i uspět. NIC se odvolává na svá pravidla, kde se „ohrožení bezpečnosti státu“ uvádí jako krajní důvod pro blokaci domény. Zatím ale není patrné, podle čeho se míra ohrožení státu vyhodnocuje a jak tuto definici mohou naplnit weby vydáváním článků.

Z hlediska obsahové závadnosti má být porušením zákona údajné „schvalování genocidy“. Tady je otázka, zda opravdu lze nějaký obsah na webu takto kvalifikovat a zda v takovém případě nebyla na místě nejprve výzva k odstranění konkrétních textů. Podle názoru některých právních odborníků je blo­kace celých domén v roz­poru s ju­di­ka­turou Evropského soudu pro lidská práva.

Je blokace trvalá nebo časově omezená?

Podle našeho zdroje jsou domény u NIC zablokovány na 30 dnů (podobně jako tomu údajně bylo v minulosti u jiných domén) a blokace dalších domén nejsou v plánu. Je ale možné, že „doporučení“ na blokaci jiných webů vyhoví komerční poskytovatelé připojení nebo hostingu.

Podle jakých kritérií byly domény vybrány? Lze uvést příklady informačního obsahu na daných webech, který porušoval české zákony?

Tuto otázku nelze zodpovědět, protože nikdo ze strany státu se nechce k „doporučení“ přihlásit. Právě z důvodu neexistence soudního rozhodnutí, skrytého zadavatele, který nechce nést odpovědnost, a chybějícího zdůvodnění pro blokace jsme názoru, že jde o nezákonný postup státní cenzury. Neobhajujeme samotný obsah osmi webů, ani jej neznáme. Zpochybňujeme vysoce nestandardní postup, jaký byl zvolen. Pokud obsah na doménách skutečně porušoval zákon, bylo možné získat k blokaci soudní příkaz, případně předběžné opatření. Zvolený postup však vyvolává oprávněnou nedůvěru části české veřejnosti ke snaze cenzurovat obsah bez rozhodnutí soudu a bez udání konkrétního důvodu.

Závěr

Od pátku mezitím pokračuje snaha zablokovat dalších 22 domén, ale za to již nesou odpovědnost komerční provideři. I ty je samozřejmě možné žalovat, pokud si nejsou provozovatelé webů vědomi, že by porušovali zákon. Jde pravděpodobně o ty domény, které odmítl zablokovat CZ.NIC.

Ačkoliv mnozí politici prohlašují, že jsme ve válce, v ČR dosud nebyl vyhlášen válečný stav, stav ohrožení ani nouzový stav, bez nichž si těžko představit dočasné omezení ústavních práv českých občanů. Zatím ani není patrné, že by se jej vláda v nejbližší době vyhlásit chystala. V takovém případě jsou ale státní složky povinny postupovat prostředky odpovídajícími současnému právnímu stavu na území ČR, což je mír. Zvolený postup ale jako by naznačoval, že existuje i „hybridní mír“, ve kterém stát jedná tak trochu po válečném způsobu.

Podle JUDr. Koudelky by měl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prošetřit podezření ze zneužití monopolního postavení na trhu v případě CZ.NIC. I o vojenských konfliktech lze psát bez cenzury, jak se ukázalo např. při válce v Jugoslávii (1999), kdy se u nás žádné weby nevypínaly. Nedošlo k tomu ani v jiných válkách, kterých se účastnili naši vojáci a na jejichž oprávněnost a zdůvodnění se názory našich občanů velmi lišily.

Zatímco důvěra v právní stát byla tímto narušena, efekt zavedené blokace je minimální. Zablokované weby se mohou velmi rychle přesunout na domény zahraničních registrátorů (jeden z těch osmi byl viditelný ještě tentýž večer) a zásah státní moci jim pochopitelně přiláká ještě větší počet čtenářů. K důsledné blokaci obsahu by vláda musela vybudovat „českou čínskou zeď“ po vzoru autoritářských států.

Provideři včetně NIC nemuseli požadavku státu bez soudního příkazu vyhovět, avšak vzhledem k nerovnému postavení obou stran se mohli důvodně obávat, že by vůči nim mohl stát použít odvetná opatření. Proto lze tyto případy považovat za akt státní cenzury, i když neznáme míru iniciativy, s jakou k blokacím jednotliví provideři přistoupili.

Co z toho plyne

V SOSP se specializujeme na obranu svobody projevu před zásahy digitálních platforem. Naším původním záměrem bylo především pomáhat státu při regulaci těchto globálních quasi monopolů diskriminujících české uživatele. Nepředpokládali jsme, že bude nutné se zabývat státní cenzurou, a považovali bychom za alarmující, kdyby blokace celých domén dále pokračovaly a vláda podporovala budování Ministerstva pravdy.

Pro naši svobodu projevu i pro pověst české vlády je nanejvýš potřebné, aby se zásahy do svobody slova děly zákonným způsobem a důvody k tomu byly sdělovány včas a transparentně. Koalici SPOLU, která drží post premiéra, chceme připomenout slova z jejich volebního programu – „za základ demokratické společnosti pokládáme názorovou pluralitu a právo na svobodu projevu“.

Cenzury vybraných webů v ČR si všimli i na Slovensku, kde vyzývají svou vládu, aby přestala zneužívat boj proti dezinformacím na dehonestaci jiných názorů. V příštích dnech budeme konzultovat s několika partnery, zda podobnou výzvu připravit pro vládu českou.

SOSP

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

 1. Soudruh Panevropan fialový hnus blekotal: „Možná je to na hraně, je k tomu ale potřeba odvaha.“ A aby alespoň něčím „podložil“ tu vskutku chlapskou odvahu při protiprávním jednání své vlády a ministerstva vnitra, pravil dále: „Evropa čelí dezinformačním útokům, musíme mít odvahu to zastavit. Ruská propaganda se snaží lživým způsobem rozeštvat společnost. Je to placené z Ruska a slouží tomu bohužel někteří lidé u nás.“

  Špinění heslem dezinformace je fašisty provozováno déle. Základ to má v nedotknutelné zločinecké ideologii. Nevládní nátlakové organizace dotované Velkým bratrem, zastoupeném filantropem Sörösem, a k tomu ještě z našich daní diktují loutkám ve vládě, v Parlamentu nebo v nátlakových státních složkách jediné povolené myšlení. Globalistická mafie přes Aspen institute a další podvraťácké organizace ovládá své poskoky. Před nedávnem souvěrci vnucovali náhubky a Tečku, nyní povinná nenávist k Putlerovi nebo k ruské zmrzlině.

  Petr Hájek vysvětlil; Covid náhle zmizel, jako by nikdy nebyl, jako by tady dva roky netrénovali veřejnost k podvolení na vakcinační poslušnosti – a nahradila jej válečnická propaganda a psychóza, ještě o velký stupeň vyšší než ta předchozí. Teď přijdou další překročení „hran“ naší dávno už jen formální demokracie a právního státu. Vyhlášení “nouzového stavu” (od pátku) je dalším krokem v salámové metodě nastolená otevřené tyranie.

  Ivan David na Protiproudu (viz. Telegram nebo .info) osvětlil ty slavné evropské hodnoty; Co může vést tyto atrapy politiků k takovému sebeobětování, vlastně obětování občanů jejich zemí? Dá se to vysvětlit jen loajalitou k „jednotě“, která je jen stádností. Proč jsou takoví, a co vede voliče k tomu, aby se nechali zastupovat škůdci? V podstatě není na výběr. Manipulace davy dospěla k vyšší vědecké úrovni a zmizela různorodost médií.

 2. Další únor

  Fialový vítězný únor dvaadvacet
  pošlapal pravdu a svobodu
  a, že se budeme zpátky vracet,
  dnes cenzura předvedla národu.
  Je to vládní totalita pane Havle,
  a kde může, svobodou se ohání,
  zatím co svobodě na kolena padlé,
  stékají slzy do dlaní.

 3. lidi ono jim o politiku nejde,nejde samozřejmě ani o Ukrajinu-ta se jen hodila na spuštění cenzury,oni vidí že 60%lidí podlehlo jejich masáži o zázračném očkování-které nefunguje a nebo velmi málo a to jen pro vybrané skupiny lidí-většinou v posledním tažení-kterým ta sračka prodlouží život o hodiny-to je můj názor podpořený většinou skutečností-skurvená-fašistická cenzuro!Ted díky jejich hamižnosti a debilitě-kdy se do lidí cpal nedostatečně prověřený sajrajt-který je skoro neučinný-v nejlepším případě?,ale prachy z toho zřejmě měla celá klika i s výrobcem,tak jim už ani těch 60%lidí nevěří-jen se jich tak 40%bojí a jsou schopni kvuli výhodám a nebo, aby je státní aparát pochválil-třeba se nechat zabít,což jsme v dějinách lidstva viděli skoro pořád-války-nemyslím si,že by se něco změnilo-možná jen to,že většinou špatné uctívání Boha se nahradilo opicí(evolucí¨) a myšlením jako mají opice,lehko se ovládají lidi-kteří neví- kdo jsou,odkud vyšli a kam směřují a věří bud v nesmysly a nebo v nic-lví podíl na této demagogii mají komunisti a jejich myslitelé-satanisti.Mají strach,že těm jejich demagogiím nikdo už nebude věřit a protže jsou v základu debilní-tak spustili to nejubožejší co mohli-cenzuru,jedni se bojí druhých-jako za komunistů-jeden vyblije doporučení a druhý se pro jistou okamžitě posere a nesmysl znásobí,ubožáci s komunistickým myšlením.Co nám ty kašpaři od převratu předvedli?:Rozkradli,zaprodali a zadlužili stát-to je jejich práce-no synové soudruhů a nebo přímo převlečení komunisti.Pokud tahle zvule nebude mít konkrétní jména a tresty,tak jsme v totalitě a musíme čekat na nějakou celosvětovou demolici,což dle Bible je velmi blízko.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*