Světové demokracie hodlají Twitteru přistřihnout křídla
Sdílet článek:

USA, Francie i Německo reagovaly na záměry nového majitele Twitteru, který chce aplikaci otevřít všem názorovým proudům. A další střípky z minulého týdne.

Aplikaci Twitter koupil nedávno majitel firmy Tesla Elon Musk. Prohlásil, že jeho cílem je udělat z ní světovou platformu pro svobodné šíření názorů. Reakce světových demokracií na sebe nenechala dlouho čekat. Subjektivní výběr zpráv z minulého týdne. Jejich zdroj na konci článku.

(1) Twitter byl hlásná trouba levice

Elon Musk uvedl na svém účtu 23. listopadu:

„Bylo to opravdu špatné. Krajně levicové názory ze San Franciska a Berkeley byly na Twitteru šířeny do světa. Jsem si jistý, že to není žádné překvapení pro ty, kteří to sledovali. Twitter se rychle pohybuje k bodu, kdy zavede rovné podmínky pro všechny. Už žádné tlačení na jednu stranu vah.”

Pozn. redakce: Tak a je to venku!

 

(2) Řada zablokovaných účtů opět funguje

V průběhu minulých dvou týdnů obnovil Twitter řadu dříve zablokovaných účtů. Jednalo se o konzervativní komentátory nebo extrémní pravicové osobnosti podle toho, kdo o tom informoval. Nebo o účet poslankyně federálního Kongresu USA za Republikánskou stranu.

Mimo jiné byl obnoven účet bývalého prezidenta Donalda Trumpa poté, co Elon Musk nechal uživatele sítí o obnovení hlasovat. Hlasování se účastnily miliony uživatelů a pro obnovení bylo 52% hlasů. Donald Trump prohlásil, že zůstane věrný své sociální síti Truth Social.

Dále požádal Elon Musk uživatele, aby se vyjádřili k otázce generální amnestie pro blokované účty: „Má Twitter nabídnout generální amnestii pro zablokované účty za předpokladu, že jejich majitelé neporušili žádné zákony nebo se nepodíleli na nepřiměřeném spamování?”

Hlasovalo více než 3 miliony uživatelů, z nichž 72% amnestii podpořilo. Elon Musk na to 24. listopadu reagoval slovy: „Hlas lidu, hlas boží. Amnestie začne příští týden.”

Pozn. redakce: Je to výstřední až nebezpečný člověk. Zajímá ho hlas lidu.

(3) Bruselská kancelář zrušena

Twitter zrušil celou svoji kancelář v Bruselu, což vyvolalo obavy u úředníků EU, zda bude firma schopna dodržovat přísná pravidla na kontrolu obsahu.

Dva vysocí manažeři, kteří byli zodpovědní za dodržování evropských regulací týkajících se dezinformací a kteří přežili první vlnu propouštění, opustili kanceláře Twitteru minulý týden. Podle Financial Times není jasné, zda odešli sami poté, co Elon Musk požádal zaměstnance, aby se přihlásili k nové firemní politice tvrdé práce, nebo byli propuštěni.

Komisařka Věra Jourová prohlásila, že „je znepokojena zprávami o propouštění”, neboť „kdo chce efektivně vyhledávat dezinformace a propagandu a bránit se jim, potřebuje zdroje”.

Pozn. redakce: Jediné zprávy o propouštění, které EU znepokojují.

(4) Svět bez hovadin

Thierry Breton, komisař EU pro vnitřní trhy, uvedl na svém účtu na Twitteru, že „v Evropě bude ptáček lítat podle našich EU pravidel”. V rozhovoru pro francouzská média potom uvedl: „Musk nám bude muset dát přístup k algoritmům. Budeme to kontrolovat, budeme mít přístup, lidé už nebudou moci říkat hovadiny.”

Pozn. redakce: No, nejen hovadiny.

(5) Německo tvrdě zakročí

Německý Handelsblatt napsal, že vládnoucí sociální demokracie považuje převzetí společnosti Twitter Elonem Muskem za ohrožení svobody projevu a hrozí, že to tak nenechá. „Skutečnost, že Twitter nyní přebírá někdo, kdo chce tuto platformu využívat mnohem více politicky, považuji za velmi problematickou. Pokud bude i nadále docházet k útokům na názorovou rozmanitost, musí úřady důsledně zakročit”, prohlásil předseda sociální demokracie Lars Klinbeil.

Pozn. redakce: Demokracii si nějakými neschválenými názory rozvracet nedáme! 

(6) Joe Biden se přidá

Na tiskové konferenci 9. listopadu odpověděl americký prezident na otázku, zda je Elon Musk hrozbou pro americkou národní bezpečnost, slovy: „Muskova spolupráce s ostatními zeměmi si zasluhuje, abychom se na ní podívali.” Na následující otázku, jak se na to chtějí podívat, odpověděl, že „existuje mnoho způsobů”.

Pozn. redakce: Neměl náhodou říci, že na to jsou v demokratické zemi zřízeny zvláštní instituce jako třeba policie nebo soudy?

(7) Brána do pekla

Washington Post zveřejnil článek, ve kterém jeho autor argumentuje, že Apple a Google by měly zvážit, zda umožní stahování aplikace Twitter, neboť to, „co dělá Musk, je existenčním nebezpečím pro různé marginalizované skupiny a je to jako otevření brány do pekla”.

Tato strategie už v minulosti zafungovala, neboť na počátku roku 2021 se podařilo úspěšně zlikvidovat aplikaci Parler, nezávislého konkurenta aplikace Twitter. Stačilo, aby Apple a Google znemožnily její stahování ze svých stránek. K blokádě aplikace Parler se připojila i firma Amazon, která jí dala 24 hodin na to, aby si našla jiného poskytovatele cloudových služeb.

Elon Musk včera na svém účtu informoval, že Apple vyhrožuje, že neumožní stahování aplikace Twitter se svého online obchodu.

Pozn. redakce: Když je to ve jménu demokracie, je to v pořádku. To říkal už Lenin. 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

  1. Liberální bolševici skřípají zuby. Patent na jediný správný názor je v ohrožení. Naše pravda a naše láska zvítězí nad těmi vašemi, i kdybychom vás měli všechny vyeliminovat! A starý dobrý Joe, aby si nepřisadil, byť pod tím máslem, co má kvůli čachrům svého syna na Ukrajině na hlavě, se mu už musí notně podlamovat kolena.

  2. Tak jestli jste si jako fundovany svetovy politicky analyzator svetoveho deni nevsiml,tak jediny spravny nazor musite mit v te zemi,ktera je podle Vas chudaček, protoze ji svet neschvaluje zabijeni sousedniho naroda a kradez jejiho uzemi coz odsoudilo 143 statu OSN,krome 4 statů,agresora a Vás.Pokud tedy nevysilate uz z te spravne zeme,je treba zkusit tu praktickou cast.Treba zvolanim na namesti-zadna specialka ale valka,valka.No a tato zkusenost vyda za tisice vasich teoretickych fantazií a budete konecne v obraze.

    • Dědulo….,tys to všechno zase prokouk, odhalil, demaskoval a vypátral….Seš hotovej Colombo…ha ha..

  3. No jestli mate v diskuzich takovy prehled vojenskych svetovych dejin jak s tim dedulou,tak muzou ctenari byt naprosto v klidi z toho Vaseho straseni konce sveta a ruznych valecnych fantazií zrejme z nudy.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*