Tak oni už i Angličani mají strach o naši svobodu
Sdílet článek:

LUBOMÍR MAN

„Nepovídejte, pane Švejku. A jak mají strach? Co dělají?“

„Píšou o nás. A to nejen v ledasčem, ale hned ve Spectatoru. Víte vy ženská, co to je? To je jejich nejváženější týdeník, co vychází už od roku 1828 a je to tím pádem nejstarší časopis na světě“.

„Propánakrále, to jsme si tedy zadělali na guláš, to vám řeknu, milostpane. A co tam o nás píšou?

„No ptají se“.

„Krucinálfagot, vy teda umíte napínat, pane Švejku. Na co se ptají?

„Jestli u nás v Česku, jako v srdci Evropy, není až moc ohrožena svoboda slova, když prý existují případy, kdy lidi za to, co řekli o Rusku, šli před soud“.

„Bác, a je v tom Bonifác, pane Švejku, tak to je s náma konec. A to šli před soud za to, co řekli o Rusku dobrýho, nebo špatnýho?“

„Dobrýho, zásadně jen dobrýho, paní Müllerová. Víte, v tom je ten vtip. Můžete u nás mluvit o všem, ale musíte o tom mluvit správně. A ne jak to mají Angláni v tom jejich Hyde Parku. Tam přijdete se stoličkou v ruce, stoličku hodíte na zem, stoupnete si na ni a řečníte. O tom, co vás zrovna napadne“.

„Ale to by u nás taky šlo, ne pane Švejku. Nebo ne?“

„Ale už jsem vám to přece vysvětloval, paní Müllerová. „Můžete mluvit o všem, ale musíte o tom mluvit správně. To znamená tak, jak o tom mluví vláda. Jinak si koledujete o soud“.

„Ale to je hrozný, milostpane. A co tam ještě v tom anglickým časopise píšou?“

„Uvádějí příklady. Že jsme si na to omezování svobody vymysleli zákon, původně zamýšlený jenom proti nacizmu, hákovému kříži a tak dále ale my ho teď šmahem používáme i na to, co se nám dvakrát nelíbí nebo nehodí. A tím že se ten zákon stává kontroverzní, protože míří proti mnoa více lidem než dříve, a navíc odporuje i naší Ústavě, která omezování svobody slova zakazuje. Ale tohle je pro vás asi moc složité, že paní Müllerová.

„Jo, točí se mi trochu hlava. Ale říkal jste příklady. To myslíte, že ti Angličani píšou i o nějakém případu přímo od našeho soudu?“

„Jistě. Tak např. píšou o jakémsi mladíkovi, který se zúčastnil protivládní demonstrace v Praze s batohem s nálepkou Z na tom batohu. A protože písmeno Z je znak ruské skupiny Wagner, co teď bojuje na Ukrajině, sebrali mu podmíněně svobodu na šest měsíců. A k tomu, aby si zas moc neoddechoval, že to není přímo basa, mu přiklepli jednoroční zákaz pobytu v Praze. Jak se soudilo ve Středověku“.

„Ježíšmária, tak to z něj bude bezdomovec, pane Švejku, když je to Pražák, ne?

„Jistě, paní Müllerová, ale žijeme ve velké době, která se na osudy jednotlivců ohlížet nemůže. To máte jak s tou paní učitelkou základní školy, která už teď neučí. A to proto, že, jak ve Spectatoru píšou, zpochybńovala v hodině slohu to, co všechno, podle psaní českých novin, Rusové na Ukrajině vyvádějí. No a teď jí za to zpochybňování čeká soud. Za popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy, jak se tomu našemu zákonu, o kterém jsem prve mluvil, říká“

„Víte co, pane Švejku? Já mám z toho vašeho povídání takový dojem, že jedeme pěkně z kopečka. Vy ne?“

„Stejný, paní Müllerová. Ale já už jdu. Jinak mi u Kalicha zavřou“.

Lubomír Man

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

11 Comments

 1. Tu mantru milování Ukrajiny (resp. jejího současného režimu) a nenávídění Ruska si musí současná česká vládní garnitura opečovávat, protože je to jeden z jejich ideologicko-mocenských pilířů. Na to se jim nesmí šáhnout, stejně jako se dříve nesmělo šáhnout na vedoucí úlohu dělnické třídy.

 2. T.Ono by stacilo,kdyby dobyvatel cizich uzemí procitnul ze sveho cviceni, a vratil se tam odkud prisel kdyz si spletl cestu.Nepovysovat se nacionalisticky nad jiny narod,neupirat mu existenci kterou mel naopak branit.Pak vest prikladny zivot,aby sousedni staty v hruze od neho neutikali.Pak bude na svete klid a lide treba i RF milovat a Vy konecne spokojen.

  • To popisujete přepadení Iráku na základě vylhaných údajů armádou USA? Tam po jejich útoku žádný klid nevidím.

  • Kolemjdoucí, vy jste obyčejný všivák. Musím to říct. Zmetku! Vůbec se nedržíš toho, co bylo v Anglickém tisku napsáno a fabuluješ tady svoje fantasmagorie.

 3. Tak teď jste mě nechtě pobavil :-)) Vy šíbale! Vy veselá kopo! Ale svým způsobem máte pravdu, že některé národy by se neměly “povysovat se nacionalisticky nad jiny narod,neupirat mu existenci kterou mel naopak branit.Pak vest prikladny zivot,aby sousedni staty v hruze od neho neutikali”, jen se to oněm národům nějak blbě vysvětluje, takže pak to dopadá tak, že se s oněmi národy ostatní děcka nebaví. Aneb, jak pravilo čínské děcko “nejste v pozici, abyste nám mohli kázat, jak máme žít a jak ne”. Případně děcko z Beninu: “Afrika podporuje Rusko.
  Nechci mluvit o demokracii a mě, Afričana, nerozlítostníte historkami o nešťastné Ukrajině a voláním po lidskosti. Vaše demokracie – je vaše věc. Není třeba nám vnucovat vaše představy o tom, jak bychom my, Afričané, měli žít.”

 4. M.Madam(zrejme byvala funkcionarka NV) mate v tom zmatek.Ja nikomu nic nevnucuji.Jen se ptam,proc je u nas vsechno špatně a tam u Vaseho vudce naopak nadeje pro lidstvo.No a nikdo mi to tu zatim nevysvetlil.Porad jen ze agresor je chudak a obet nema pravo pry existovat.A vy mate pravo existovat?

  • Co kdybyste si nastudoval veřejně dostupnou historii o tom, kolik desítek států napadly USA a vnucovaly jim své vidění světa? Proč je dle naší vlády v případě USA vše jasné a krásné? A podle Vás, jak tak čtu, také.

   • B.Na to je Vazeny pane jednoducha odpoved.USA daly stredoevropskym statum vic svobody nez mely tyto staty pod otroctvim SSSR.A kdyby se udelalo celosvetove referendum kdo chce kam a bylo by mu to umozneno,tak by i takove země jako Irák měly jasno.To je ta praxe.No a odpoved.Vsechno dalsi je jenom ideologicka zavist a nenavist k uspesnemu statu(sam ho memusim,ale je treba to uznat).

  • P.S. Chybí Vám pud sebezáchovy, pokud se domníváte, že to co je teď, je už navždy. Historie, jak známo, nás učí, že v ČR se každých pár desítek let mění režim. Takže tak, jak Vy plivete na lidi kolem sebe, bude za nějaký čas pliváno i na Vás.

   • B.Jestli tim plivanim myslite mou maličkost tak jste šlapl vedle jak ta jedle.Ja se naopak porad ptam,proc se plive na USA,EU,co komu udelali a proc nemuzete teda bez nich žít když to jde a nikdo Vam v tom nebraní.Treba jit zit stastny svobodny zivot do RF a na nějaké USA a EU svobodně zapomenout.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*