Takže, vláda se rozhodla spořit …
Sdílet článek:

DANIEL VAVRA

Takže, vláda se rozhodla spořit. K tomu pár čísel, které jsem si teď dal narychlo dohromady (opravte mě, pokud jsem se někde seknul).


V roce 2019 byly výdaje státního rozpočtu 1551 miliard Kč.
V roce 2023 plánuje vláda výdaje rozpočtu 2223 miliard Kč.
To je nárůst výdajů o 43%.

Z loňského roku na letošek vzrostly (předpokládané) výdaje o 12%.
Kolik chce vláda uspořit škrty ve výdajích? 78 miliard.
Tedy 3,5%.

Takže si to zopakujeme. Státní výdaje stouply oproti roku 2019 o 672 miliard a vláda s velkou slávou oznamuje, že ušetří 78. Panečku, to je ale úspora!

Co třeba seškrtat to aspoň o 10%?

No ale zpět k počtům.

Průměrný schodek státního rozpočtu v letech 2000-2014 byl 90 miliard.

Průměrný schodek Miroslava Kalouska (a jeden rok Janoty) v letech 2008-2013 byl 115,5 miliard.

Průměrný schodek Andreje Babiše před začátkem covidu 2015-2019 byl 6,5 miliardy. ŠEST A PŮL!!! Tedy 18x menší, než Kalouskův, přičemž Kalousek při odchodu tvrdil, že Babiš nemá šanci udělat menší schodky než on.

Průměrný schodek Babiše a Schillerové včetně covidu je 117 miliard. (147 pokud budeme počítat i Stanjurův rozpočet na rok 22)

Za všechno může Babiš!

No ale buďme realisti. Mandatorní výdaje (důchody, sociálka) tvořily v roce 2021 cca 1000 miliard a nedá se s nimi moc dělat. Řekněme tedy, že stát má k dispozici cca 520 miliard jiných výdajů, kde škrtat může a 370 miliard kvazimandatorních, kde může taktéž, ale obtížněji. (nebudu teď řešit těch dalších 200+ miliard v plánovaném rozpočtu na letošek).

78 miliard z 890 je 8,76%. V době, kdy je krize, se tedy stát rozhodl i nadále zvyšovat organizacím rozpočty a peníze místo šetřením získá jak? Získá okradením těch, co pracují. Tedy daněním. Tu procentíčko, tu dvě, tady dvojnásobek daně z nemovitosti, támhle zvedneme sociálku skoro 2x a samozřejmě zdaníme chlast a hulení, až se z toho poserete.

Pokud to bude ještě pár let pokračovat, budou daně 100% a daně za chlast a cigára možná i 200.

Přitom je to jen hra s čísly. Pokud jste státní zaměstnanec, tak stát, aby na vás nemusel šetřit, vám jakože valorizuje plat aby vás nenasral, ale napálí vám vyšší sociálku, daně z příjmu, daň z nemovitosti, daň z chlastu a cigár a jelikož zvednul daně i OSVČ a právnickým osobám, ty si to promítnou do cen svých služeb, takže se všechno zdraží a vy si za svůj valorizovaný plat koupíte stejně, nebo míň, jako kdyby vám ho nezvedli a nezvedaly se daně. Plus to samozřejmě znamená i inflaci. Jo a díky vyšší dani z nemovitosti se samozřejmě zvednou nájmy.

To co vláda představila, je tak jen špatný kouzelnický trik. Žádná reforma.

Je to asi podobné, jako když zjistí student, že potřebuje víc peněz, ale víc pracovat se mu nechce, omezit výdaje taky ne, tak prostě ukradne co potřebuje tátovi z peněženky.

 

fb

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*