Ti, kdo by měli svobodu slova strážit, jí opovrhují
Sdílet článek:

SYRZDARMA

George Orwell napsal na konci druhé světové války předmluvu ke svému románu „Farma zvířat”. Z neznámých důvodů vyšla až v roce 1972. Přesně v ní popisuje aktuální boj z dezinformacemi, kdy se média hlavního proudu obávají, že by někdo hlásat jiné názory.

George Orwell versus světové zprávy z května 2023.

George Orwell, předmluva k románu Farma zvířat, 1944

„Obyčejní lidé v ulicích pořád nejasně věří, že každý má právo na svůj názor. Jsou to pouze nebo v každém případě především literární a vědečtí intelektuálové, ti lidé, kteří by měli být strážci svobody, kteří jí začínají opovrhovat v teorii i praxi.”

„Existuje nyní rozšířená snaha argumentovat, že je možné bránit demokracii totalitními metodami. Pokud někdo miluje demokracii, říká tento argument, musí zničit své oponenty jakýmikoli způsoby. A kdo jsou její nepřátelé? Vždy se zdá, že to nejsou jen ti, kteří na ni otevřeně a vědomě útočí, ale i ti, kteří ji ‘objektivně’ ohrožují šířením pomýlených myšlenek. Jinými slovy znamená obrana demokracie zničení nezávislého myšlení.”

Celý text předmluvy zde.

Tucker Carlson, květen 2023

Tucker Carlson byl nejposlouchanějším komentátorem na kabelových televizích, dokud svoje působení na Fox News na počátku května ze dne na den neukončil bez udání důvodu. Následně natočil video, které zhlédlo přes 50 milionů lidí a ve kterém obhajoval svobodu slova.

O týden později oznámil, že bude spolupracovat s Twitterem na vysílání pořadu podobnému tomu, který měl na Fox News. V oznámení uvedl: „Překvapivě již neexistuje mnoho platforem, které umožňují svobodu slova. Jednou z posledních je Twitter.”

Televize NBC, květen 2023

Reportér televize NBC:

„Twitter už byl kritizován za dezinformace, naprosté lži, antisemitismus, rasismus před tím, než jej koupil Elon Musk, a teď už je to trochu šílenství. Bude někdo schopen kontrolovat, co Tucker Carlson řekne nebo si každý může říkat, co chce? To je cíl?”

Host, bývalý komentátor CNN:

Ano, to je cíl. Elon Musk chce poskytnout volný prostor pro všechny. Tento návrh může potvrdit přerod Twitteru na pravicové médium.”

Ludwig von Mises, kniha Byrokracie, 1944

George Orwell nebyl jediný, kdo věřil, že pravda se nejlépe hledá v diskuzi. Ludwig von Mises napsal ve své knize:

„Propaganda je jedním z nejhorších zel byrokracie a socialismu. Propaganda je vždy propagací lží, omylů a pověr. Pravda nepotřebuje žádnou propagandu, obstojí sama. Charakteristickým rysem pravdy je, že představuje přesný obraz reality a platí bez ohledu na to, jestli to někdo rozpozná.”

„Lháři se musí obávat pravdy, a proto jsou nuceni potlačovat její vyjadřování. Ale obhájci pravdy vkládají svoje naděje do její správnosti. Nebojí se lhářů. Pravda v konkurenci obstojí. Propagandisté mohou šířit svoje výmysly a indoktrinovat mládež. Bídně selžou.”

Guardian, 14. května 2023

Řada anglických vědců se potýká s nárůstem příspěvků popíračů změny klimatu na Twitteru. Profesor Maslin z univerzity v Londýně uvádí, že dříve měl pravidelné schůzky se šéfem odboru udržitelnosti na Twitteru, se kterým probíral postupy, jež měly zajistit, aby Twitter zobrazoval pouze prověřené informace. Poté, co Elon Musk odbor udržitelnosti rozprášil, stal se Twitter „divokým západem.”

Google, 2022

V tiskovém prohlášení se uvádí: Pokud uživatelé zadají do vyhledávače frázi „klimatická změna”, zobrazí se jim pouze prověřené informace OSN ve 12 jazycích.

Pozn. redakce: Pro zjištění aktuálního trendu stačí jednoduchá otázka. Kolik vrcholných politiků volá po svobodě projevu a kolik hovoří o nutnosti boje s pomýlenými názory?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*