Trapný Johnson a skvělý Knížák
Sdílet článek:
Britský premiér Boris Johnson politicky „přežil“ hlasování konzervativních poslanců o důvěře.  Získal necelých 59 % hlasů, což za žádné přesvědčivé vítězství nemůže považovat. Jde naopak o důkaz, že konzervativci zůstávají rozštěpeni. Aktuální míru rozvratu konzervativců sice Johnsonovi nelze zcela přičítat, své vykonali již jeho předchůdci Mayová či Cameron, přesto Johnson byl a je vším, jen ne konzervativcem. Je velkoměstským liberálem, konzervativce dostrkal k extrémní zelené politice a vtisknul jim progresivistický, fakticky levicový, program. Aby se vyhnul domácím politickým problémům a odpovědnosti za osobní přehmaty, stal se z něho válečník připravený vehnat Británii a s ní celý Západ do války s Ruskem. Jeho přežití je výsledkem tristní reality, že nikoho lepšího konzervativci ve Velké Británii nemají. A aby se Johnson včera ještě více zesměšnil, ztrapnil a obnažil personální katastrofu své strany, slíbil poslancům, že pokud v hlasování o důvěře zvítězí, „sníží daně“.

Milan Knížák poskytnul rozhovor s názvem „Demokracie z naší společnosti pomalu vyprchává“. Názory, které Knížák v tomto rozhovoru formuloval, jsou natolik osvěžující, objevné, otevřené a – statečné, že považuji za nutné některé z nich připomenout. Milan Knížák varuje před dopady rusko-ukrajinského konfliktu na naši společnost a obává se „propadu do nesvobody“. Premiéru Fialovi, který tvrdí, že válka na Ukrajině je naše válka, odpovídá Knížák zcela rezolutně „moje ne“. Profesor Knížák připomíná i to, co my rozlišujeme sice celá léta, v dnešní době je však takové rozlišení mimořádně cenné: „Odděluji Sovětský svaz a fascinující ruskou literaturu, neuvěřitelné výtvarné umění a monumentální hudbu“. Co však považuji za výjimečně bystrý a nesmírně statečný názor je následující Knížákův postřeh: „Osoba Zelenského je mi z duše protivná. Navlečen do trapného kostýmu amatérského válečníka, vydírá své spojence, místo aby se pokoušel o nějaké rozumné řešení…“. Celý rozhovor Milana Knížáka je mimořádný. K jeho názorům není třeba nic dodávat, jsou samonosné a komentář nepotřebují. Jsou ale snad důkazem, že o nejvážnější události současnosti – rusko-ukrajinském konfliktu – se snad už může v Čechách mluvit otevřeněji.

 

IVO STREJČEK

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,94 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*