Trenýrky byly z Hradu staženy, ale guma zůstala




Sdílet článek:

PZ/VIDLÁK

Poločas rozpadu a „prostá daň“ za válku. V minulem týdnu rezignoval ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), kterého od 1. července vystřídá bývalý předseda lidovců Marek Výborný. Vláda si skutečně s „odborností“ ministrů hlavu neláme. Pomyslným „králem“ zemědělců se nově stane středoškolský pedagog a vystudovaný teolog.

  • Přinese nový ministr zemědělství tolik hledanou „spásu“ českým zemědělcům?

Víte, proč na zemědělství poslali teologa Výborného? Protože českému zemědělství už pomůže jedině zázrak. Z tohoto hlediska nemohli vybrat lépe. Náš premiér to vůbec dělá moc šikovně. Na financích má elektrikáře, na vnitru má učitele, na ministerstvu práce má zemědělce a na ministerstvu zemědělství má teologa. Marku Výbornému přeji příjemné křeče…

Nekula byl i na pětikoaliční poměry netáhlo a neschopa, takže teoreticky by se to s Výborným mělo zlepšit tak nějak samovolně, ale osobně v něj žádné naděje nevkládám. Když v EU kývnete na grýndýl, když tam kývnete na emisní povolenky, kývnete na omezování chemie i průmyslových hnojiv, ale zároveň kývnete na omezování krav, protože produkují metan a tím pádem nemáte ani hnůj, když kývnete na zákaz spalovacích motorů, tak se obávám, že Pánbůh může udělat zázrak jedině tím, že by tu úplně změnil režim i poměry. Pokud se Výborný bude modlit za záchranu zemědělství a zároveň setrvání u moci, tak v takovém případě se zázrak určitě konat nebude.

  • Kdybyste měl pravomoc obměnit tři ministry současné vlády, kdo by se ocitl ve Vašem hledáčku a proč?

První by šla Černochová. Za to, že kupuje zbraně, které v přímém přenosu selhávají ve válce na Ukrajině. Nechápu, proč bychom měli kupovat tanky a stíhačky, když je dokáže sestřelit každý pěšák raketkou odpalovanou z ramene. Nechápu, k čemu jsou nám vrtulníky, když se k dnešnímu bojišti nesmějí ani přiblížit. A už vůbec nechápu, proč naopak nekupujeme henty raketky, které všechny tanky udrží v uctivé vzdálenosti. Dále nechápu, když jsme teda ve válce s Ruskem, proč se nedělá nějaká civilní obrana?

Druhý by šel Stanjura. Něco tak neschopného jsme na financích ještě neměli. Rekordman v zadlužování, neschopný hospodář. Pryč s ním! Včera bylo pozdě. Každý den, který stráví ve funkci nás stojí dvě miliardy korun.

Třetí by šel Rakušan. Doufám, že jednou někdo vyšetří jeho zavádění policejního státu a kriminalizaci svobody slova. Nikdo tu neudělal pro totalitu tolik, co on. Ale co se divíme, svoji vrcholnou kariéru začal volebním podrazem na Piráty a asi se mu to osvědčilo, protože pokračuje dál ve stejném duchu. Zaklínal se demokracií, ale zavádí autokracii, podepsal dohodu o migrantech, ačkoliv na to neměl mandát a protože má před sebou ještě dva roky vládnutí, napáchá ještě hodně škody, která se bude těžko napravovat.

  • Česká vláda podpořila v Bruselu nový migrační pakt, který má řešit tzv. „povinnou solidaritu“ a přerozdělování migrantů, kteří do Evropy doputují. Agentura Frontex varuje, že pokud nebudou politici jednat, do léta se dostane do Evropy tolik migrantů jako za celý loňský rok (330 tisíc). Opoziční politici si neberou servítky a o přístupu české vlády mluví jako o „zradě a zločinu“. Jak nahlížíte na nová migrační pravidla Vy?

Němci vyhlásili “wir schafen das…” a pak to nezvládli. A protože to nezvládli, tak svůj problém přesouvají k nám, kteří jsme varovali, že to nezvládnou. Co myslíte, že se stane? Nezvládneme to taky. Úplně vidím ty titulky v našich pravdomluvných médiích… V Praze vraždil kamion, v Brně vraždila pistole… V Ostravě xenofobní Češi zavraždili chudáka migranta, který mírumilovně hájil svůj zájem o jejich peněženky… Koneckonců, už teď může za jednoho mrtvého v Brně ohňostroj…

Myslím, že se poohlédnu po uměleckém kováři, aby mi na okna vyrobil vkusné mříže, vyztužím železem domovní vrata a pořídím svým dcerám velkého psa. Jestliže nefungují hranice kolem celé země, budeme si muset udělat hradby kolem měst, což je xenofobní, takže to nakonec dopadne těmi mřížemi na oknech a dveřích. Doma pak můžeme přemýšlet o skvělé evropsky hodnotné svobodě za mřížemi, které jsme si kolem sebe ještě rádi dali sami.

  • V migračním paktu se také hovoří o tom, že země, která se tomu vzepře, bude muset za každého jednoho odmítnutého migranta zaplatit 20 tisíc euro, tedy zhruba půl milionu korun. Nesouhlas s tím vyjádřila např. senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, která napsala, že povinné kvóty dostaly jen „hezčí název“ a nesmíme je v žádném případě akceptovat, chceme-li nadále žít v bezpečné zemi. Podle ní je pojem povinná solidarita pouhý protimluv, podobně jako bylo kdysi do nebe volající humanitární bombardování. Také uvedla, že Evropa by měla tvrdě začít chránit své hranice, a pokud to nedokáže, musí začít chránit své hranice Česká republika, nebo sousedící středoevropské země. A kdo by podle ní něco podobného, jako povinné přijímání ‚kde koho odkudkoli‘ odsouhlasil, neobávala by se to označit za jednání na hranici vlastizrady. Je v tomto kontextu slovo „vlastizrada“ za hranou, anebo naopak zcela namístě?

To určí až soud… v dnešní době to určitě půjde rychle. Vsadím se, že brzy K.R.I.T. identifikuje někoho, pro koho si pak dojdou s klepety. Určitě pak zabásnou i nějakého dezinformátora, který se pokusí rozklíčovat třeba obchod s lidmi, který bude organizovat nějaká imigrovaná mafie, apod, apod. Tohle všechno už tu bylo. Země okolo nás s tím mají hojné zkušenosti. Nevidím žádný důvod, aby se nám to vyhnulo. Teď to samozřejmě vlastizrada není, protože jde o ty nejvyšší hodnoty evropské civilizace a Západu vůbec. Ale tato vláda pracuje vší silou na tom, aby se poměry změnily a aby nový režim dostal jako dárek všechny ty vymoženosti na pronásledování politických soupeřů… Zároveň likvidují všechny mírumilovné demokratické opozičníky, takže šlechtí radikály.

Všeho do času… za pár let se většina součaných ministrů bude dost zoufale rozhlížet, kde nechal tesař díru.

  • Na politické scéně bylo rušno. Vysloužilý generál a současný prezident Pavel přišel s myšlenkou, že by bezpečnostní služby měly víc sledovat Rusy žijící na Západě a označil to za „prostou válečnou daň“. Odvolával se na internační tábory zřízené během druhé světové války americkým prezidentem Franklin D. Rooseveltem, v nichž byli vězněni nejen lidé japonského původu, ale i druhá generace internovaných, která již měla americké občanství. Napadá mě přísloví „Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš“. Jednou rozvědčíkem, navždy rozvědčíkem. Vrací se prezident Pavel ke svým kořenům, nebo jen zapomněl na to, že už není špion, ale zastává post hlavy státu?

Nevím, jak to má soudruh prezident vymyšlené. Mně by asi nejvíc zajímalo, kdo je vlastně henten Rus, který si zaslouží sledovat. Diplomat? Turista? Nebo člověk, který má povolení k pobytu? Mám kamaráda, který si vzal za manželku holku z Permu. Co jeho děti? Jsou také ještě Rusové? Nebo už nejsou? Nebo co takhle ještě o generaci dál? Čtvrtinoví Rusové… také je zapotřebí je sledovat? Otázky, samé otázky.

Ale doporučil bych našemu prezidentovi, aby se podíval na Norimberské zákony. Tam to měli dokonale vymakané a dokonale funkční. Málokdo jim vyklouzl. Nebyli daleko ani konečnému řešení této otázky.

  • Prezident Pavel si pochvaloval svých prvních 100 dní ve funkci a na tiskové konferenci řekl, že splnil všechny cíle, které si vytyčil. Sice nikdo neví, jaké byly, ale budiž. Připomíná tím trošku našeho premiéra Petra Fialu, které dokonce své sliby nesčetněkrát porušil, ale chválí se také. Kdybyste měl vystavit našemu prezidentovi „Vidlácké vysvědčení“ za jeho prvních 100 dní, jak by vypadalo?

Já bych mu dal jedničku s hvězdičkou a červený diplom. Víte, já už delší dobu píšu o tom, že se blížíme k dějinnému zlomu. Západní hodnoty, které nás vynesly k vrcholu, přestávají fungovat a jejich potenciál se vyčerpal. Režimy na to reagují tím, že stále větší části společnosti musejí obětovat, aby zbylo na ty ostatní. Děje se to ve státě, děje se to ve firmách, neziskovkách i České televizi. Jsme sice ohromně bohatí a zároveň chudí, protože pro všechny už to nestačí.

Píšu o tom a hodně lidí tomu ještě nevěří. Myslí si, že je to jen nějaká chyba či lokální anomálie. Petr Pavel dost přispěl tomu, aby mé přesvědčení začali sdílet další spoluobčané a sousedé. Hodně napomohl tomu, aby hodně lidí zjistilo, že stát tu není kvůli nim, ale oni kvůli státu.

  • Se státními zakázkami léta spojená agentura STEM dokonce přispěchala prezidentovi na pomoc a jako dárek k výročí zveřejnila průzkum, že prezident Pavel má důvěru „většiny“ obyvatel. Jste součástí této „většiny“?

Nejsem. Ale dovedu si představit, že skutečně je ještě hodně lidí, kteří jsou s prezidentem spokojeni. Jak jsem řekl, politika současné vlády je politikou obětování některých ve prospěch těch, kteří vládě ještě fandí. Ti se určitě nezlobí a jsou spokojeni, že na ně nedošlo. Ale je to jen dočasná spokojenost. Situace se totiž nijak nevyřešila a brzy bude nutné obětovat další část veřejnosti. Kdy se to přehoupne a těch obětovaných bude víc než těch preferovaných? Nevím. Ale u STEMu to zjišťovat nebudu.

Vidlák pro Prvnizpravy.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,61 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*