Novinky

Ukrajinská vláda odmítá kapitulaci Mariupolu
Sdílet článek:

Ukrajina odmítla ultimátum na předání obléhaného přístavního města Mariupol ruským vojenským silám. „O odevzdání zbraní nemůže být řeč. Ruskou stranu jsme o tom již informovali,“ řekla v pondělí večer listu Ukrajinská vládní zástupkyně Iryna Vereščuková. Rusko dalo ukrajinským silám v obléhaném přístavním městě čas do čtvrté hodiny ranní (SEČ), aby se vzdaly.

Za tímto účelem zaslala ruská armáda ukrajinské straně osmistránkový dopis. „Místo toho, abyste ztráceli čas osmi stránkami dopisu, otevřete jeden koridor,“ citovala Vereščuková ze své odpovědi oponentům.

Rusko vyzvalo ukrajinské vojáky a „zahraniční žoldáky, aby ukončili bojové akce, složili zbraně a přesunuli se humanitárními koridory dohodnutými s ukrajinskou stranou do oblastí kontrolovaných Kyjevem,“ uvedl šéf ruského Národního centra pro řízení obrany Michail Mizincev. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že obyvatelé města Mariupol mohou odejít do 9 hodin středoevropského času, v případě, že se obránci vzdají.

Ruské ministerstvo obrany se na internetové službě Telegram obrátilo na úřady v Mariupolu a zaslalo jim vzkaz následujícího znění: „Vy jste ti, kteří mají nyní právo učinit historické rozhodnutí – buď jste na straně svého lidu, nebo na straně zločinců,“ uvedlo ruské ministerstvo a zároveň obyvatelům města pohrozilo: „V opačném případě vás čeká vojenský soud, který bude jen malou částí toho, co si již zasloužíte za svůj opovrženíhodný postoj k vlastním občanům a za strašné zločiny a provokace, kterých jste se dopustili.“

Moskva a Kyjev mají v pondělí zahájit nové kolo jednání

Vyjednavači z Ukrajiny a Ruska se dohodli, že se v pondělí uskuteční nové kolo jednání prostřednictvím videokonference. Oba týmy plánují zahájit rozhovory již dnes ráno, řekl agentuře Unian poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak.

„V poslední době intenzivně pracují skupiny obou stran,“ uvedl Podoljak.

Poslední mírové rozhovory na vysoké úrovni se konaly minulé pondělí.

Podle Podoljaka by jednání s Moskvou o ukončení války mohla trvat „ještě několik týdnů“. Podle něj se však objevily náznaky, že postoj Moskvy se v poslední době stal „rozumnějším“ a realističtějším. Přesnější údaje však k tomu neuvedl.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Ukrajinci spustili na adresu čečenců, že je budou pohřbívat v prasečí kůži…:-) A to bylo křiku a vytí českých sluníčkářů na adresu odmítačů islámu a islamizace Evropy… Ale jejich fašističtí přátelé na Ukrajině mohou klidně své rasistické a xenofobní útoky praktikovat oficiálně. Takže závěr je jasný – naše nová protektorátní vláda plně podporuje xenofobní a rasistické projevy svých Ukrajinských partnerů. Světě div se 🙂 … a nás by Faltová, Halík, Pánek, Rozumek, Kartouz, Kalenský, Vrábel, Cemper či Svěrák nejraději zavírali a upalovali, když jsme si jen vyměňovali své názory na sítích. A ve vládě na Ukrajině je to oficiální politická doktrína. Jak to stráví ušlechtilý žaludek soudruha profesůrka Fialy?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*