Ukrajinské konexe rodiny Joe Bidena
Sdílet článek:

G. SITAŘ

FBI má informace od důvěryhodného svědka, podle kterého měl Joe Biden a jeho syn obdržet každý pět milionů dolarů od ukrajinského oligarchy výměnou za pomoc se státním zástupcem. Kauza začala v roce 2014. Její stručný přehled.

Chronologický výběr některých informací, které se vztahují k rodině Joe Bidena a jejím ukrajinským aktivitám. Kompletní zdrojová informace na konci článku.

(1) Rok 2014 

Hunter Biden, syn víceprezidenta Joe Bidena za vlády Baracka Obamy, byl v dubnu roku 2014, krátce po ukrajinském Majdanu, jmenován členem představenstva ukrajinské plynárenské firmy Burisma. Za svoji činnost dostával odměnu přes milion dolarů za rok. Majitelem Burismy je bývalý člen vlády a oligarcha Mykola Zločevskij.

(2) Rok 2016

V době, kdy byl Joe Biden víceprezidentem, donutil bývalého prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka, aby odvolal vrchního státního zástupce, který vyšetřoval firmu Burisma. Joe Biden v rozhovoru před kamerami doslova řekl:

„Jel jsem asi tak dvanáctkrát, třináctkrát do Kyjeva a měl jsem oznámit, že se pro ně chystá další bankovní záruka ve výši miliardy dolarů. A měl jsem závazek od Porošenka a od Jaceňuka, že zakročí proti státnímu zástupci a oni to neudělali. Tak jsem jim před tiskovkou řekl: Ne, my Vám tu miliardu dolarů nedáme. Oni řekli: Na to nemáte právo, nejste prezident. A já jsem řekl: Zavolejte mu. Žádnou miliardu nedostanete.”

Státní zástupce byl odvolán.

(3) Rok 2019

Tehdejší prezident Donald Trump požádal v nahrávaném rozhovoru prezidenta Zelenského, aby prošetřil okolnosti odvolání státního zástupce. Celý přepis rozhovoru viz níže. Na základě rozhovoru iniciovala Demokratická strana, která měla v Kongresu většinu, proces odvolání prezidenta Trumpa, takzvaný impeachment. Impeachment byl zastaven v Senátu, který kontrolovali republikáni.

(4) Počátek října 2020 

Těsně před americkými prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejnil deník New York Post článek, ve kterém upozorňoval na podivnou spolupráci Huntera Bidena s firmou Burisma. Článek naznačoval, že Hunter mohl využívat politického vlivu svého otce za peníze. Twitter okamžitě zablokoval šíření článku. Facebook také a následně přiznal, že šíření článku zablokoval na základě žádosti FBI.

Článek byl založen na informacích z počítače Huntera Bidena, který si Hunter po opravě zapomněl vyzvednout ze servisu. Více zde.

(5) Říjen 2020

Obchodní partner Huntera Bidena, Tony Bobulinski, předal FBI informace o zapojení Joe Bidena do obchodních aktivit svého syna včetně informací a kontaktech na ukrajinského oligarchu Mykolu Zločevského. FBI Tonyho Bobulinského dále nekontaktovala.

(6) Konec října 2020 

Většina médií hlavního proudu tvrdila, že informace o podivných obchodních aktivitách Huntera Bidena na Ukrajině jsou ruskou dezinformací. V jejich tvrzení je podpořili bývalí členové tajných služeb, kteří napsali otevřený dopis, podle kterého za vším stojí Rusko. Publikovali ho pět dní po zveřejnění informací v New York Post a dva týdny před prezidentskými volbami.

(7) Jaro 2022

V březnu 2022 přiznaly noviny New York Times, že informace z počítače Huntera Bidena, který si zapomněl vyzvednout z opravy, jsou autentické a nejedná se o ruské dezinformace.

(8) Srpen 2022

Senátor Ron Johnson napsal dopis FBI, ve kterém žádá vysvětlení jejího postupu.

V dopise senátor uvádí: „Poté, co FBI získala počítač Huntera Bidena, řekli mi agenti FBI, že vedení nařídilo agentům: Na ten počítač se nedívejte. Agenti, kteří mi předali informace, tvrdí, že FBI se obsahem počítače Huntera Bidena začala zabývat až po prezidentských volbách v roce 2020, tedy potenciálně až rok poté, co se k počítači dostala.”

(9) Září 2022

Agent Timothy Thibault, který vedl vyšetřování Huntera Bidena a mimo jiné jednal s Tonym Bobulinskim, byl vyveden z kanceláře a vyhozen od FBI. Údajně kvůli podjatosti.

(10) Jaro 2023

Republikány vedený Kongres se snaží dostat od FBI informace o vyšetřování počítače Huntera Bidena. FBI odmítá informace vydat, Kongres hrozí právními kroky.

(11) Květen 2023

Dozorová komise Kongresu informuje, že různí členové rodiny Joe Bidena obdrželi na účty svých offshorových firem miliony dolarů od čínských společností.

(12) Červen 2023

Po zvýšeném tlaku Kongresu informuje FBI o stavu vyšetřování členy dozorové komise Kongresu. Účastníci schůzky oznamují, že FBI má informace od důvěryhodného svědka, podle kterých inkasoval Joe Biden a jeho syn Hunter každý po pěti milionech dolarů z Ukrajiny za to, že zajistí odvolání ukrajinského státního zástupce.

Ve stejný den, kdy jsou členové dozorové komise Kongresu informování FBI o stavu vyšetřování rodiny Joe Bidena, obviňuje ministerstvo spravedlnosti Donalda Trumpa za údajné přechovávání utajovaných dokumentů.

Nezávislí novináří zveřejnili emaily z počítače Huntera Bidena, ze kterých vyplývá, že Burisma otevřela pro Huntera Bidena účty na Maltě. Informace z počítače Huntera Bidena jsou veřejně přístupné včetně fotografií a videí z jeho erotických hrátek. Všechny grafické materiály byly nicméně upraveny tak, aby nebudily pohoršení.

Senátor Chuck Grassley informuje, že manažer Burismy, který měl Joe Bidenovi zaplatit úplatek, si nahrál 17 rozhovorů, které se týkaly předmětné platby. Údajně jako pojistku.

Ředitel FBI při slyšení v senátu potvrzuje, že FBI zmínku o nahraných rozhovorech v předchozích materiálech předaných Kongresu začernila.

Hunter Biden včera oznámil, že přizná vinu u obvinění z daňových úniků a neoprávněného držení zbraně.

Pozn. autora: Jak často a jak dlouho by média hovořila o podobné kauze, kdyby v jejím středu byl někdo jiný než Joe Biden? Pokud je informování o nějaké kauze závislé na tom, koho se ta kauza týká, jakou důvěru může mít občan v to, co se mu předkládá?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*