Útok Hamásu na Izrael, co, jak a proč?




Sdílet článek:

PETR VLK

Přišlo to jako blesk   čistého nebe. Teroristé  Hamásu  nejprve  zaútočili neuvěřitelně  masivním  nasazením raket na  Izrael. Počty  odpálených  Kassámů  – obdoba  ruských  raket  pro  ruské Grady palestinské  výroby  variují  od  5 do 7 tisíc. Tohle  přirozeně  muselo přehltit  i  izraelské  systémy  PVO Iron Dom a  Davidův prak, pokládané  za momentálně úplně nejlepší na světě. Což  byla klasická přípravná  palba a  zároveň taktický manévr  na odpoutání pozornosti izraelské armády a  bezpečnostních  složek  od  střežení  pozemní  hranice  s  Gazou, na  níž pod krytím všeobecného protileteckého poplachu vyhlášeného  Izraelci  zaútočilo nejméně  tisíc  speciálně vycvičených  militantů, kteří rychle překonali  hraniční ploty, bleskově  vyřídili  izraelské check pointy  a obsadili  příhraniční  tábory  izraelské  armády  a  mnoho  pohraničních  vesnic a městeček  včetně  administrativního centra Sderot a dokonce i  Aškelon.

Pro  Izraelce to představovalo  svým způsobem  šok  a v prvních  okamžicích  snad  i paralýzu  dříve  nevídaných a nemožných rozměrů.

S jednou jedinou  výjimkou  –  Jomkipurskou válkou.  A  ta  konsternace  ani zdaleka  není  náhodná. Teroristé  Hamásu  svůj  útok na židovský stát  načasoval  přesně  na  den  50. výročí  zahájení  této  války. Těm, co  tahle  půl století stará  válka  nic  neříká věnuji pár následujících  řádek, aby  získali základní přehled:

Válka trvala od 6. října do 25. října 1973.

Zahájila ji koalice arabských států vedených Egyptem a Sýrií jako odvetná válka za porážku od Izraele v Šestidenní válce v roce 1967, během níž Izraelci ovládli Sinajský poloostrov, celý Jeruzalém a Západní břeh Jordánu. stejně jako Golanské výšiny v Sýrii.

Zpočátku byli Arabové úspěšní – po masivním úderu se jim vlivem překvapení podařilo výrazně zatlačit izraelské jednotky na Sinaji a Golanských výšinách. Poté Izrael shromáždil svou vojenskou  sílu a zahájil protiofenzívu, během níž dobyl zpět všechna území ztracená od začátku války. Poté bylo uzavřeno příměří.

Porážky z prvního období války zároveň vyvolaly v Izraeli politickou krizi. Vojensko-politické vedení země bylo obviněno, že nepřipravilo zemi na invazi. V důsledku toho byla izraelská vláda vedená Goldou Meyerovou nucena odstoupit.

Tolik  historie.  Dovolím si tvrdit,  že  průběh  téhle  války bude  stejný. Respektive – válka  s  Hamásem žádné  tři neděle  trvat  nebude. Hamás  vojensky  nemá šanci. To je zřejmé  každému a  všem.

Teroristé  Hamásu nepředstavují ani zlomkem  sílu  tehdejších  armád  Egypta, Sýrie a Iráku.  Což neznamená,  že  nejsou  nebezpeční. Zjevně  nejsou  ani náhodou  tak megalomanští  jako Zelenský a  spol.  přestože  mají zcela  stejný  program – vyhnat Židy/Rusy z okupovaných  území  a  způsobit  smrtelnému nepříteli  strategickou porážku.  V obou případech také platí,  že  jadernou velmoc prostě porazit  nelze a  to  ani kdyby  náhodou  začala opravdu prohrávat. Ale  to zabředávám  už  mimo rámec, který jsem si pro tento článek vytýčil.

Pokračujme  ještě  chvilku v  tom PROČ  Hamas udeřil.  Jeho mluvčí uvedl, že  jde o  odplatu za celou řadu  útoků  izraelské armády  na  Gazu a její obyvatele,  za útok  radikálních  židů na  Chrámovou  horu a  islámskou  svatyni Al -Aksá  v  Jeruzalemě.

Ohledně  těch  izraelských  útoků  na nevinné Palestince   si  myslím  přesně  totéž,  jako  o  hodných Ukrajincích  a jejich zacházení  s lidmi s Donbasu. Když  už  jsme  u nejaktuálnějších  historických paralel.

Zkrátka  důvod  se  vždycky  najde. A  stejně  jako se  Kyjev ani  nesnažil naplnit  naplnit  Minské  dohody,  stejně tak  Hamas, vládnoucí  v  Gaze   zcela  vědomě  a dlouhodobě  ignoroval  a pošlapával  každou  dohodu  z minulosti, uzavřenou  mezi státem Izrael a palestinským vedením, počínajíc  onou  průlomovou a  slavnou  dohodou  z Osla a  všemi následujícími. Neměli  ani cenu papíru,  na němž  byly  sespsány.

Pojďme  se teď  věnovat  tomu, jak ta operace zatím   proběhla, jakkoliv  už  o tom  částečně  pojednáno jest a  ani zdaleka  to není  to  nejdůležitější. Leč  určitě  nejbarvitější, což  lidi táhne. Takže  o tom ztraťme  ještě pár  dalších slov.

Nepochybně  jde  jde   o kolosální selhání  izraelských  tajných  služeb  Mossad a  Šin bet,  dosud oprávněně pokládaných za  naprosto nejlepších  na světě. Evidentně  o přípravě  téhle  akce  nic netušily a je zřejmé, že  budou padat  hlavy . Ve  velkém.   Ani  armáda  se  při náhlém  útoku  zrovna  dvakrát  nepředvedla a  zůstala  stejně  zaskočena  jako  v roce  1973.  Jen s  tím rozdílem, že  tehdy  Egypťané a Syřané  nedisponovali  dnešní  video a přenosovou technikou  díky  níž  se okamžitě  do celého světa  dostaly těžce  diskreditující  obrázky  a záběry  mrtvých  a  potupených izraelských vojáků a  vojákyň, obsazených  armádních  check pointů a  základem,  ukořistěné  techniky  a výzbroje, včetně  amerických obrněných transportérů  M113 a především  nejméně  desítky  skvělých  izraelských  tanků Merkava,  jenž  jsou pokládány  za nejlepší na  světě, včetně konkurence  americké  wunderwaffe  Abramsu.

Jsem zvědav  zda  minimálně jeden  exemplář  skončí  v Iránu. Vsadil bych se, že  ano.  Aby  jej Peršané vytěžili a nejspíše nejen  oni.  V Moskvě, stejně jako v Pekingu,  oficiálně  v  žádném případě  skončit  nemůže. V  dalším nebo spíše v paralelním článku si povíme proč.

Vraťme se  ale opravdu  k tomu jak. Nebyla  to  jen  opravdu, na palestinské možnosti  gigantická  palebná příprava.   Oni plánovali  s pozoruhodnou  přesností a  s využitím  technických možností a dovedností, kterou  úroveň  dnešní techniky  poskytuje.

Hamás  nedisponuje  letectvem. Což nu  už  dlouho nevadí, aby  vzduchem neútočil na  Izrael. Dlouhodobě  využívá například  obyčejné  papíroví  draky  a  horkovzdušné  balonky, zejména  v době  sucha  k útokům  na židovský stát, aby s jejich pomocí zakládal požáry.

Tentokráte  rozšířil  svoje  hybridní letectvo  o  dvě  nové složky – paraglidy a  samozřejmě  hit  ukrajinské  války  – drony.  Paraglidy  obsadili  svými  „výsadkáři, aby  s jejich pomocí překonali  pohraniční oplocení a provedli výsadky  za prvními  nepřátelskými liniemi a  ty  výsadky  otevřeli  útočníkům na motorkách a  pick upech  cestu  dovnitř  Izraele. Klasická operace  manévrové  války v dnešních podmínkách, po které marně  slintají a volají  západní stratégové  na Ukrajině.   Islamističtí  teroristé předvedli  Zelenskému, Zalužnému, Bidenovi, Pentagonu a  velení NATO, jak se  to dělá. A  také  izraelskému  generálnímu štábu. Opravdu  zahanbujícím  způsobem!

Podobně  to je  s použitím dronů.  Hamás  je  nasadil v několika  vlnách a s úspěchem Místo bombardovacího letectva  a  bojových  vrtulníků Jsou  zdokumentovány  útoky  dronů  na izraelské cíle, včetně  zničení minimálně jednoho tanku Merkava.  Což  je pro mne  velkým překvapením.  Že jejich  drony  disponují schopností  eliminovat  až  takhle  špičkový  obrněný  cíl. Opět  jde o  naprosté  zaskočení IDF, tedy  izraelské armády, jenž s něčím takovým vůbec nepočítala!  Žádné prostředky  elektronického protidronového boje,  žádné  systémy  jejich  smetení  z oblohy  typu  ruských systémů pancíř,  žádná  klecová  ochrana  pro tanky  a  vozidla. Prostě  nic. Palestinci  zakomponovali do  svých úvah zkušenosti z Ukrajiny. Inu klasická  chytrost a invence  daleko slabšího  a arogance  síly  ze  strany  silnějšího.

Přesto je  zcela  jasné,  jak se  situace na bojišti  vyvine a  kdo nakonec  bude  tím poraženým. Izrael mobilizoval. Jako perličku přidám, že  dobrovolně  a  okamžitě  narukoval  Naftali Bennett, ještě  nedávno izraelský premier. Už  vidím  takového Nečase jak maže  do kasáren, kdyby se něco takového  stalo u nás… IDF  jde do války  s plnou parádou a  silou. Výsledek je  tedy  na bojišti  předem  dán.

Takže proč  vlastně  Hamas  zaútočil,  když  je vše  jasné?  A  dané?

Evidentně  chtěl zasadit  Izraeli  osudnou prestižní  ránu!  Ránu,  jíž nepochybně  oslaví celý muslimský svět a zradikalizuje  ho  způsobem,  který se naposled  povedl  Islámskému státu! Už  nyní lze prohlásit,  že se mu to povedlo!

Že  za  to  zaplatí  stovkami  ba možná  tisícovkami životů  svých  vlastních  civilistů?   Zejména  žena  dětí?  Nevadí, vůbec  nevadí!  Ba právě naopak!  Korán   v  této věci  to popisuje  zcela  jasně  – kdo  zemře  v boji proti nevěřícím ,  jde okamžitě  do ráje a  bude  sedět  Alláhovi po pravici.  Absolutní motivace  neohlížet se na  svůj  vlastní život. Jako v žádném jiném náboženství. Jsem si  jist,  že  stratégové Hamasu  dokonce tyhle  civilní oběti zakalkulovali a  pracují  podle  hesla  – čím více, tím lépe! Prostě klasické kolaterální  ztráty  a  návdakem  politického zisku.  Ti civilní mrtví, zabití Izraelci v odvetě jednak posílí  další  rozhořčení  Palestinců proti Izraeli a  jejich ochotu se obětovat a také  ještě  více rozlítí  muslimské komunity  celého světa, ale zároveň  i  antiizraeleské  síly  kolektivního Západu.

Nic  nedejte  na  svalnatá prohlášení  vedení EU, Německa, Francie  a dalších  západních zemí!  Jde o pokrytectví a lež nejhrubšího zrna. Snad  ještě  horších než  v  případě Ukrajiny! Nevěříte? Pak dovolte, abych  vám připomenul  jeden  z Tipů na  dobrou  knížku  od  přítele  Řezníčka  z Brna. Konkrétně  míním  tenhle:

Dal jsem si ji nedávno v  audioformě   a  doslova  mi  to vyrazilo dech!!!! Tam zjistíte, co  to opravdu  jsou  ty  „slavné“  neziskovky,  jak pravda  a reálie  pro ně neznamenají  vůbec  nic.  Jak v případě Palestinců  tolerují  úplně  všechno, ale  u druhé strany  vůbec  nic. Co  všechno je Palestincům  financováno  z  evropských peněz a grantů,  jak  funguje  a rekrutuje  se  pátá kolona  v Izraeli, jak  je identickým zrcadlovým obrazem  našich  sluníčkářů,  pražských kavárníků a progresivistů.  Skvělé a děsivé  čtení zároveň.

Dnes  se všichni  ti Scholzové Macroni  Borellové a Leyenové a  přirozeně  i Fialové a Pavlové   bijí  v prsa  a deklarují podporu  Izraeli, aby ji nedoložili  v  čase žádnými  činy. Přesně  jako to právě  zakouší Arménie.  Jejich neziskovky a  media  jim to prostě nedovolí, ani kdyby  to, co právě  vypouštějí  z mluvidel snad  realizovat  hodlali…

Ano Hamasu  šlo  o to veřejně potupit  Izrael. A  je ochoten  za  to zaplatit  cenu. I když  se všemožně  snaží, aby  nešla  příliš  vysoko. Viz prohlášení nikoliv  Hamasu , nýbrž jeho sesterské organizace Islámský  džihád, konkrétně  jeho mluvčího Dawuda Shihaba :

Jedním z cílů invaze Hamasu do Izraele je zajmout rukojmí.

Slouží to podle něj dvěma účelům – výměně za Palestince v izraelských věznicích a zabránění izraelské pozemní operaci v pásmu Gazy.

„Všichni vězni v rukou odbojových organizací budou zadržováni, dokud nebudou všichni naši vězni propuštěni z izraelských věznic,“ řekl Shihab.

Dodal také, že Izraelci již dříve zadržovali palestinské ženy a děti, takže „je nám jedno, že mezi zajatými Izraelci jsou ženy a děti“.

„Síly odporu zvážily všechny možné izraelské možnosti, včetně pozemních operací. Izraelci vědí, že každý krok něco stojí,“ řekl Shihab.

Videa zveřejněná online ukazují, že jako rukojmí jsou zadržovány mimo jiné děti.

Hamas  nabral desítky, možná stovky izraelských  rukojmí. Včetně  žen a dětí. S  cílem nejprve  z nich udělat  živé  štíty a  zabránit  tak  útoku IDF  pozemní operací na Gazu a  později je vyměnit  za  svoje  Izraelem  dříve  a nyní uvězněné, příslušníky.

Zkrátka  vsadili si  na  to,  že  Izrael  se snaží  vždycky  zajistit, aby  se jeho občané  dostali  nakonec  bezpečně  domů a to stůj  co stůj.  Zajetí pouhých  dvou  vojáků  před léty  stačilo k  tomu, aby  izraelská  armád a vtrhla  ve velké operaci do Gazy  nebo Libanonu. A  dnes  jde  spíše  o stovky  než  desítky  rukojmí. Jsem  moc  zvědav, co s tím izraelský  premier  a  dosud  excelentní tvrďák  – Netanjahu  udělá.  Zda dá přednost  zničení Hamasu a  obětuje  rukojmí  nebo  připustí  další ztrátu  prestiže  a  začne  vyjednávat. Nechtěl  bych  být  v jeho kůži. Ale  když  bych musel……  pak volím tvrdý postoj. Ať  to stojí, co to stojí. Vsadil bych si na  to, že  budoucí náklady  se  tak  dramaticky  sníží, pokud  teroristé  zjistí,  že  že  tohle morbidní  vydírání  nefunguje. Ale uznávám, že  kdybych měl mezi unesenými syna  nebo  vnoučata… Ale nemám. A premier  na to osobní optikou  hledět nesmí. Jinak nelze, aby  stál v  čele  státu.

Tohle  je  rovina  izraelsko  hamásovská  rovina  toho  proč?

Ale  ani zdaleka  motivy  toho  včerejšího útoku  Hamasu  nepopisuje. Tím si jsme  naprosto  jistý.  Ona  ta  akce  není  jen v místním rámci  nýbrž  zahrnuje  i  další,  řekněme – geopolitické zájmy!

Zkusme si je nějak popsat a kvantifikovat! Včetně  toho, kdo  stál nebo mohl stát  za  jeho útokem, financoval jej a  proč  tak  činil. Mohlo by  to vypadat takhle:

  • Hamas, který ovládá pásmo Gazy, je financován ze dvou hlavních zdrojů – Íránu a Kataru. A Hamás nemohl zahájit současný rozsáhlý útok na Izrael bez souhlasu alespoň jednoho z jeho hlavních sponzorů. S pravděpodobností blízkou 100% se jedná o Írán, který již podpořil útok na Izrael.
  • Jedním z možných cílů útoku je narušení sbližování mezi Izraelem a Saúdskou Arábií, jež v poslední době velmi úspěšně postupují (to uvedl zejména izraelský premiér Netanjahu během Valného shromáždění OSN v září).

Taková normalizace je pro Írán  extrémně nebezpečná. Kromě toho je normalizace vztahů mezi Izraelem a Saúdskou Arábií součástí globálnějšího procesu obnovy vztahů mezi Saúdy a Spojenými státy, který se po nástupu Bidena k moci ochladily.

V poslední době ale začaly opět posilovat. A to může mít dalekosáhlé následky. Například v podobě souhlasu Saúdské Arábie se zvýšením těžby ropy za účelem snížení cen ropy ve světě, což Biden skutečně potřebuje pro posílení svých volebních šancí, a také ohledně oslabení Ruska. To vše  Írán vůbec nepotřebuje, a proto se rozhodl situaci ztorpédovat.

Vztah Saúdské Arábie s Hamásem je navíc mimořádně obtížný. Viz  role  druhého sponzora  Hamasu  -Kataru. Saúdové, kteří si nárokují vedoucí roli v muslimském a arabském světě, však nemohou ignorovat otázku Palestiny. Tradičně trvali na í právu Palestinců vytvořit vlastní stát při všech jednáních s Izraelem.

Pokud tedy současný konflikt povede k rozsáhlé izraelské pozemní operaci v pásmu Gazy, při níž budou nevyhnutelné civilní oběti, stane se  pro Saúdskou Arábii obtížné cokoliv s Izraelem vyjednat a jednání mohou být pozastavena. Saúdská Arábie a její spojenec Egypt už vyzvali k okamžitému ukončení konfliktu.

Ostatně  totéž  píše  i  analytik Bloombergu  Andreas Kluth . Ten se   s tím opravdu nemaže a  na  tvrdo napsal : Bidenova velká strategie na Blízkém východě byla podpálena, ne-li celá spálena,“

–  Navzdory masivnímu mediálnímu efektu, který přinesl  útok Hamasu na Izrael, není pochyb o tom, že v blízké budoucnosti bude izraelská armáda schopna zcela zdecimovat  militanty v zemi. Síly jsou absolutně nesrovnatelné. Ale izraelská společnost vznese palčivé otázky, jak mohly armáda a zpravodajské služby zaspat přípravu útoku a proč na něj nebyly připraveny..

Velké problémy čekají i premiéra Netanjahua, který z bezpečnostních otázek učinil základ svého politického postavení. Ale z čistě vojenského hlediska nemá Hamás šanci se na dobytých územích udržet. A ví to. Nicméně  efekt zmatku v  celé izraelské společnosti, vygradované  hledání  viníků a  vědomí  fatální nedostatečnosti  je  samo o sobě pozoruhodným bonusem.

Další vývoj konfliktu a jeho vojenské vyhlídky závisí na odpovědích na dvě otázky. První otázkou je, zda Izrael zahájí pozemní operaci v pásmu Gazy s cílem zničit hlavní síly Hamasu.

Pravděpodobnost takového vývoje se zdá vysoká. To však bude znamenat prodlužování konfliktu a velké ztráty, a to i mezi civilním obyvatelstvem, což by mohlo, jak je uvedeno výše, vykolejit jednání o normalizaci vztahů mezi Saúdskou Arábií a Izraelem a Spojenými státy. Což by  představovalo velkou iránskou  výhru.

  • možnost  vyprovokování  dalšího ropného šoku, kdy znejistělý  svět  zažije  ropnou krizi. Na níž  vydělají  všichni  velcí  ropní producenti. Kdo by prodělal  je zřejmé! Ostatně, všimli  jste  si, jak snad  až  na Mexikoa  Nigerii, co ropný producent,  to  buď  zlotřilec  rovnou nebo alespoň krajně  podezřelý element  na  kterého si musíme  dávat  velký Pozor?  Zlotřilci  -Rusko, Irán, Venezuela, podezřelí Saudi  Katar, Emiráty, Irák???? Pročpak asi? Protože  jim jejich ropa a plyn  umožňují  jednat  s kolektivním Západem do značné  míry  suverénně…
  • Další  klíčovou otázku představuje  hádanka, zda libanonský Hizballáh, spojený s Íránem, zasáhne do války na straně Hamásu a otevře druhou frontu proti Izraeli ze  severu. Hizballáh je mnohonásobně silnější vojenská organizace než Hamas a může způsobit Izraeli spoustu problémů. V tomto případě však existuje možnost maximální eskalace konfliktu až do bodu, kdy Izrael zasáhne Írán. Když s e Hizballáh  do konfrontace nezapojí , dojde  k zásadnímu posílení vlivu Hamasu  mezi Palestinci  na základě klasického narativu o zradě. Ze  strany  Hizballáhu.

Zapojení  naopak znamená  velkou vojenskou pomoc a  už nikoliv  beznadějný  boj. Ale nikoliv  porážku Izraele. Řekli jsme  si, že Izrael je neoficiální jadernou velmocí, a proto může teoreticky zahájit jaderný úder na Írán a prohlásit, že  tak činí ohrožení existence země. A pak by mohla explodovat situace na celém Blízkém východě. Potažmo v celém světě.

Hamas se  ale  touto vojensky  ztracenou operací  vymezuje  oproti všem ostatním  palestinským politickým konkurentům!!! Například  Fatahu, OOP a podobně. Těm všem sebral  vítr  z plachet. Vedle  něj  nyní  vypadají  jako partičky  hospodských  žvanilů.

Odbočím – směřujeme, díky  hlouposti kolektivního Západu  k multipolárnímu světu. Nemám z toho radost. Multipolarita  je problém . Vygeneruje  spoustu konfliktů,  která  by  v v jedno nebo dvoupolárním světě  vůbec  nevznikly.

Stále však není jasné, zda je Írán připraven zahájit hru s tak vysokými sázkami, včetně Hizballáhu, nebo zda současné dění vnímá pouze jako „průzkum v platnosti“ a lokální pokus zabránit normalizaci vztahů mezi Saúdy a Izraelem. a Spojenými státy.

Nicméně  když  si vzpomenu na  vraždu  generála  Sulejmáního,  velitele  iránských  Revolučních  gard  Američany  v lednu 2020 v  Bagdádu a tehdejší oslavování  této  zcela  zbytečné  vraždy  kolektivním Západem a především  USA  a Izraelem slib  ajatolláhů,  že  jej pomstí,  který  dosud  nikdo nenaplnil, pak si tuto kalkulaci  velmi umím představit!  Velmi!!!

Zejména  to  té, co je  dnes nad  slunce  jasnější,  že země kolektivního Jihu  převážně odmítají  tančit  podle  taktovky  kolektivního Západu.

Hamas  je pro mne  terorismus  pur.  Stojím jednoznačně  na  straně  Izraele. Jde  malý ostrůvek  v muslimském moři,  který  jakmile  by  jedinou  válku prohrál, bude  beze  zbytku a  milosti smeten a zničen.  Vedle  toho jde o  ekonomicko technologický  zázrak a  pro mne o vzor  suverenity a nezávislosti, jak bych  to chtěl zažít  v Česku.   Prostě  hájí  se vší rozhodností  svoje  zájmy a  za všech okolností. I proti  Spojeným státům na nichž  jsou životně  závislí! Nějaký  Fiala, Rakušan, Lipavský a  další, by  v  Izraeli  nemohli  pracovat  ani jako vládní  vrátní.  I ti tam totiž  disponují  vlastním názorem a hrdostí.

Ale podpora  Izraele z mé strany není  bezvýhradná. Golanské  výšiny,  západní Jeruzalém a  západní  břeh  Jordánu  už  nejsou okupovány  nýbrž  nezákonně  k Izraeli  připojeny. /plně  stejně  jako nyní Krym  nebo Donbas  k Rusku. Ovšem beztrestně, bez  sankcí  a mnohých případech  – jako třeba  u Česka  dokonce  s naším požehnáním  -díky Zemane!

Tohle  nelze podporovat.  A Izrael nic  takového  neměl  činit. Tohle  ospravedlňuje  v  očích muslimů celého světa  jakoukoli  teroristickou vendetu a  vlastně  i na kolektivním Jihu.

Takhle … na první nástřel vidím  novou válku na  Blízkém východě.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 2,63 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Celkem dobrý článek. Mohl to být. Kdybyste ustál svou nepřekonatelnou potřebu flusnout si na Ukrajinu a vychválit jedny z nejodpornějších režimů světa, Rusko, Venezuelu…

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*