V Grónsku dramaticky vzrostla teplota. Před 11 tisíci lety




Sdílet článek:

G. SITAŘ

Klima na zeměkouli mělo v historii hodně daleko ke stabilitě. Jedním z posledních objevů na dané téma je existence rychlého oteplení klimatu na severní polokouli, ke kterému docházelo v dávné minulosti opakovaně.

Před zhruba 11,5 tisíci lety stoupla průměrná teplota v Grónsku během pouhých 40 let až o 8 stupňů Celsia. Po ní následovalo dlouhé období postupného ochlazování. A nestalo se to jednou, ale několikrát. Kompletní informace v odkazu na konci článku.

Náhlé zvýšení průměrné teploty na severní polokouli nese název Dansgaardovy-Oeschgerovy cykly nebo zkráceně D-O cykly. Jsou pojmenovány po dánském paleoklimatologovi Willi Dansgaardovi a švýcarském klimatologovi Hansu Oeschgerovi.

Ledovce jako obraz minulosti

Willi Dansgaard objevil v roce 1952, že poměr výskytu určitých izotopů kyslíku v dešťové vodě umožňuje stanovit teplotu srážkových oblak. Dalších 12 let sbíral a měřil vzorky vody a ledu z různých oblastí světa, aby prokázal, že poměr izotopů kyslíku v ledu může být využit jako indikátor klimatu v době, kdy led vznikal.

Podle jeho teorie jsou ledovce archivem historického klimatu, protože vznikají postupným ukládáním vrstev sněhu chronologicky v čase. Každá vrstva ledovce tak v sobě obsahuje informace o klimatu a atmosférických podmínkách dané doby.

100 tisíc let do minulosti

Podrobné zkoumání historického klimatu za pomoci analýzy ledovců umožnily dva velké projekty v Grónsku.

První projekt GISP neboli Greenland Ice Sheet Project započal v sedmdesátých letech minulého století a běžel deset let. Během něj se vědcům podařilo navrtat grónský ledovec do hloubky 405 až 2 037 metrů. Následoval projekt GRIP, Greenland Ice Core Project, který probíhal v devadesátých letech minulého století. Během vrtů se podařilo získat vzorky ledu z hloubky až 3 tisíce metrů.

Dramatické oteplení

Analýza ledu z takové hloubky umožnila určit klimatické podmínky na Zemi až 100 tisíc let v minulosti. Měřením poměru izotopů kyslíku v různých ledovcových vrstvách dospěli pánové Dansgaard a Oeschger k závěru, že se klima na Zemi během poslední doby ledové dramaticky měnilo.

V období rychlého oteplení stoupla teplota v Grónsku až o 8 stupňů Celsia za 40 let. K takovému nárůstu došlo zhruba před 11,5 tisíci lety. Během jiného naměřeného oteplení došlo ke zvýšení teploty o 5 stupňů Celsia za několik desítek let. Po něm následovalo výrazně delší období postupného ochlazování, které trvalo stovky let. Měření izotopů v ledovcích odhalilo, že k dramatické změně teploty došlo více než dvacetkrát.

Oteplení nejen v Grónsku

Někteří vědci tvrdí, že k období oteplování docházelo periodicky, zhruba jednou za 1 470 let, ale tento fakt zůstává předmětem diskuze. Měření izotopů z jednoho ledovcového vrtu periodické období oteplování potvrdilo, měření z pozdějších vrtů projektu GRIP obdobnou periodicitu nenašlo.

Podle měření říčních sedimentů zasahovalo oteplení během D-O cyklů až do centrální části Severní Ameriky a střední Evropy.

Důvody neznámé

Cyklické změny počasí na jižní polokouli byly rozdílné a nezpůsobovaly tak velké výkyvy v průměrné teplotě. Vědci prováděli ledovcové vrty na jižní polokouli dříve než na severu, ale D-O cykly byly potvrzeny až za pomoci projektů GISP a GRIP v Grónsku.

Co je příčinou D-O cyklů a jaké procesy ovlivňovaly nárůst teploty během jednotlivých cyklů, není jisté. Mezi možnými příčinami jsou uváděny rozdílná solární aktivita nebo změny proudění v Atlantickém oceánu. Nicméně neexistuje jasný důkaz, proč k nim docházelo.

Pozn. autora: Pro jevy v minulosti jasné důkazy neexistují, ale pro obdobné jevy v budoucnosti údajně ano. Není v tom rozpor?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*