Václav Klaus k výročí 17. listopadu




Sdílet článek:

PL/VÁCLAV KLAUS

Pane prezidente, oslavy 17. listopadu přichází v situaci, kdy je Česká republika i v západním tisku označována za „nemocného muže Evropy”, v ekonomickém smyslu. Mají občané stále co slavit?

Ekonomicky nemocná je Evropa jako celek. My jsme na tom z řady důvodů ještě hůře – vede k tomu vysoce industriální charakter naší ekonomiky, vede k tomu geografické umístění (bez kontaktu s mořem), vede k tomu špatná energetická základna naší ekonomiky, a v neposlední řadě její mimořádná přeregulovanost a byrokratizace. Vede k tomu naše bezvýhradná akceptace všech absurdit zeleného blouznění. Vede k tomu také naší ekonomické úrovni neodpovídající štědrost sociální politiky. Vede k tomu ale i nezodpovědné předání našich bank a našich velkých podniků do rukou zahraničních vlastníků na počátku tisíciletí. Dnes to určitě na slavení není, na připomínání si étosu a základních myšlenek 17. listopadu a na nemilosrdnou analýzu příčin jejich postupného opouštění však ano.

 V minulém týdnu byl premiér Fiala přirovnán k Milouši Jakešovi, generálnímu tajemníkovi KSČ. Šlo o srovnávací video stran cen potravin. A zejména a především, důvěra vládě poklesla na čtvrtinu občanů. Jde spíše o vysvědčení Fialově vládě, nebo o vážnější trhliny důvěry občanů v politiku?

Fialovo extempore s nákupním košíkem je skutečně mimořádné a lidová tvořivost se už na něm natolik vyřádila, že není důvod, abych to nějak rozvíjel. 17. listopad znamenal zrod důvěry občanů v politiku, dnes převládá nedůvěra. Fialova vláda stále hraje politiku antiBabiš, a jen tím se jí daří nemít zcela nulové preference, což by si zasloužila.

Státní orgány titulují občanské aktivity, které vystupují proti členství v EU či NATO či vyjadřují odlišné postoje vůči válce na Ukrajině či v Izraeli jako „antisystémové”. Ukradl dnes někdo termín „systém”?

Členství v NATO a EU není prvkem systémové definice. Je to naše volba, kterou jsme v jisté chvíli vědomě a svobodně udělali. Systém nám nikdo neukradl, systém – jak politický, tak ekonomický – který jsme vybudovali v 90. letech, „pouze“ výrazně zdegeneroval. Proto jsou jeho výsledky dnes horší. Jeho degeneraci jsme si způsobili sami, i když s vydatnou pomocí Evropské unie a jejích politik, které nejsou politikami svobodného politického systému a volného trhu.

Události 17. listopadu a dalších dějů u nás symbolizuje pád Berlínské zdi, klíčový předěl. Vy máte zásadní výhrady vůči současné podobě Evropy, hovoříte dokonce o „sebedestrukci Západu”. Vidíte nějaký další „pád Berlínské zdi”?

Mluvíte o pádu Berlínské zdi. Něco takového dnes už nemůže být v Evropě cílem. V posledních desetiletích jsme zbourali nejen všechny zdi, ale zbourali jsme i všechny hranice. A tím jsme umožnili masovou migraci, která v dnešní době – spolu se zelenou ideologií – destruuje Evropu. Dnes bych tedy zdi neboural, naopak, zdi (myšleno hranice) bych budoval. To by bylo cestou, jak zabránit sebedestrukci Evropy. Právě o tom je naše nová knížka „Sebedestrukce Západu 2.0 – Pád zrychluje“. Tam je toto všechno napsáno daleko podrobněji a vyargumentovaněji.

ParlamentniListy.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*