Válka z gauče
Sdílet článek:

Včera večer jsem po dvou hodinách vyšla z divadla, došla domů a zjistila, že český Facebook aktivuje článek 5 Severoatlantické smlouvy a vyhlašuje Rusku válku.

Dopad raket na území Polska je velmi nešťastná událost; bohužel bylo zřejmě jen otázkou času, kdy se něco takového stane.

Média spustila tradiční kolotoč ve stylu: polský ministr otevírá dveře, polský ministr odsunuje židli od stolu, polský ministr dosedl na židli, polský ministr zvedl sluchátko, polský ministr telefonuje, polský ministr položil sluchátko… opravdu by mne zajímalo, k čemu to je? Kromě vyvolávání hysterie?

Reagovat třicet vteřin po zveřejnění zprávy nesmyslnými výkřiky o napadení členského státu NATO asi není za daných okolností nejmoudřejší.

I kdyby šlo o ruské rakety, ještě z toho nevyplývá, že to byl záměrný a cílený ozbrojený útok. Jakkoliv je střílení na kohokoliv strašné, může jít o chybu, nedbalost nebo selhání nějakého jednotlivce – právě taková vysvětlení by měla být prvotní. Primárně máme uvažovat tak, že nešlo o úmysl. Namísto toho promptně zahltíme veřejný prostor spekulacemi o rafinovaných strategických plánech Ruska.

Mimochodem, reakce je také výstižnou odpovědí všem, kdo tvrdí, že už nyní jsme ve válce. Pokud by tomu tak bylo, není nutné se vzrušovat, protože dopad raket na polské území by nic neměnil. Povyk, který událost způsobila a který vypukl ještě před tím, než měly příslušné orgány vůbec šanci ji vyšetřit, svědčí o něčem jiném: pokud by šlo o ruské rakety, jde o narušení dosavadního míru.

Nicméně jsem ráda, že NATO české odborníky na válku neposlouchá. S aktivací článku 5 ještě chviličku počkejme.

 

Monika Čírtková

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. A mezitím se ukázalo, že to byla raketa ukrajinská, která byla polským směrem vypálena zcela záměrně, tedy “operace pod falešnou vlajkou.” Ještě že se to ukázalo tak rychle.

    • No madam zamenujete pricinu s dusledkem.Pricina je bezohledne ostrelovani infrastruktury nutne k preziti milionu lidi(elektrika,plyn,voda,atd) raketami z letadel bombarderu velke zeme proti mensi a vojensky slabsi zemi bezohlednym dobyvacnym agresorem.Tato zeme se brani tak,jak by jste se branila Vy.To je ta pricina.No a pri braneni treba Vaseho baraku ty obranne rakety litaji proti tem smrticim(a vas branici)treba v tom stresu tam kam nemaji.Zkuste poprosit pana agresora,at rakety nelitaji,a mate klid.

  2. …no i Pospíšil si pospíšil. To se pozná opravdu platný (neplést s úplatným)
    €-poslanec.

  3. Najednou mají tyto osoby péči o hledání vzdáených příčin nějakého incidentu. Doufám tedy, že se již konečně budou zabývat i příčinami války na Ukrajině a ne se demagogicky tvářit, že historie Ukrajiny začala až dne 24. 2. 2022. Jinak je třeba říct, že politici, kteří kvůli své nezvládané rusofobii nejsou schopni racionálních úsudků, jsou mimořádně velkým ohrožením bezpečnosti naší země!

  4. Muzete svolat mimoradne zasedani valneho shromazdeni OSN,kde vysvetlite 134 statum sveta,ze se mýlí a priste nez neco schvali at se zeptaji Vas.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*