Věčná ekonomická lábuš
Sdílet článek:

Znáte to, ne? Ten otřepaný vtip? Potká slon kamarádku myšku a postěžuje si na trávení. Myš mu pomůže: Vleze slonovi do chobotu a vyleze zadem. “Lepší?” ptá se myš. Slon je blahem bez sebe: “Och, to je lábuš! Ale chtělo by to ještě jednou.” “Tak ale naposled,” souhlasí myška a vleze zase slonovi do chobotu. Načež si slon strčí chobot do rekta a zapěje: “Vjéééčná lábuš!”

Slonem je v této bajce český stát a myškou české energetické společnosti. Slon se rozhodl, že příští rok vyždíme z energetik daně z “nadměrných/ mimořádných/ nezasloužených zisků”. Aby měl na podporu občanům, kteří strádají pod vysokou cenou elektřiny. Už se jedna energetická firma rozhodla, že kvůli tomu – bude muset zvýšit cenu elektrické energie…

Největším výrobcem elektřiny je u nás ČEZ, vlastněný ze 70 % státem. Ten zdražovat nebude – ale státem bude rovněž vyždímán. Jenže pak zase státu za letošek nevyplatí Nebude z čeho. Tady jsem už mimo původní bajku a jsme v bajce jiné, kde si slon honí chobotem péro – aby ze sebe získal pro sebe výživný proteinový pokrm.

A tímto vlastně stát vyjebal i s menšinovými vlastníky. Krom toho, že spláčou nad výdělkem z dividend, mohou už nyní plakat i nad výdělkem z případného prodeje akcií. Během půl roku všelijakých vystřelených floskulí z úst různých ministrů se vládě podařilo srazit cenu akcie ČEZ z 1.200 Kč na 800 Kč/kus. S ohledem na to, že se šušká o znárodnění celého ČEZu, přesněji nuceném odkupu akcií menšinových akcionářů, nemusila by to být hloupost vlády – ale naopak její vyčůranost. Ovšem teď stát na odkup ani takto levných 30 % akcií nemá peníze. (Při nuceném odkupu stejně bude muset zaplatit víc než tržní cenu.)

No a až bude ČEZ znárodněný, nebudou už žádné právnické problémy s tím, aby si celostátní ČEZ za peníze z rozpočtu (od jiných myší) mohl konečně postavil nové Dukovany a nový Temelín. Jak se ty peníze do rozpočtu dostanou? Zdaněním bank. Z chobotu slonovi ještě před uzavřením věčné lábuše unikla zatím jenom jedna…

Jenom připomínka – jen díky tomu, že měly banky (i zdravotní pojišťovny) patřičné rezervy, mohly ve zdraví přečkat dva roky covidu!

Problém s věčným převalováním peněz z konta na konto je v tom, že je tady jistý valivý odpor, přesněji řečeno mastné poplatky za správu peněz. Ale ty se zase zdaní!

Znovu: Drahá není výroba elektřiny, ta zdraží až na burze, která nemá žádné brzdící elementy; to není “trh” když prodej zanedbatelného množství zvýší cenu celého objemu produktu!

Ještě jedna připomínka: Ani banky, ani výrobci elektrické energie, ani automobilový průmysl dlouho nepřežijí neustále tupě podporovanou tupou elektromobilitu. Jediný, kdo ji v Evropě přežije, budou Číňani!

No a já zatím budu letos šetřit watty. Abych získal od PRE (až) 3.000,- za desetiprocentní úsporu proti loňskému odběru. (Už je nás statisíce pražských domácností, co se zde zavázaly šetřit. Přihlášky jsou otevřeny ještě do 15. listopadu.) Půjde mi to těžko, protože jsem za loňské platební období už ušetřil 35 % odběru. (Nákupem sedmi trenek navíc.)

Pamatujete se, jak jsem říkal, že energetik, který dokáže za rok uspořit 30 % by potřeboval vyhodit – protože proč už to dávno neudělal, když to jde tak jednoduše? Tak vyhozen je ten, co šetřil dříve, protože teď to tak jednoduše nepůjde. A nevím, nevím, jak teď ušetřím. Když jsem dříve dal místo žárovek stovek halogenové žárovky sedmdesátky, ušetřil jsem 30 % elektřiny – při zhruba stejném světelném toku. Teď jsem nahradil žárovky sedmdesátky ledkami s příkonem 11 W (a šedesátky šestkami). Když teď zhasnu světlo s ledkou 11 W, tak sice ušetřím 100 % energie – ale jen 11 wattů. A mám tmu. Proto nešetřím zbytečným zhasínáním!

Už dlouho vypínám nepoužívané nabíječky (efekt kapajících kapek, nebezpečí zahoření bez přítomnosti obyvatele bytu). Teď asi začnu na noc vypínat i router (24 W). A vytahovat ze zásuvky i vypnutou chytrou televizi.

A co ušetřím za nesledování zpráv! Ach, to teprve bude lábuš…

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,22 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*