Vidlák: ODS je politická mrtvola a supi nad ní krouží
Sdílet článek:

PZ/VIDLÁK

„Lidi na nás koukají a vůbec nerozumí tomu, co děláme. Zbytečně taktizujeme, hrajeme při zdi.“ Těmito slovy ve videu natočeném ve sportovní šatně hecoval její osazenstvo předseda STAN Vít Rakušan. Jeho slova mířila na počínání koaliční vlády, které je však sám součástí. Součástí nové kampaně Starostů jsou také výjezdy mezi lidi s heslem “bez cenzury”. Ovšem jak se ukázalo, nevyzrálý Rakušan nemá ve víru vášnivé diskuse vše úplně pod kontrolou, což přináší zvýšené riziko chyb. A jedné poměrně velké se Rakušan dopustil na setkání s občany v Sokolově, když na dotaz ohledně osudu energetické společnosti ČEZ prohlásil, že by vláda Petra Fialy (ODS) měla stihnout odkoupit zbytek akcií této firmy. Není divu, že jeho výrok nezůstal bez reakce, a dokonce akcie ČEZu zaznamenaly okamžitý propad. Podle politologa Lukáše Valeše se Rakušan přestává chovat jako vicepremiér vlády, chce si jen zachránit kůži a je ochoten obětovat cokoliv, dokonce i miliardy korun z ČEZu.

  • Jak je vůbec možné, že tento člověk stále zastává svou funkci?

Pšt! Ať ho nevyplašíme! Ještě má mít celu řadu dalších debat, takže se zřejmě dozvíme spoustu dalších zajímavých informací, nejen o tom, jak si chce Rakušan zachránit politické přežití, ale nejspíš se hodně dozvíme o jeho letoře, skrytých touhách i animozitách mezi hnutím STAN a zbytkem pětikoalice.

To víte, dva roky vládnutí už máme za sebou, teď už se nepopulární kroky nedělají. Teď se naopak zmírňuje rétorika, protože se blíží den, kdy se ze všech dezolátů, lůzy a dezinformátorů a kolaborantů stanou občané, kteří ve svátku demokracie zase rozdají karty. Za půl roku už budou všichni populisté.Rakušan s tím jen začal jako první, protože má také nejvíc problémů. Je nejvíc nenáviděným ministrem, je považován za všeho schopného cenzora, má pověst křiváka a ojebávače, všichni to o něm vědí a těžko s ním někdo půjde do koalice. Proto si najal henten marketingový tým a zkouší vylézt po cizích zádech co nejvýš.

Já osobně si myslím, že se mu to nepodaří. Jen se ještě více izoluje a nadělá si nepřátele i mezi liberály. Navíc na sebe zaměří palbu ze všech stran. On si možná hraje na frajera, který to ustojí, ale incident s ČEZem v Sokolově ukázal, že když do vás střílejí všichni, tak prostě nějakou chybu uděláte. Jen houšť a větší kapky.

  • Ozývají se i názory, že Rakušan svým chováním škodí nejen celé vládě, ale především straně ODS premiéra Petra Fialy. Ten s tím však zatím nic nedělá a do souboje s Rakušanem se mu nechce. Může to znamenat začátek „úplného“ konce kdysi tak slavné ODS?

Ona ještě nějaká ODS existuje? Nevšiml jsem si. Alexandr Vondra dělá kampaň do europarlamentu s vlastním ksichtem, Kuba raději vůbec na bilbórdech nepíše, že je z ODS, ba i Blyštivý Péťa většinu své sebeprezentace dělá pod institutem Petra Fialy. Jedna část ODS se vytratila koalicí s TOPkou a KDU, druhá část vyletěla do luftu bačováním našeho skvělého premiéra a zbytek hledá, kde nechal tesař díru. Už vlastně jen čekáme na volby, které to ukáží v plné nahotě.

ODS je politická mrtvola a krouží nad ní nevídané množství supů. Vítek Rakušan je jen největší z nich.

Aby těch vládních přešlapů nebylo v uplynulém týdnu málo, na pomoc přispěchal pirátský ministr Ivan Bartoš se svou „specializací na digitalizaci“. Po nevalném startu jeho projektu „eObčanka“ teď předvedl další fiasko, když společně s ministerstvem školství spouštěli projekt digitálních přihlášek na střední školy. A jaké to překvapení – projekt po spuštění opět nefungoval. Jak je možné, že Bartošovy přešlapy nemají příliš velký vliv na voliče Pirátů? Jejich preference jsou vcelku stabilní a někde dokonce vykazují i mírně rostoucí trend.

  • Proč Bartošovy přešlapy nemají vliv na Pirátské preference? Protože je volí především mladí vysokoškoláci, kteří dělají naprosto stejné chyby i hlouposti a považují to za normální. To je ten produkt moderního školství. Hodně sebevědomí, málo schopností. Navíc… ukažte mi, který ministr této vlády je kompetentní a něco mu funguje? Válek stále nezařídil léky, ba dokonce se deficit stále prohlubuje, Stanjurovi se propadá rozpočet, protože ten loňský mu vyšel jen díky účetním trikům, Langšádlová vymyslela trasfer vědeckých znalostí v podobě domečku kresleného jedním tahem, Černochová naši armádu zadlužila a vyprázdnila, Síkela se chtěl odstřihnout od ruských energií a kupuje jich víc než kdy jindy, o Lipavského blembáku ani nebudu mluvit… Co je na tom divného, že to nefunguje ani Bekovi a Bartošovi?

V minulých rozhovorech jsme si povídali o tom, jak Evropou otřásají protesty zemědělců. A jak je vidět, vlády v některých zemích již začaly pod tlakem farmářů a zemědělců konečně jednat. U nás se chytá „jízda na Prahu“, která byla oznámena na 19. února. Jaký je podle ten v současné době ten „nejzásadnější“ spor mezi vládou a našimi zemědělci?

Vláda vede naše zemědělství ke krachu. Tečka.

Víte, ona to opravdu není jedna významná věc. Jsou to stovky malých nařízení, stovky povinností, stovky drobností, které českému zemědělci i jeho zahraničním kolegům ztrpčují život. Když si sednete holou zadnicí na cirkulárku, také nepoznáte, který zub vás škrábnul. Systém se prostě stal tak složitým, buzeračním a problematickým, že jsou zemědělci naštvaní a jedou ministru Výbornému zkazit zbytek funkčního období. Zemědělci představí celou řadu požadavků, ale vlastně by bylo snazší postavit úplně nové zemědělství.

  • Můžete nám o chystaném protestu českých zemědělců říci více informací?

Pojede se na Prahu. Naše dálniční síť není nic moc a Praha také nemá nijak zvlášť vyřešenou dopravní síť. Traktor je strašně velká věc. Obzvlášť v dnešní době. Zabere hodně místa a jede pomalu. Já bych si na pondělí 19.2. neplánoval nic, co souvisí s jízdou po D1 a popojížděním po Praze. A všem, co jsou připraveni zemědělce podpořit vzkazuji, aby přijeli do Prahy vlakem.

Informací bude postupně přibývat, takže se veřejnost dozví trasy i vlastní program, ale den protestů bude celkem spolehlivě i dnem dlouhých kolon na dálnicích.

  • Na závěr by mě ještě zajímal Váš názor na „pohádku“ Petra Fialy „O zapomenutém milionu“. Chvilkama se zdá, že Fiala může být rád, že toho svého Rakušana pořád ještě má, neboť i když mu škodí a okopává vládě kotníky, pořád svými přešlapy vytváří dostatečně silnou kouřovou clonu, která zakrývá průšvihy samotného premiéra. Kdysi kvůli „několika kabelkám“ parta elitních detektivů ve spolupráci se státními zástupci vládu „odstranila“. Kde jsou dnes všichni ti strážci zákona a pořádku, když do „zapomenuté kampeličky“ chodí politici vkládat desítky milionů v hotovosti, a dokonce i stovky milionu v hotovosti vybírají?

Co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi…

Představuju si, co by režimní intervjuci dělali, kdyby se takhle zachoval Andrej Babiš. Já nechci, aby nám vládli beztrestní politici. Já chci, aby nám vládl premiér, co je pod drobnohledem. Ale co chtít od zaprodaných novinářů i zaprodaných politiků, že?

Je třeba se bouřit, bouřit a bouřit. Je třeba neposlouchat, křičet, zatnout zuby, zvednout se z gauče a vyrazit na náměstí. Kdo se nebouří, ten nic nedostane.

Prvnizpravy.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Líbí se mi ta fotka k článku. Jasně dokazuje, že náš premiér si důrazně umí stát za svým. Na invektivu dezinformátora “Jak vysvětlíte, že s IQ 102 máte tolik titulů?” razantně odpověděl “103”.

  2. Bazeďák má Fialovo moudí pevně v ruce, Fiala takovou možnost (dozimetr) připosraně nevyužil.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*