Vláda je připravena pomoci, utíkejte!




Sdílet článek:

Ronald Reagan prohlásil, že devět nejděsivějších slov zní: „Jsem z vlády a jsem tady, abych vám pomohl”. V některých dobách je vláda pod obrovským tlakem vykázat činnost, což vede k záplavě nových opatření. Malý přehled toho, co přinesla různá vládní pomoc v nedávné době.

Vláda přehršlí regulací způsobí, že řada věcí přestane fungovat. Dobrovolná obchodní směna lidí, kteří sami nejlépe vědí, co jim vyhovuje, je narušena. Podle principu zákona na všechno pokračuje příval nových regulací. Výsledek vypadá takto:

(1) Minimální cena alkoholu ve Skotsku ničemu nepomohla

Skotská vláda ve snaze bojovat s alkoholismem zavedla v roce 2018 minimální cenu za jednotku alkoholu. Od zavedeného opatření si slibovala snížení spotřeby alkoholu a snížení počtu těžkých pijáků.

Nejnovější studie publikovaná v červnu státní organizací „Public Health Scotland” přiznává, že nenašla žádné důkazy, že by minimální cena alkoholu dosáhla zamýšlených cílů. Spíše naopak. U nejnižších příjmových skupin se zvýšil finanční stres a pijáci většinou omezili výdaje za potraviny a další věci běžné spotřeby, než aby se vzdali své denní dávky.

Pozn. autora: Na rozdíl od jiných opatření, u kterých je dopředu zcela jasné, jak to dopadne, tento výsledek spadá do kategorie překvapivé. 

(2) Dodatečná daň ze sladkých nápojů

Americké město Seattle se rozhodlo bojovat s obezitou. Jedním z opatření je dodatečná daň, kterou město uvalilo na doslazované nealkoholické nápoje a kterou zavedlo v roce 2018. Nová daň, která zvýšila cenu nápojů jako je například Coca Cola, měla postrčit konzumenty, aby si místo přeslazené koly koupili něco zdravějšího.

V lednu tohoto roku vyšla studie, jejímž cílem bylo vyhodnotit reálné dopady daně na slazené nápoje. Studie porovnávala vývoj konzumace různých typů nápojů před zavedením daně a po dobu dvou let od jejího zavedení. Data ze Seattlu porovnali autoři studie s údaji ze srovnatelného Portlandu, který žádnou daň na nezavedl.

Autoři zjistili, že lidé místo dražších přeslazených nealkoholických nápojů zvýšili konzumaci piva. Studie v závěru uvádí, že politici by „měli zvážit nezamýšlené důsledky před implementací dalších opatření”.

Pozn. autora: Měli by, ale nikdy to neudělají. Nutkání pomoci je příliš silné. 

(3) Vláda staví byty pro chudé

Kalifornie se rozhodla před dvěma lety postavit za pomoci státních peněz domy pro 600 chudých rodin. Tento rok zjistili úředníci, že cena jednoho bytu se nedostane pod milión dolarů, což je neudržitelné. Za nárůstem cen jsou kromě zvýšení cen stavebních prací podle místního tisku také přísnější normy na environmentální udržitelnost pro vládou financované byty, delší schvalovací procesy a „neuvěřitelně byrokratický proces zajištění financování.”

Pozn. autora: Vláda si myslí, že ušetří nepřiměřený zisk developera, když něco postaví sama. Nikdy se ale nenamáhá vysvětlit, jak zajistí, že její náklady na výstavbu nebudou výrazně vyšší, než když to bude stavět soukromník. Kdyby totiž vláda dokázala něco postavit nebo vyrobit levněji, musel by socialismus fungovat.

(4) Maximální cena nájmu 

Dvě největší města v americké Minnesotě schválily minulý rok maximální růst nájmů z roku na rok ve výši 3% včetně nově postavených bytů. Reakce trhu na regulaci nájmů byla okamžitá. Jeden developer okamžitě zastavil projekt na výstavbu tří rezidenčních budov a druhý oznámil, že projekt pozastavuje, protože investoři ztratili zájem projekt financovat.

Pozn. autora: Rostoucí cena znamená, že je něčeho málo. Opatření, které sníží dodávky zboží, kterého je málo, je přesným opakem toho, co by se mělo udělat.

(5) Efekt George Floyda

Americké ministerstvo dopravy vydalo statistiky smrtelných dopravních nehod za rok 2020. Největší nárůst úmrtí v meziročním srovnání, v desítkách procent, je u černochů v měsíci červnu a následujících měsících. Na konci měsíce května 2020 došlo k úmrtí George Floyda při policejním zákroku. To podle Russe Martina z asociace, která se věnuje bezpečnosti silničního provozu, vyvolalo celonárodní diskuzi o inkluzi v dopravě a rovného vynucování dopravních pravidel.

Policisté proto dostali v následujících měsících pokyn, aby nevynucovali dodržování dopravních předpisů, je-li řidičem osoba černé pleti.

Pozn. autora: Na rozdíl od skotského alkoholu nepřekvapivé.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*