Volební preference občanů v zahraničí
Sdílet článek:
Není náhodou, že navrhované korespondenční hlasování v zahraničí podporují vládní strany pětikoalice a odmítá opozice.

Politické preference občanů v zahraničí se radikálně liší od občanů volících a převážně žijících na území Čech, Moravy a Slezska. V posledních volbách do Poslanecké sněmovny roku 2021 byly hlasy zahraničních voličů přiřazeny do Ústeckého kraje. Podíváme-li se na výsledky hlasování zahraničních voličů, zjistíme mocenský monopol pětikoalice.

Protože dosud musí zahraniční voliči, stejně jako občané na území Čech, Moravy a Slezska, vykonat hlasování osobně, došlo na velvyslanectví a konzuláty jen 13 236 voličů. Jejich hlasy měly určitý význam v Ústeckém kraji, kde volilo i s nimi asi 380 000 voličů, ale byly celostátně zanedbatelné, když volilo více než 5,4 milionů voličů.

Touha přilepšit v příštím volebním výsledku může být motivací i při prosazování či naopak odporu vůči připuštění korespondenčního hlasování, jehož cílem je zjednodušit volby pro občany v zahraničí, kteří nežijí ve městě, kde máme velvyslanectví či konzulát. Důsledkem bude větší vliv zahraničních voličů na vznik vlády u nás. Jak velký je otázkou. Avšak voliči v zahraniční mají jiné problémy a tedy i politické preference, než voliči doma. Nejasné je, nakolik by si domácí voliči nechali ze zahraničí vnutit vládu, kterou nechtějí.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Proč já jako občan žijící v České republice budu diskriminován a nebudu moci volit korespondenčně a budu muset jít do volební místnosti?

    • Protože na jakékoli korespondenční volby (respektive jejich výsledek) je třeba pohlížet jako na podvod. Bez ohledu na to, jestli se koresponduje papírově, nebo jedničkami a nulami po internetu. Nelze zajistit svobodnost a tajnost hlasování a v případě jedniček a nul ani anonymitu. Volby, které nejsou svobodné, tajné a anonymní nejsou demokratické. My, starší to známe ze socíku. Tam bylo podvodem těch 99,99 procent hlasů pro jednotnou kandidátku Národní Fronty.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*