Vrať Puškinovu medaili a budeš národním hrdinou!
Sdílet článek:
Pokud by se Václav Klaus či Jaromír Nohavica nyní rozhodli Puškinovu medaili vrátit, nepochybně by se v očích některých stali takřka národními hrdiny…

Bývalý český prezident i premiér Václav Klaus a populární folkový zpěvák Jaromír Nohavica sklízí v současné době z řady míst vlnu kritiky za to, že jim byla v minulosti ruským prezidentem Vladimírem Putinem udělena Puškinova medaile. Václav Klaus ji obdržel v roce 2007, Jaromír Nohavica pak o 11 let později v roce 2018. A co víc, oba dva se rozhodli si tuto medaile ponechat i poté, co Putinovo Rusko zahájilo před třemi týdny ozbrojenou agresi na Ukrajině…

Zatímco českému exprezidentovi tato kritika nejspíš žádnou újmu nezpůsobí a není vyloučeno, že Václav Klaus je jistým způsobem rád, že je díky ní opět středem mediální pozornosti, zpěvák Jarek Nohavica zažívá kvůli ní velké nepříjemnosti. Nejprve mu byly zrušeny jarní koncerty v Polsku, pak mu kvůli rozhodnutí Palackého univerzity byl zrušen na květen plánovaný koncert v Olomouci, a v tomto týdnu byl zrušen i předem vyprodaný Nohavicův koncert, který se měl konat příští týden v Domě kultury v Uherském Brodě. Pořadatelé tak učinili na základě doporučení uherskobrodských radních z důvodu „nedostatečné distance zpěváka vůči prezidentovi Ruské federace“ (viz odkaz zde).

Názory na to, zda zrušení či zákaz některých Nohavicových koncertů je správný, se liší, a na internetových diskusích jsou často předmětem ostrých sporů. Dost mě v tomto směru překvapuje, že i někteří lidé, kteří ještě donedávna orodovali pro demokracii a absolutní svobodu, rozhodnutí zastupitelů města Uherský Brod či UP Olomouc obhajují ve stylu, že se nic hrozného neděje a že je demokratickým právem kohokoliv, zda tomuto svéráznému umělci povolí na území své obce vystoupit či nikoliv.

Já s „doporučením“ uherskobrodských radních problém mám, neboť mi připomíná některé praktiky, které zde panovaly před pádem komunismu v roce 1989. Pro ty, co tuto dobu kvůli svému datu narození nepamatují (případně pro ty, co již ztratili paměť), si zde dovolím ocitovat některé vzpomínky Jaromíra Nohavici na toto období, které před pár dny napsal na svém facebookovém profilu (viz odkaz zde):

„…písně typu „Halelujá , Metro, Jak se tak zmenšujou byty a pokoje“ jsou neslučitelné s profilem profesionálního umělce v socialistické společnosti, který navíc svou tvorbou ovlivňuje mladé lidi. Svým postojem, hodnocením a vyjádřením se staví proti základním postulátům naší společnosti, hraje si na falešného hrdinu a získává tak lacinou popularitu mezi mládeží…“ (zdůvodnění prvního Nohavicova zákazu koncertování v roce 1984)
„…začal psát a zpívat písně, které urážely naši lidovou armádu, zesměšňovaly a provokovaly poctivé lidi a mladým, před kterými vystupoval, křivily názory…“ (zdůvodnění druhého Nohavicova zákazu koncertování v roce 1987)

Pro ty, co budou argumentovat tím, že Jaromír Nohavica i Václav Klaus svým postojem dávají najevo podporu Putinova režimu, kvůli jehož mocenským choutkám čelí Ukrajina v současné době ozbrojené ruské agresi: jak Nohavica, tak i Klaus veřejně vyjádřili s touto agresí nesouhlas. Pokud by se nyní rozhodli Puškinovu medaili vrátit, nepochybně by se v očích některých stali takřka národními hrdiny. Ale já se ptám: nebylo by to od nich tak trochu laciné gesto? A je někdejší převzetí Puškinovy medaile (kterou v minulosti mimo jiné obdržel i finančník George Soros) opravdu projevem loajality ke všemu, co se v putinovském Rusku děje?

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

13 Comments

 1. Tahle probíhající “Hilzneriáda” mi radost nedělá. Češi umí být hrozné, ale zároveň podlé svině. Jestlipak si někdo dnes vzpomene, kdo to byl starý Hilzner?

  • Jenže oni jsou to bohužel Moraváci a Hanáci, kteří “hrdinně” zakazují Nohavicovi koncerty… už jenom ten důvod, uvedený těmi brodskými zmrdy (sebranka flanďáků, kteří vlezou do každé (__.__), pokud z toho kápne), je typický pro 50. léta. Jsem přesvědčený o tom, že někteří z nich ještě před 30 lety tvrdě prosazovali heslo “Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak”. Zajímavé, že Ostravě a Břeclavi Jarkova “nedostatečná distance” nevadí…

   • Těžko říct, jestli ti “Moraváci a Hanáci” nejsou české povahy… nemohu soudit. Vliv podlého češství se smísil do celé země již od Bílé hory. Chtělo by to zjistit, jak by Jarek dopadl třeba v Praze. V Lucerně kdysi taky vystupoval a lidé mu tleskali. Jak by to dopadlo dnes? Tam raději agentury jeho koncert pro jistotu nepořádají… Zákulisní aktivistické manýry jsou mi vzdáleny na 100 honů.

    • Ale ano, v květnu by měl mít dvě vystoupení v Outů aréně, už jsou dávno vyprodány a pokud vím, zatím je nezrušili.

     • To je fajn vědět, uvidíme co na to Kocáb, Hutka a Basiková s Kolerem 🙂 Dík za info

 2. Je až obdivuhodný ten neustávající příval náhlé nenávisti ke včemu co jevzdáleně připomíná Rusko.Umění,technika,lidé podobné rasy,snad možná uznávající poněkud jiné hodnoty nežli uznávají hovniválové západně od jejich hranice.
  Ve jménu čeho novodobí Bobligové a inkkvizitoří ženou na hranice cenzury,mediálního lynče,lží a pomluv všechy ty,kteří mají jěště drzost a velikou odvahu přemýšlet a konat podle svého?
  Toto svinstvo velice úspěšně odvrací pozornost lidu od prováděného okrádání,zbídačování a ulmčování odpornými hrátkami na pomoc podobně
  zneužitým lidem na východ od Vyšných Hágov.
  V současnosti snad už jen pořádný držkopád hubou do sra-ček progresívního maoiznu,nakálených vybranou smečkou křivohřbetých prašicvů
  a smečkami presstitutských hyen a jejich sledovateli.
  Pak při troše štěstí, může pár odvážných po čae zmaru a zkázy začít znovu žít.

 3. za války někdo zabil na “černo” prase a soused ho udal-i když věděl,že je v sázce život.Ta obrovská závist,debilní hamižnost-ano už tehdy jsme měli lidi třetího tisíciletí-otroci,bez mozkové a trubci loajální k říši- i kdyby je to mělo stát život.A některé věci se nemění

 4. Národní hrdina v očích zdivočelých revolučních gard – novodobých prověrkových komisí (v čele s předsedou eurosoudruhem Putnou), pro které je NÁROD sprosté slovo? Oxymóron a velice pochybná čest…

  • Přesně tak. Asi nechce a já se mu nedivím – však za bolševika taky mohl pět písně typu “Marx Engls Bítls, to je ten rytmus” a mohl být “národním hrdinou”…..a nechtěl.

 5. Nyslim, ze nas od vladnoucich bolseviku cekaji jeste horsi veci, nez je zakazavovani koncertu a cenzura. Kujou pikle, az se u nich kouri.

 6. Je tu znovu doba, kdy aparátčíci rozhodují, kdo smí plnit sály a kdo ne. Už to, že koncerty byly vyprodané nám dává jasný signál, co si o tom myslí Nohavicovi posluchači.I kdyby se Nohavica odmítl distancovat od ruské okupace v demokracii mu nemá právo někdo zakazovat koncerty. Tihle lidé jsou dnes stejní jako byli tehdy komunisti. Před třiceti lety měli plné huby svobody, demokracie, volnosti názorů a křičeli už nikdy cenzura a nikdy totalita. Stačilo pouhých třicet let a jeto tu zas. Média s jediným správným názorem, umlčování a rozsudky za názor, zakazování, špiclování a vyhazování z práce. Nepochybuji o tom, že se velice rychle přidá i to ostatní co jsme tady znali. Zase se budou smolit kádrové posudky, psát na každého spisy, ubírat body za původ a politickou orientaci rodičů. Pamatujete si ty proslovy o pluraritě názorů? Tak na ně klidně zapomeňte! Ta doba už je pryč.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*