Vyprovokované Rusko?
Sdílet článek:

Je neuvěřitelné, že někdo dokáže s kamenou tváří tvrdit, že Rusko bylo vyprovokováno. Evropský mainstream je jinde než český. I po Krymu vesele obchodovali, budovali NordStream II., posilovali energetickou závislost. Sankce na Gerharda Schrödera neuvalili dodnes, v ruských službách je i nedávný rakouský premiér Christian Kern (v roce 2015 nás komandoval za nepřijetí uprchlíků).


Macron i Merkelová jezdili do Moskvy pravidelně, Macron několikrát citoval Dugina a mluvil o nezbytném spojenectví Evropy od Lisabonu pro Vladivostok. Tvrdil, že přátelské vztahy s Ruskem nemají alternativu. Německo stále odmítá posílat na Ukrajinu zbraně, zatímco zásobuje země od Egypta po Saúdskou Arábii.

Scholz vystupoval ještě smířlivěji než Merkelová. Proti Rusku konzistentně vystupovali a před ním varovali pouze Britové, Poláci a Balti. Ti první už nejsou v EU, ti druzí jsou tam za otloukánka a ti třetí jsou takoví palečkové Evropy.

Takřka nikdo nezbrojí. Pouze hrstka států v Evropě vůbec odvádí 2 procenta (Rusko dává skoro 5!) na armádu. Jsou to opět ty, které se Ruska konzistentně bojí. Němečtí vojáci trénují s košťaty, nemají v pohotovosti téměř žádný funkční arzenál.

Představitelé Maďarska a Itálie byli nedávno v Moskvě prosit o více plynu.

Biden se podřekl, ne přeřekl, ale podřekl se, že pro Ukrajinu neuděláme vojensky nic.

Ukrajinu v NATO nikdo reálně nechtěl a ani to neavizoval.

Ještě teď, do poslední chvíle, tam všichni jezdili s Putinem na psychologická sezení, kde se ho snažili uprosit a udialogovat, zatímco on měl zabrání celé Ukrajiny připravené minimálně několik měsíců a za zády se jim šklebil.

Když si dáte dohromady zprávy z posledních let, zbrojení, šetření na dalších výdajích, strategické ujednání s Čínou, to všechno svědčí o tom, že se na to Rusko chystalo dokonce celé roky. Nejspíš už od Krymu. Krok po kroku a čekali na vhodný čas.

Do poslední chvíle Rusko lhalo. Mluvčí tamního ministerstva zahraničí si před pár dny dělala legraci z varování, že prý si nemůže brát dovolenou, protože neustále musí reagovat na lži a pomluvy Západu, že Rusko chystá invazi.

Tohle není reakce na naše provokace, ale právě na naši slabost. Reakce státu, který rozumí jenom vojenské síle a do podané ruky vždycky plivne.

Zároveň to znamená novou éru v geopolitice, protože států, které si myslí, že mají právo v zájmu Velkého Něčeho vpochodovat k sousedům, je po světě stále velké množství. Na uzdě je držely psané i nepsané dohody. Kumbaya končí.

Lucie Sulovská

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 3,13 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

 1. Protože Evropská unie nutila Ukrajině nepřijatelnou asociační dohodu, ukrajinský prezident Janukovyč ji odmítl podepsat.

  Protože prezident Janukovyč asociační dohodu s EU odmítl podepsat, nastal Majdan.

  Protože nastal Majdan, vlády nad Ukrajinou se s podporou EU a USA zmocnily ultranacionalistické síly.

  Protože se vlády nad Ukrajinou zmocnily ultranacionalistické síly, okamžitě přišly s návrhem na zrušení ruštiny jako úředního jazyka.

  Protože ultranacionalistické síly přišly s návrhem na zrušení ruštiny jako úředního jazyka, začaly se východní ukrajinské regiony bouřit.

  (Poznámka: Na východě Ukrajiny nežije proruské obyvatelstvo, jak nám už osm let bulíkuje Česká televize, nýbrž miliony Rusů. A protože na východě Ukrajiny žijí Rusové, cítí s nimi Rusko sounáležitost.)

  Protože se východní ukrajinské regiony začaly bouřit, poslala na ně ukrajinská vláda armádu.

  Protože ukrajinská vláda poslala na východní ukrajinské regiony armádu, akcelerovaly tam separatistické tendence.

  Protože akcelerovaly separatistické tendence, ukrajinská vláda namísto nabídky rozumné autonomie dál harašila zbraněmi a přitápěla pod kotlem.

  Protože ukrajinská vláda dál harašila zbraněmi a přitápěla pod kotlem, došla po osmi letech Rusům na obou stranách hranice trpělivost.

  A jsme tam, kde jsme.

  Petr Štěpánek

  to je poslední co se mi podařilo zkopírovat z pravého prostoru

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*