Wałęsovo padesátimilionové Rusko, za padlého syna novou Ladu a čekání na Godota jménem plyn
Sdílet článek:
Zanedlouho poté co jsem se narodil, slavila polská nezávislá odborová organizace Solidarność, u jejíhož zrodu stál Lech Wałęsa, jedenáct let od svého vzniku. V té době byl již Wałęsa bezmála tři čtvrtě roku polským prezidentem. Nikdy nebyl intelektuálem, byl autentickým odborovým předákem, dělnickým vůdcem. To není vůbec nic špatného. Ve své době a na svém místě to pro věc, o níž usiloval, o svobodné demokratické Polsko, evidentně byla výhoda.

Píši to proto, že ve svém věku necítím absolutní volnost – se kterou si mnozí mí vrstevníci, ale i mnozí mladší, vůbec nelámou hlavu (spíše naopak) – kritizovat osobnosti, jež prokázaly nespornou odvahu a díky jejichž přičinění se v naší části světa mnoho pozitivního odehrálo. Wałęsova  slova citovaná dnešním Právem o tom, že by nejlepším řešením pro svět bylo snížit počet obyvatel Ruska na 50 milionů, která pronesl v rozhovoru pro francouzský deník Le Figaro, však nelze nechat být.

Počty obyvatel je možné snižovat různými způsoby. Nebohé Polsko to se svou historií země s relativně nejvyšším počtem obětí druhé světové války ví více než dobře. Všechny německé koncentráky postavené a provozované za války na jeho území; Katyň; Volyň atd. jsou toho dodnes výmluvnou připomínkou. Je v Polsku s jeho tragickou historií opravdu možné, aby dnes bývalý prezident a pro mnoho lidí stále významná autorita povídal do novin takové, s prominutím, nehoráznosti? A dovedeme-li jeho slova do důsledků, vybízel, zdráhám se to říct, protože s těmito slovy se má šetřit, ke genocidě? Jak jinak by ale mohlo být snížení počtu nějakého etnika či národa docíleno? Jen si představme, že by něco takového kupříkladu řekl jakýkoli politik německé opoziční AfD. Okamžitě by jej postavili před „polní soud“, vidíme, čemu dnes čelí poslanec AfD Petr Bystroň obviněný za gestikulaci pravou rukou z hajlování (viz pondělní glosa). Ale zpět k původní otázce. Asi to dnes evidentně možné je. Také je ale třeba na to patřičně reagovat, i když si tím člověk popularitu asi úplně nevyslouží. Někdy jakoby se v zápalu oprávněného rozhořčení nad ruskou válkou na Ukrajině zapomínalo, v čem že se od toho Ruska vlastně chceme lišit.

Nehledě na to, že taková Wałęsova slova jsou jen vodou na mlýn ruské propagandě, která se jich ostatně ihned ochotně ujala a dala se do pohybu. Ruská agrese, jakkoli hnusná a odsouzeníhodná, neospravedlňuje cokoli. Mějme to na vědomí.

Stejná ruská státní televize, která po Wałęsových slovech vypsala na jeho hlavu odměnu, nedávno odvysílala hojně sdílenou obskurní reportáž ze Saratovské oblasti, kterou někteří komentátoři na sociálních sítích trefně nazvali „výhody toho, když vám zabijí syna na Ukrajině“. Ukazuje v ní rodiče, kteří si za odškodné, které od státu dostali za smrt svého syna vojáka při „speciální vojenské operaci“ na Ukrajině, koupili novou Ladu Vesta sedan, bílou, takovou jako chtěl jejich syn. První cesta v doprovodu kamer ruské státní televize vedla na hřbitov.

Dnes čekáme zprávu o tom, zda plynovod Nord Stream Rusko skutečně ponechá po technické odstávce zcela vypnutý, či nikoli. Evropská věrchuška se tváří, že jeho spuštění neočekává a nejspíš si to i přeje, i když odstřihávat se od ruských surovin chtěla spíše postupně. Je ale vždy lepší mít někoho, na koho je možné svést cokoli a nikdo se k tomu (svou vlastní vinou) dnes nehodí lépe než Putin.

Kdybych toto vše říkal svému já v létě roku 2019, klepalo by si na čelo. Hrůzu vyvolává představa, jaké věci by při současné rychlosti rozkladu podobná věta mohla uvozovat za další tři roky.

 

FILIP ŠEBESTA

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 3,88 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Polsko ruská animozita je historický fenomén. Silnější se samozřejmě ze strany Polska, jako toho menšího z velkých slovanských národů. Pro nenávist k Rusům jsou Poláci ochotni dokonce zapomenout na genocidu na Volyni a držet se ošidné zásady, že nepřítel mého nepřítele je mým přítelem.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*