Za co, soudruzi, za co? Komunistické důchody & estébácké výsluhy
Sdílet článek:

Interpeloval jsem ministra vnitra Jana Hamáčka (předseda ČSSD) a ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (místopředsedkyně ČSSD) ohledně důchodů a výsluh bývalých příslušníků Státní bezpečnosti i členů ÚV KSČ. Abychom získali nějaká tvrdá data pro naši diskusi o snížení důchodů či výsluh komunistické stranické a bezpečnostní nomenklatury, znovu otevřené návrhem Mariana Jurečky.


Jen ministerstvo vnitra za posledních 14 let ve své gesci vyplatilo průměrně cca 900 bývalým příslušníkům StB skoro jednu miliardu a 360 milionů Kč. Údaje o tom, kolik bylo vyplaceno před rokem 2007 prý resort nemá k dispozici. Stejně tak, kolik se vyplácelo příslušníkům politického aparátu SNB…

(Logickým odhadem před rokem 2007 zrcadlově obdrželi “důchodci” z řad StB adekvátně vysokou částku (tj. 1 360 000 000 Kč), či spíše vyšší.)

Maláčová za MPSV suverénně tvrdí, že ČSSZ neví, komu z nomenklatury ÚV KSČ (chtěl jsem i nomenklaturu krajskou) a z řad příslušníků StB vyplácí jaké důchodové dávky. A za co, to neví také. Nevěřím tomu, právní předpisy pro výplaty nomenklatuře jsou přece k dispozici. Jinými slovy, budu se tomuto fenoménu i nadále věnovat.

Pro úplnost uvádím, že jsem chtěl také vědět, kolika členům komunistické stranické nomenklatury ČSSZ vyplácela důchodové dávky ještě v roce 2020. (Při vědomí, že do ÚV KSČ bylo na XVII. sjezdu KSČ v březnu 1986 zvoleno 134 členů, 32 kandidátů, 11 + 11 členů předsednictva a sekretariátu ÚV KSČ, 52 členů ÚKRK.) Nic, nic, nic. MPSV je totálně pokryl. Opravdu se ČSSZ nezajímá komu, na základě čeho a hlavně proč se vyplácejí důchody? Podivné…

Maláčová také odmítla uvést, kolika se v jejím resortu vyplácí bývalým příslušníkům komunistické tajné policie a v jakém objemu.

(Pokud u útvarů StB sloužilo před rokem 1989 na 15 000 osob a MV jich vyplácí cca 1000, zbývá asi 14 000 důchodů. Když vynásobíme částky z MV (fluktuace vymaže úmrtnost) dojdeme za roky 2007-2020 k částce větší než 15 mld.)

U nejvyšší stranické nomenklatury tudíž může jít o částku minimálně o řád vyšší. Překvapivé? Hrůzostrašné? Ne, realita.

Stydím se, že komunistické kádry takto zneužívají naší polistopadové velkorysosti (hlouposti) a bojovníci za svobodu a demokracii živoří s minimálními důchody. Pokud vezmeme třeba jen část důchodů funkcionářům zločinné a zavrženíhodné KSČ za jejich službu totalitnímu režimu a dorovnáne průměrné důchody všem těm členům 3. odboje, odpůrcům režimu, politickým vězňům a disidentům, ještě nám spousta finančních prostředků zbude na další potřebné projekty!

Pavel Žáček

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 2,75 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. důchody jsou placeny ze sociálního pojištění, tedy jinými slovy, pokud máte uzavřeno havarijní pojištění na auto a jste komunista, tak vám pojištění podle Žáčka být vyplaceno nemá. Myslím, že je to naprosto stupidní názor Žáčka, jak někdo mohl nechat něco tak hloupého zde vystavit.

    • Toto sociální pojištění ovšem není pojištění, ale daň. Při srovnání třeba se zmiňovaným havarijním pojištěním je to snad jasné. Žáček kritizuje různé výsluhy a pak to, že ministerstvo odmítá sdělit informace. Současný socialistický důchodový systém nemá moc smysl nějak analyzovat a opravovat, ten je třeba zrušit. A nahradit skutečným sociálním pojištěním.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*