Zablokování webů z nichž velká část nemá s proruskou propagandou nic společného, nebylo ani odvážné, ani na hraně. Je to zbabělý podvod, kdy vláda ví, že je to protiústavní a tak to učinila prostřednictvím soukromého subjektu
Sdílet článek:

Následující text je v dnešní situaci něco, co nebude chtít mnoho lidí slyšet a budu osočován z toho, že se chovám jako prokremelský agent, přestože jsem právě poslal Ukrajincům peníze na vyzbrojení menší jednotky a odnesl ráno do sbírky spoustu pytlů oblečení pro několik rodin uprchlíků. Z toho samého důvodu se o tom nedočtete ani v prakticky žádných našich médiích. Z SOSP jsme se bavili s celou řadou novinářů a politiků a oni skutečně mají strach se teď vyjadřovat, byť by s následujícím textem soulasili. Dlouhá mediální masáž o nebezpečí “dezinformací a nenávisti” dospěla ke svému vrcholu, většina společnosti se s tím ztotožnila a vláda tak přistoupila k činům.
Až tento text nasdílí někdo z “extremistů”, nebo ze zablokovaných, budu okamžitě obviněn ze sympatií, k jejich kontroverzním či hloupým teoriím a hystericky osočován ze spolupráce s Putinovou pátou kolonou. Není tomu tak. Prostě jen nelze zavírat oči před tím, k čemu naše vláda zneužívá situaci. Svoboda projevu buď je, nebo není. A u nás už je zjevně jen pro někoho a tím pádem není. Kostky jsou vrženy. Pandořina skříňka autoritářských praktik byla otevřena a to přesně ve stylu “cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly.” Jen si nemyslím, že ti kteří to organizují, dobré úmysly mají. Jen se jimi ohánějí a ve skutečnosti to, co teď podnikají, připravují už dlouho a jen využili stávající situace.

Zablokování webů, kterých už není osm, ale desítky a z nichž velká část nemá s proruskou propagandou nic společného, nebylo ani odvážné, ani trochu na hraně. Je to zbabělý podvod, kdy vláda ví, že je to protiústavní a tak to učinila prostřednictvím soukromého subjektu, kterému následně poskytne krytí a zaštiťuje se tím, že “jsme ve válce” a tak nelze brát ohled na detaily jako je ústava, právo, důkazy a spravedlivé soudy, přičemž k tomu zneužívá mezinárodní situace a hysterii ve společnosti.

Ještě bych pochopil omezení Aeronetu a Sputniku, ovšem legální cestou a ne takto pokoutně. I tak je to ale zcela kontraproduktivní, protože kupříkladu novináři už si stěžují, že nemůžou sledovat zablokovanou ruskou státní televizi. To co se stalo, je naprosto neakceptovatelné pro kohokoliv, kdo dokáže dohlédnout jen trochu do budoucna.

Nejsme ve válce. Pokud chce pan Fiala omezovat lidská práva, měl by jí vyhlásit. Nebo alespoň vyjímečný stav, či stav ohrožení. Nic z toho neudělal a tak nemá naprosto žádné právo ani on, ani žádný jeho úřad pro boj s dezinformacemi, někoho bez soudu omezovat na jeho svobodách.

Pokud má pocit, že ano, znamená to zjevně, že jsou naše ústava a zákony podle něj špatné a neumožňují dostatečně reagovat na “závažnou hrozbu”. Byť podle mého názoru představovanou pár blogísky, které jsou tak nebezpečné a tak ovlivnily veřejné mínění, že 90% společnosti posílá už týden zásoby, peníze a armádní vybavení Ukrajině (což je potvrzené průzkumy veřejného mínění i prostým pohledem okolo sebe). Skutečně triumfální úspěch nepřátelské propagandy prostřednictvím blogu Petra Hájka, který mmo jiné píše o tom, že kouření neškodí zdraví.

Pokud naše ústava nestačí reagovat na taková nebezpečí, doporučil bych našim představitelům nepoužívat jí místo toaletního papíru na WC, ale urychleně připravit její novelizaci. Podle toho, jak se momentálně chovají, bych doporučil vymazat tuto část:

 • (1) Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.
 • (2) Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu.
 • (3) Cenzura je nepřípustná.

A nahradil jí něčím, co bude adekvátně odpovídat jejich stávajícím praktikám, které to zlegalizuje:

 • (1) Jsme v permanentní nevyhlášené válce a proto si nikdo nebude beztrestně jen tak říkat, psát a číst co se mu zamane.
 • (2) O tom co si můžete myslet, říkat, psát a číst, rozhoduje dle svých momentálních potřeb naše demokratická vláda prostřednictvím anonymních úředníků bez zodpovědnosti, podle nijak nespecifikovaných a nikde nezveřejněných pravidel. Bez soudu.
 • (3) Cenzura je nástroj vlády na kontrolu reakcionářů a protistátních nedemokratických živlů.
 • (4) Ať žije pluralita názorů! Třikrát hurá.

Protože přesně tak se naše vláda momentálně chová.

To co premiér Fiala umožňuje a omlouvá se tu nestalo od roku 1989. Všechny jeho dosavadní kroky (repektive i kroky ministra vnitra Rakušana ze STAN a před ním Chovance z ČSSD, oba zároveň z Aspenu Institutu) jednoznačně ukazují, že jeho vláda se systematicky připravuje na omezování svobody projevu (plánované dotování provládních médií, změny zákonů, aby mohli urychleně převolit mediální rady a ovládat ČT a ČRo, hate speech zákony, zákon o střetu zájmů) a tohle je jen názorná ukázka, jak se už ani nesnaží zachovat iluzi dodržování práva při takovém počínání a jak zneužívá těžké situace k sondování kam až mohou zajít.

Vyzývám všechny zbývající skutečně pravicově smýšlející členy ODS, aby se proti tomu postavili. ODS už není konzervativní pravicová strana, ale progresivistická autoritářská levice horší než svého času Špidlova ČSSD. Ten kdo se rozhodne bojovat s opozicí cenzurou není ani demokrat, ani konzervativní, ani pravicový.

Fiala svým chováním zcela navazuje na předchozí snahy vlád ČSSD a ANO a přebírá bez výhrad jimi nastavenou politiku, strategii i kádr na ministerstvech k tomu určený. Což je přinejmenším podivuhodné. Jako by zde snad existoval nějaký vyšší zájem, kterému se bojí postavit.

 

Daniel Vávra, fb

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

11 Comments

 1. Je sice hezké, že doufám ještě hodně lidí, neschvaluje tuto “politiku”, ale upřímně nevím co s tím. Čekat že politikům dojde, že se chovají jako Dařbujáni a uznají svou chybu? Asi ne. Nebo že lid vyjde do ulic a sesadí vládu? Spoustě lidí tato rétorika vyhovuje. Je to jako za komunistů: budeme si myslet co chceme, dělat co chtějí politici a máme klid. Na přežití možná dobré, jako řešení katastrofa. Přístup k jiným informacím (a teď opravdu nemluvím o konfliktu UA vs RF, ale všeobecně) je asi nejlepší volbou, tzn. předložit názorové spektrum a lidi ať si udělají názor. To se samozřejmě politikům moc nehodí. Protože i oni sami ví, kolik kopanců v poslední době udělali. Kdyby to nevěděli, nebudou umlčovat kritiku, protože by si byli jistí svou neomylností. Takže: co dál? Revouluce? Teď si nedělám legraci, ale vážně, co dál? Volby? Ty nic neřeší, není koho volit. Do politiky se cpe jen jedna skupina lidí. To co se děje na Ukrajině je hnus, ale co se děje u nás, toho se fakt začínám bát.

 2. Teď jsem se na seznamu dověděl, že jsem pro útok na Ukrajinu, protože nesouhlasím s dobrovolně násilným očkováním – neoverenym sajrajtem, kdy na základě nefunkční sračky rozdelovala vláda lidi zdravé od očkovaných nemocných, jste satanovi svině, pokrýtci, lháři, zloději, podsouvate lidem nesmysly, ale to vám říkám, Bůh je trpěliví, nechce, aby někdo z lidí zahynul, ale jeho milost funguje jen do doby, kdy On chce. Jste zvracení a dle vašeho činění nepoucitelni, pokud si myslíte, že jste na koni, tak to je jen vaše relativní iluze, během vteřiny můžete být v pozici vašich obětí.

 3. Mám neblahý pocit že prznitel meho nicku jakýsi Frigo jeden z mála
  je profesionální práskač,nebo sprostý hacker otvírající adresáře..
  Jak jinak by vnil do adreáře svobodného světa a sprotě zveřejňoval nejen moje ale i jména ostatních pžispěvovatelů.Jrho službé právní vědomí mi předvádí profíka.
  RBOŽÁKA,KTERÝ SE ODKOPAL ABY VYSTRAŠIL.

  • Podle dikce bych řekl, že ten odporný sliz se před časem vyskytnul párkrát i na PP. Chytrý jak stranický tisk, ale jakmile se dostal do argumentační tísně, začal vyhrožovat trestním oznámením. Opovrženíhodný tvor.

 4. Dotaz pro redakci Svobodnéhosvěta.
  Prosim vysvětlete jak se mohl jistý Frigo jeden z mála ve svém příspěvku k článku Putin je zločinec…. dostat k mé meilové adrese
  obsahující moje skutečné nacionále a drze je zveřejnit,
  Vystavuje mě nejen nebezpečí od progresivistické novodobé Stb.ale i fyzickému útoku.Věřím,že se nejedná o člena redakčního kolektivu.majícímu k mému mailu pochopitelně přístup, ale psychopata před časem udávající PČR Pravý prostor,
  diskutéry i samotného pana Kříže,
  maoistických fanatiků lomcujících naší zemí.

 5. Nezatrhávejte “Save my name, email…”, při odpovědi se vaše údaje zobrazí odpovídajícímu. Asi nějaká chybka. Udělal jsem screenshot, pošlu ho redakci.

 6. Autor článku se jako „prokremelský agent“ označil sám, tudíž mi ušetřil psaní. Díky! ✌️

 7. “Premiér Petr Fiala v neděli v CNN Prima News přiznal: Možná je to na hraně, je k tomu ale potřeba odvaha.
  Tahle ztráta soudnosti mi opravdu vyrazila dech ! NE soudruhu Fialo ! K tomu je potřeba slušná dávka strachu a duševního mrzáctví říznutá politickým farizejstvím!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*