Oznámení Evropské komise, že očekávání spotřebitelské inflace v eurozóně v srpnu roste na 31,1 bodu z 30,0 bodu za červenec, je varovné v tom, že inflační očekávání mají značně sebenaplňující potenciál. „Jakmile lidé začnou počítat s tím, že inflace se usadí v ekonomice na delší čas, začnou podnikatelé automaticky preventivně zdražovat své ceníky, aby růst cen ‚předběhli‘ a nebyli těmi posledními, kdo zdraží. A tím se předpoklad růstu cenové hladiny začne naplňovat,“ vysvětluje Markéta Šichtařová, proč se inflace v eurozóně zabydluje asi jako dočasná okupační sovětská vojska.
Česká národní banka zpřísnila podmínky fungování finančních domů v tuzemsku a podruhé v letošním roce přistoupila ke zvýšení sazby u takzvané proticyklické kapitálové rezervy, konkrétně o půl procentního bodu na 1,5 procenta. Dosáhne ČNB tím, že banky a úvěrové instituce budou muset odkládat stranou další miliardy navíc na ochranu před případnými problémy na trhu, ochlazení „přehřátého“ hypotečního trhu?
.
Ona teď ČNB horko těžko hasí požár, který sama rozpoutala už hodně dávno, první zárodky byly položeny už v době intervencí proti české koruně – už tehdy byly úrokové sazby vychýleny z jakési „normality“ a hypotéční trh se začal přehřívat. Snahy o jeho zchlazení jsou sice dobré, lepší než nic, ale budou fungovat jenom okrajově. V situaci, kdy se lidé bojí inflace, prostě budou do nemovitostí investovat, i když jsou již přehřáté.
.
Tento týden se ukázalo, že německý takzvaný harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) podle zatím předběžných údajů v srpnu meziročně vzrostl o 3,4 procenta a meziměsíčně o 0,1 procenta. O měsíc dřív byl meziročně vyšší o 3,1 procenta. Neboli inflace zrychluje. Možná ještě horší zprávou je, že nejen že ceny rostou aktuálně, ale tento růst se zabudovává i do inflačních očekávání. To je dost zásadní zjištění. Konkrétně Evropská komise v pátek oznámila, že očekávání spotřebitelské inflace v eurozóně v srpnu roste na 31,1 bodu z 30,0 bodu za červenec. A tady pozor – inflační očekávání mají značně sebenaplňující potenciál.
Co tím mám na mysli? Tenhle sebenaplňující potenciál je v ekonomii celkem známou věcí. Dobře představitelný je třeba v případě runů na banky. Představme si, že se z nějakého důvodu rozšíří na trhu fáma, že nějaká banka je zralá na bankrot. Co udělá prozíravý střadatel? Ihned poběží své úspory vybrat. Co na tom, že banka je naprosto zdravá a zisková? Většina lidí bude uvažovat tak, že na každém šprochu pravdy trochu a co kdyby náhodou…? Klienti tak vezmou banku útokem. Protože ale banky na svých pobočkách nemívají tolik hotovosti, velmi brzy přestanou být pobočky schopné vklady vyplácet. Začne se šířit nová zpráva, tentokrát už pravdivá, že banka zavírá pobočky, protože není schopna vyplácet klienty. Další se proto rychle začnou o své peníze hlásit. A tak i taková zcela nepravdivá fáma má potenciál zdravou banku zbourat.
A přesně tak to funguje i u inflace. A jsme doma. Jakmile lidé začnou počítat s tím, že inflace se usadí v ekonomice na delší čas, nejen přechodně, podnikatelé začnou automaticky preventivně zdražovat své ceníky, aby růst cen „předběhli“ a nebyli těmi posledními, kdo zdraží. A tím se předpoklad růstu cenové hladiny začne naplňovat.
Centrální bankéři mají v popisu práce hlídat cenovou hladinu. Musejí se tedy postarat i o to, aby nerostla inflační očekávání. Oni tedy nemají moc na výběr – musejí říkat, že inflace globálně není důsledkem tisku peněz a že je jen přechodná. Pokud by totiž přiznali, co stejně musí dobře vědět, že jde o inflaci dlouhodobou, růst cen by kvůli zabudování inflačních očekávání ještě zrychlil.
Takže pokud řekneme, že v eurozóně rostou inflační očekávání, v podstatě tím skoro automaticky mezi řádky také říkáme, že inflace se v eurozóně zabydluje asi jako dočasná okupační sovětská vojska.
.
Tuhle otázku si klademe všichni, ale neexistuje pro ni, bohužel, ekonomická odpověď. Kdyby totiž u nás existoval čistý trh, automobilky by prostě tyto levnější vozy vyráběly dál, neexistoval by žádný problém se zdražováním. To jen ona nesmyslná ekonomická regulace způsobí, že auta budou pro chudé lidi nedosažitelná.
Politici to opět mysleli sociálně, a dopadlo to totálně antisociálně – jako vždy. A protože nedokážu říct, co se jim v hlavách dál vylíhne – není to věc logiky, nýbrž šílené ideologie – nelze ani říct, jaký bude osud automobilového průmyslu. Tuším ale, že dobré to nebude; Zelení v Evropském parlamentu jsou naprostí kazisvěti.
.
Nejde vyrobit něco z ničeho, nejde vyrobit energii bez rizik. Někdo vidí větší rizika v ruském plynu, někdo zase v jádru. A teď se dvojí ideologové do krve porafají, co je rizikovější a „špinavější“. Přitom ani jedno není černobílé. Ruský plyn má geopolitická rizika. Vítr a slunce má rizika v nestabilitě a v nárazovém zatížení přenosové soustavy i ve větším riziku blackoutů. Kalifornie by mohla vyprávět. Jádro má rizika à la Fukušima nebo Černobyl. Prostě neexistuje řešení bez mínusů, jen s plusy. A každý, kdo tvrdí, že jedno je dobré, a druhé špatné, je zaslepený a naivní. Smysl dává přirozeně vše kombinovat. Já osobně proti jádru nic nemám.
.
Těžko říct, jak na to voliči zareagují, část bude možná schovávání odpuzovat, současně ale Fialův necharismatický, neslaný a nemastný projev takhle aspoň část jiných lidí zase neodradí. Je to prostě politologická strategie. Osobně myslím, že spíš to ODS body ubere, než přidá.
Markéta Šichtařová
Souhlas.