Zločin a trest
Sdílet článek:

FRANTIŠEK KAŠPÁREK

Dva Ukrajinci, zmlácený občan a podmíněné zastavení trestního stíhání. Vyšetřování skončilo. Zapomeňte. Anebo raději ne?

O případu jsem mluvil s člověkem, jehož názorů si vážím, ale tentokrát jsme se neshodli. Můj spolubesedník pravil: „Dezoláti by chtěli, aby ty dva Ukrajince postavili na pranýř, zavřeli je do kriminálu a tak…“

„No, ale vždyť my oba jsme taky dezoláti, alespoň v tom slova smyslu, že neskáčeme nadšením nad každým mainstreamovým názorem, jediným správným (a to už k nálepce DEZOLÁT stačí),“ namítl jsem, „tak proč říkáš TI DEZOLÁTI BY CHTĚLI?“

„Myslím tu jednu desetinu z nás, která naběhne na kdeco a začne hned vykřikovat kdejaký nesmysl,“ odvětil můj společník. „Dohodli se s chlápkem na odškodnění, soud to schválil, tak proč to řešit dál…“

„Upřímně řečeno, mně se ten trest taky moc nezdá“, oponoval jsem. „“Chlap skončil s prasklou lebkou a otřesem mozku. Kdyby padlo pár facek, tak neřeknu, ale tohle už je někde jinde,“ trval jsme na svém.

Ten den jsme se neshodli. Raději jsme se začali věnovat jinému tématu.

Tak jak to vlastně je?

Soudce případ odklonil, což znamená, že podmíněně zastavil trestní stíhání. K tomu je potřeba splnit několik podmínek, ale o těch se nebudu rozepisovat, informace o odklonění případu a dalších souvislostech lze je najít na internetu v celé jejich šíři. Proto jen stručně: Podmínky splněny byly, a tak oba pachatelé zaplatí poškozenému 260 tisíc korun a zdravotní pojišťovně náklady na léčení ve výší 40 tisíc korun. Je také stanovena podmínka, že pachatelé musí po dobu dvou let sekat dobrotu a uhradit obě částky.

Vynecháme nyní typický dvojitý metr, který ovládá naši současnost. Ale úplně odpustit si ho nemůžu. Za prasklou lebku podmíněné zastavení trestního řízení, za blbé řeči pět let natvrdo. Podivné pojetí spravedlnosti.

Případ skončil, neb spravedlnosti bylo učiněno zadost.

Skutečně?

Z trochu jiného úhlu to zřejmě vidí státní zástupkyně, která na místě podala proti tomuto rozhodnutí soudu stížnost. Odkázala na brutalitu útoku, kterou doložil městský strážník, který byl první na místě činu. Státní zástupkyně dále k soudcovu zdůvodnění odklonu uvedla, že obžalovaní se v přípravném řízení zcela nedoznali a útok zlehčovali.

Nedoznali se a útok zlehčovali. Přesto získali podmíněné zastavení trestního stíhání.

Nedá mně to, abych ještě jednou nezmínil „blbé řeči“, neboli případ pana Čermáka. Ten se nejen ke svým slovním výronům na sociálních sítích přiznal, ale také činu litoval. „“Získal“ za to pět let v kriminále. Že se potom vyhýbal nástupu trestu je už jiný příběh.

Mám k tomu jeden dodatek, ten se však líbit nebude: Chápu, že se někomu nechce do války. Pak se ovšem musí utečenec před válkou, podléhající ve své zemi branné povinnosti, chovat v hostitelské zemi hodně slušně. Pokorně a s vděčností.

Oba výtečníci mohli své bojové umění uplatnit na Ukrajině při obraně vlasti. To se však nestalo, nehrdinové místo toho zaútočili na občana hostitelské země, a to ještě ve zbabělém poměru dva na jednoho.

Relevantní informace versus tzv. dezinformace. To je vždycky problém. Otevřel jsem webovou stránku „Česká justice“. Ta by neměla nikomu překážet.

3.července 2023 zde vyšla úvaha Milana Skály – Můžou Ukrajinci představovat bezpečnostní riziko pro Česko. Jen dodávám, že autor je soudní tlumočník z rumunštiny, moldavštiny a ukrajinštiny, tlumočí a překládá pro orgány veřejné moci. Tedy žádný náš bratr dezolát.

Autor mimo jiné uvádí:

„Většina ukrajinských uprchlíků, zvláště těch, kteří pocházejí z oblastí, kde probíhá vojenský konflikt, se v Česku chová slušně a naší pohostinnosti si váží. Je důležité jim pomáhat. Proč ale máme být shovívaví a držet na našem území Ukrajince, kteří zde páchají trestnou činnost, a přitom podléhají branné povinnosti ve státě, který vojensky podporujeme? V případě, že nedojde ke změně, bude tato část ukrajinské komunity představovat pro Česko bezpečnostní riziko.“

Jak už to bývá, citace je samozřejmě vytržena z celkového kontextu, proto doporučuji přečíst si celý článek Milana Skály.

Mám jen jedinou otázku: Byla shovívavost pana soudce na místě?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. V takovým případě by tady bakala,kožený a jiní chráněnci václavů havla a klauze mohli povraždit půlku republiky-jejich guruové jim k tomu peněz na zlodějinách poskytli dost,přiznají vinu,něco málo zalepí pozůstalým,soud udělá ty,ty,ty a jede se dál-tak na co mít nějaké zákony a ještě navíc se s něma zdržovat????😲

  2. dokud nebude zavedena přímá odvolatelnost a hmotná odpovědnost politiků a soudců, tak se nic nezmění. 90% voličů to odmítá.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*